Jonathan Stroud - Amulet Samarkandu

8. november 2009 at 16:37 | Denaille |  Knihy
Originální název: The Amulet of Samarkand
Autor: Jonathan Stroud
Ilustroval (obálka): Miloslav Disman
Vydáno: 2005 v Praze (2003 New York)
Počet stran: 400
Hodnocení: 10/10


Hlavní postavy: Nathaniel, Bartimaeus, Artur Underwood, paní Underwoodová, slečna Lutyensová, Simone Lovelace, Faquarl, Džábor, Šolto Pinn a další…

Děj: Současný Londýn, kde vládnou mágové, je nebezpečné místo plné nástrah, skrytých hrozeb a špehů. A právě tam uzavřou neochotné spojenectví dva velmi rozdílní hrdinové:

Nathaniel je kouzelnický učeň, který od pěti let studuje u svého přísného mistra, aby se jednou mohl připojit k vládnoucí elitě. Cítí se trochu osamělý, ale nemůže si na nic stěžovat - dokud ho veřejně nezesměšní mocný mág Simone Lovelace. Od té chvíle myslí Nathaniel jen a jen na to, jak se nadutému kouzelníkovi pomstít, a potají se noří do magických svazků skrývajících ta nejtěžší, nejsložitější kouzla. A potom povolá démona, jenž se má stát nástrojem jeho pomsty…

Bartimaeus je pět tisíc let starý džin střední úrovně, který má už ledacos za sebou, nesnáší, když mu lidé říkají démone, nerad připouští, že existují mocnější magické bytosti než on, a upřímně ho rozčiluje, že má dělat poskoka dvanáctiletému holobrádkovi. Ale nic na plat, džin musí splnit každý příkaz. Naštěstí je Bartimaeus podnikavý a vynalézavý, což se mu bude hodit, protože ten protivný kluk mu dal za úkol ukrást dobře hlídaný magický předmět…

Amulet Samarkandu však není obyčejná cetka, ale horké zboží, o které má zájem naprosto každý. Nathaniel i Bartimaeus brzy zjistí, že se zapletli do mnohem nebezpečnější hry, než tušili. V patách mají policii, vládní agenty a démonické hordy celého Londýna a budou muset spojit síly, aby odhalili spiknutí a zachránili životy sobě i stovce nejvýznamnějších britských mágů.


Podle mě jde o dílo hodné starších spisovatelů jako jsou např. Tolkien, Lewis, ale i Goethe a jemu podobných. Autor si během celého příběhu hraje snad se vším. Nečekaná úmrtí, zvraty, ale i dojemné scény, které člověka naplní vždy protichůdnými pocity. Například postava Nathaniela je jednu dobu litována a nejeden čtenář by se sním rád ztotožnil a stal se také mágovým učněm, ale na druhou stranu je možná až příliš pyšný a horlivý uskutečnit svou pomstu, pro kterou zemře jeho mistr i s jeho ženou a občas máte chuť ho nenávidět.

Naopak démon Bartimaeus hýří vtipem a neustále svého pána provokuje (jak už bývá u démonů zvykem). Každý si ho zamiluje díky jeho skvělým hláškám, ale také občasným záchvatům milého chování, kdy se k Nathanielovi chová s trochou pozornosti a nešetří radami. Nathaniel už tak vstřícný není.
Mágové v téhle knížce nejsou milí staříci, pomáhající druhým, ale prohnaní, namyšlení politici, toužící po moci. Nathaniel je trochu jiný, proto ho Bartimeus většinou poslouchá, i když zná jeho pravé jméno, což pro Nathaniela není zrovna nejlepší situace.

První díl je ještě dost napínavý, plný dobrodružství a jakýmsi způsobem nevinný. Celá trilogie je prodchnuta politkou a nespravedlností páchanou na plebejcích. Tahle kniha má všechno. Nepostrádá jakési poučení a vlastní autorům názor, ani vtipem se nešetří, některé scénu jsou popsány skoro jako detektivka, od začátku až do konce je příběh děsně napínavý a fantazií se taky nešetří. :)
Bartiamaeova trilogie jsou nejúžasnější knížky, jaké jsem kdy četla.
 

4 people judged this article.

Comments

1 Kermisee Kermisee | Web | 8. november 2009 at 17:00 | React

No...o této triologii jsem už něco slyšela, ale nevím proč...zatím nemám potřebu si ji shánět...každopádně to zní velmi zajímavě a myslím, že až bude nouze, asi po ní šáhnu v knihovně ;-).

2 Madame Darkness Madame Darkness | Web | 9. november 2009 at 13:36 | React

přiznávám se že já o tom slyším (spíše čtu :-D ) poprvé, ale rozhodně si to přečtu, vypadá to jako dobrá kniha (knížky :-) )

3 lina lina | 9. november 2009 at 13:53 | React

tyhle knížky miluju:D

4 Jane Jane | Web | 9. november 2009 at 14:57 | React

Kdo se lení sáhnout pro tyhle knížky, nechť ví, že přichází o jeden z nejúžasnějších příběhů. Ach jo, jsem si na konci Ptolemaiovy brány i pobrečela ;_;

5 Denaille Denaille | Web | 9. november 2009 at 16:47 | React

[4]: Taky taky? :D Zrovna jsem dočetla už podruhé druhý díl a Nathaniel mi zase hodně leží v žaludku. Opět ho nesnáším a stejně vím, že na konci budu brečet. :D
Asi si těch knížek nikdy nenachválím... :D

6 Jane Jane | 9. november 2009 at 20:11 | React

[5]: asi tak .A. Prostě dokonale napsané, perfektní prostředí a úžasně vykreslené charaktery.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama