Jonathan Stroud - Golemovo oko

9. november 2009 at 17:31 | Denaille |  Knihy
Originální název: Golem´s eye
Autor: Jonathan Stroud
Ilustrace (obálka): Miloslav Disman
Vydáno: 2005 v Praze (2004 Londýn)
Počet stran: 496
Hodnocení: 10/10


Hlavní postavy: Nathaniel (John Mandrake), Bartimaeus, Kitty, paní Whitwellová, Fred, Stanley, Henry Duvall, Jane Farrarová, Jakub, pan Pinn, pan Tallow, pan Devereaux, pan Pennyfeather, pan Makepeace…

Děj: Bartimaeus je zpátky! Stejně drzý, hádavý, smělý a vynalézavý jako dřív, a taky pořádně zuřivý, protože sice předpokládal, že se na něj za čas nějaký pitomec ve špičatém klobouku rozpomene a povolá ho na Zemi, aby ho mohl sekýrovat, ale fakt nečekal, že to bude stejný pitomec, jako posledně…
Nathaniel se stal po vítězství na Lovelacem významným členem vlády, ale jeho pozice je hodně nejistá. Marně se snaží potlačit Odboj, který podniká stále odvážnější útoky proti mágům, a kromě toho začal Londýn pustošit další, velmi silný a zdánlivě nepolapitelný nepřítel…

Kitty, členka odboje, která se kdysi krátce střetla s Bartimaem a Nathaniela připravila o jeho jasnovidecké zrcátko, má vzácnou schopnost - vrozenou odolnost proti magii. Ona a její přátelé plánují akci, která má mágům zasadit drtivou ránu, ale jejich protivníci jsou silnější, než čekali, a všude číhá zrada…

Na londýnských náměstích i v pražských uličkách, v kancelářích Whitehallu i v kryptě hluboko pod zemí ohrožují naše hrdiny nejen démoni, politické intriky, členové Noční policie a vzájemná rivalita, ale také tajemný golem a šílený ífrit. Zdá se, že nadcházejí zajímavé časy.

Druhý díl Bartimaevi trilogie je ještě napínavější a nabytý nečekanými zvraty ještě více než první díl. Autor si opět zahrává se vším možným a vůbec si nedělá hlavu, jak jeho hrdinové skončí.
Nathaniel se v druhém díle stává nenáviděnou postavou a přitom je to hlavní a jedna z nejdůležitějších postav. V jednu chvíli máte chuť ho roztrhat na cucky, ale na druhou stranu chápete, proč je najednou tak nabubřelý a nesoucitný. Aby mezi politiky přežil, musí začít žít jako oni. Na druhou stranu se možná nevědomky až moc snaží podobat Lovelacovi.

Bartimaeus se v téhle knize stává ještě oblíbenější. Už jenom proto, že je z části odhalena jeho minulost a úcta k Ptolemaiovi, který mu propůjčuje lidskou podobu.
Právě Kitty, členka Odboje, je ta, které Bartimaeus odhalí svůj názor na dnešní svět a otevře jí dveře do minulosti.
Kitty je velmi zvláštní postava a autor si s ní zase pohrál. Zase máte v jednu chvíli pocit, že je to trochu namyšlená husička a podruhé ji litujete. Jullius Tallow je šéf Nathaniella a mimo to i mág, který před třemi lety navždy fyzicky poznamenal Kittina kamaráda Jakuba. Kitty se snažila dostát spravedlnosti, ale u soudu to nedopadlo dobře a ještě musela zaplatit vysokou pokutu. Díky panu Pennyfeatheu pokutu zaplatí a dostane se do tzv. Odboje, který se snaží proti mágům bojovat. Všichni mají zvláštní schopnosti.
Při jedné akci se vloupou do Gladstoneovi hroby (slavného mága, který dobyl Prahu) a chtějí ukrást mocné magické předměty, díky kterým by mohli mágy jednou provždy sesadit. Jenže probudí šíleného ífrita, který se z hrobky dostane a začne po Londýně páchat strašné škody. A Nathaniel se s tím musí vypořádat.

Krom toho, po ulicích se pohybuje ještě něco… Je to velké, strašně silné a i přes jeho velikost se zatím nikomu nepodařilo ho spatřit. Všichni, kdo se ocitli v jeho blízkosti skončili jako hromádka prachu.
Bartimaeusovi se podaří vyváznout jen o malý chloupek. Potom se s Narhanielem vydává do Prahy, kde odhalí mága, který pomáhal při oživení golema. Vše se ale zvrtne a Nathaniel se vrací do Londýna s prázdnou. Má ovšem podezření, že za drátky tahají ti samí, co se před rokem snažili zbavit pana Devereauxe.
Ífrita se jim nakonec podaří zlikvidovat a s golemem se vypořádají díky Kitty. Na poslední chvíli zachrání Nathaniela, i přesto, že se jí snažil zatknout. Bartimaeus mu potom namluví, že ji golem zabil, když ho zachraňovala, aby mohla zbytek života prožít v klidu a ústraní. Nemohl nepopřít, že se mu nelíbila. Podobala se Ptolemaiovi…


Druhý díl je mnohem lepší než první. Upřmně nenávidím Nathaniela, který je stále více nesnesitelný a mnohem víc jsem si oblíbila Kitty a Bartimaea.
Politická situace mezi nadřezenými mágy a plebejci je jasně popsána podle zkušeností z minulých let. Převraty, demonstrace...člověk si pod tím představí historii vlastní země. Všude to bylo stejné.
Praha je zde popsána jako místo, které se odmítá smířit s přítomností. Uchovává v sobě zašlou slávu. Možná, že jsme mi Češi stejní. Nehledíme dopředu, ale stále jen vzpomínáme na minulost, která už není. Autor to vystihl celkem dobře. Velmoc, která kdysi byla tlukoucím Srdcem Evropy přestala existovat a my jako národ možná nemáme sílu čelit budoucnosti a zbudovat lepší zemi než jsou Lodnýn nebo Paříž. Ale možná jednou budou naše Praha zase tak proslulá jako před několika stoletími.
 

3 people judged this article.

Comments

1 Kermisee Kermisee | Web | 9. november 2009 at 18:06 | React

No..prostě ty mě navnazuješ čím dál více ;-) prostě si to musím někde půjčit...
No...to mi připomíná, že bych měla rychle dočíst ty knížky, co mám půjčený z knihovny a taky napsat nějaké ty recenzičky...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama