Eduard Bass - Cirkus Humberto

5. october 2009 at 13:29 | Denaille |  Knihy
Poprvé za čtyři měsíce činosti tohoto blogu přidávám nějakou tu knižní recenzi. :)

Název: Cirkus Humberto
Autor: Eduard Bass
Ilustroval: František Tichý
Vydáno: 1985 v Praze
Počet stran: 480
Hodnocení: ♥♥♥♥♥


Děj: Příběh začíná od konce. Papá Karas odchází z kameného domu na odpočinek a hned je nám připomenuto, že je to osobnost světového rázu, kterou uznávají všichni "umělci" té doby. Ale kdo to byl a co dokázal?
Příběh začíná generací Antonína Karase z jedné pošumavské vesnice, který jako zedník pracuje v Hamburku. Osud tomu dá ale tak, že jeho žena zemře a jemu na krku zůstane kluk. Do toho se zrovna pracovní nabídky nehrnou a novopečený vdovec si neví rady, jak to skloubit dohromady.
Není divu, že když se mu dostalo nabídky slušné práce od slušně vypadajícího člověka, skočil po ní. Antonín Karas byl vychován ve víru vesnice a proto jeho svědomí nepříjmalo fakt, že se z nich stali cirkusáci. V hloubi duše doufal, že až si našetří nějakou tu marku, vrátí se do rodné vesnice a budou spokojeně žít v jejich chalupě. S obavami se díval, jak skupina zedníků, se kterou dosud putoval do Hamburku se bez něj vrací zpět to Čech a on s Vaškem míří vstříc širému světu.
Přes všechny obavy shledává, že cirkus Humberto je počestná skupina lidí, mezi kterou oba hravě zapadli. Nejvíce ho však těsil Vaškův zájem a radost. Od první chvíle si zamiloval malé poníky, zvěř a slona Binga, bylo ho vidět i slyšet všude. Po tom, co se ke karavaně připojil Achméd Romeó, světoznámí cikánský akrobat, přimluvil se Kerholec (ten, co přivedl oba Karase k cirkusu) u Antona a Vašek se tak začal učit akrobatickému umu. Už od první chvíle si nepadli do oka s Paolem, jedním z Achmedovích synů.
Za čas nacvičil s dcerou direktora Helenkou Berwitzovou číslo, který sklidil obrovský sukces. Ale nezůstavalo jen u fyzické připravenosti Vaška, kterému nikdo neřekl jinak než Vašku. Účastník revolučního roku 1848 Jan Bureš, starý Malina, krotitel Gambier, ošetřovatel slonů Ind Arr-Šehir, kuchař Ferenc Vosátka, partafír Kerholec, Hans a samozřejmě Karas - ti všichni se aktivně podíleli na Vaškově výchově. Brzo se z něj stal uznávaný člen jejich "rodiny".
Jejich štěstí pryštící především z pocitu dobře vykonané práce ale netrvalo věčně.
Přišla velká krize a lidem v takové době není do smíchu. Vašek, který mezitím dospěl, zastával místo krotitele, který utekl před sňatkemchtivou paní pokladní, v době nemoci Arr-Šehira vedl číslo se slony a měl taky svoje vlastní akrobatické číslo. Oženil se za Helenu Berwitzovou a stal se tak pokračovatelem v řízení rodiného podniku Humberto.
Krize zašla ovšem tak daleko, že musel cirkus prodat a usadil se v pražském varieté, kde od prvního chvíle chytl tu správnou niť a stal se světoznámě uznávaným ředitelem. Práce dokáže na malou chvíli zahnat trápení nad jeho synem Petrem-Antonínem, který nejeví žádný zájem o chod cirkusu a raději věnuje svůj čas sčítáním, dělením a řešením rovnic.
Helena, zvyklá na kočovný život, se cítí v Praze jako v kleci a když její jediné pouto s tímto životem - její malý Petříček - odrůstá a stává se z něj muž, nedá jí to a odcestuje za dobrodružnějším životem. Po pádu z koně umírá.
Vašek, který se ztrátou jejího života ztratil i to jediné, co ho táhlo k tomu, aby znovu obnovil cirkus, se upíše na dalších deset let k vedení variété Humberto, aby mohl dohlížet nad svou vnučkou, která jeví velký taneční talent.
A pak, nakonec příběh končí odchodem do důchodu, jak už autor prozradil na začátku příběhu.

Moje pocity jsou uslzené. Knížku jsem vzala do ruky jenom proto, že jsem si myslela, že je to příběh psaný životem a znala jsem stejnojmenný seriál, který sledovala mamka, když já jsem toho rozumu ještě moc nepobrala.
Cítím z něj to dobrodružství, které spočívalo v cestování a přece poctivou práci. Dokážu si představit to nadšení lidí, kteří pozorují akrobaty a různé divy, kterých se lidé odvážili. Vidím v tom vidinu svobody, které se dnešním lidem nedostává.
Ale největší zásluhu na tom má pan autor. Není to příběh psaný pro nějaké poučení, není to anglický příběh, je to příběh o českém klukovi, který začínal s málem a který si vybudoval postavení. Je to příběh o životě a proto se mi tak líbí.
Dokážu se srovnávat s hrdiny, kteří toho zažili opravdu hodně. Od Bureše, který jako Antoním Smetana bojoval toho roku 1848, Vosátka, který prošel zkrz na zkrz Ameriku a šel si za svým cílem.
A pak ten nezastavitelný tok času. Nedokážu popsat tu melancholii, kdy vidím, jak Vašek coby dědeček odchází od cirkusu a jeho sny zůstávají nesplněny. On, stejně jako jeho otec, se obětoval pro dobro jeho nástupců a pro jméno Humberto.
Myslím, že po hodně dlouho dobu mi tato knížka bude ležet v hlavě. A pokud začnu zapomínat, pak si ji zase otevřu a začtu se.
Je to poutavé a především, píše se o nás. O lidech národu českého, kteří se s elánem pouštějí do práce a dalekých končin a neleknou se nepřízně osudu.
 

1 person judged this article.

Comments

1 koralkyprodej koralkyprodej | Web | 5. october 2009 at 13:40 | React

ahojky...na mém blogu jsou velké podzimní slevy vyráběné bižuterie..určitě se ti budou líbit..můžeš si vybrat z podzimních slev ale i z ostatního.. jestli nemáš ráda reklamy tak se prosím neurážej..nechci abychom spolu měli konflikty..tak se měj krásně ahoojky

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama