Darren Shan

17. january 2010 at 11:40 | Denaille |  Knihy
Autor: Darren Shan
Mystifikátor Darren, který v této dvanáctidílné sáze líčí "vlastní životní zkušenosti" ze světa nemrtvých, od dětství toužil stát se spisovatelem. První literární úspěch okusil ve 14 letech, kdy se svou černou komedií Den v Márnici vyhrál soutěž o televizní scénář pro irskou RTE. Do 17 let psával především povídky a komiksové stripy, esperimentoval s různými nápady, žánry i styly.
Původem je Ir, ale narodil se v Londýně a londýnský přízvuk mu zůstal i poté, kdy se s rodiči přestěhoval do irského Limericku. Byl prý strašně zlobivé dítě. Po absolvování střední školy se vrátil do Londýna, aby vystudoval angličtinu a sociologii. Než se stal spisovatele z povolání, pracoval pro kabelovou televizy v Limericku.
Jeho pravé, vlastní jméno je Darren O´Shaughnessy
Ilustrace: Marta Hadincová
Překlad: Richard Podaný


Originální název: Curque Du Freak
Vydáno: 2005 v Praze (2000, Londýn)
Počet stran: 197
Hodnocení: ♥♥♥♥♥

Děj: Spolužáci Darren a Steve si navzdory varování svého učitele nenechají ujít neobvyklé představení v utajovaném Cirku Monstruoso, o kterém si přečetli na nalezeném letáku. Oba chlapci jsou představením uchváceni - Darren cvičenou pavoučicí, Steve jejím cvičitelem Crepsleym, který mu připomíná upíra z jedné knížky. Ve 33 kapitolách, do nichž Darren své vyprávění vtěsnal, stíhá jako v horečnatém snu jedna noční můra druhou a oba kamarádi se ocitnou v ohrožení života.
Originální název: The Vampire´s Assistant
Vydáno: 2006 v Praze (2000, Londýn)
Počet stran: 181
Hodnocení: ♥♥♥♥♥

Děj: Druhý díl klukovských upířích hororů navazuje na děj přímo tam, kde první díl Darren Shan a madame Okta skončil: aby mohl Darren zachránit svého spolužáka Steva, kterého kousla jedovatá cirkusová pavoučice, musí vyhledat jejího cvičitele pana Hroozleyho. To je však ve skutečnosti upír Vur Horston…
Darrenově prosbě vyhoví a Steva zachrání, z Darrena však udělá polovičního upíra a svého pomocníka. Co všechno Darren vedle upíra Horstona zažije se dočte v tomto druhém díle.
Originální název: Tunnels of blood
Vydáno: 2007 v Praze
Počet stran: 176
Hodnocení: ♥♥♥♥♥

Děj: Darren Shan se představuje potřetí - před nezáviděníhodným osudem poloupíra, který na něj padl v předchozích dvou knihách, není úniku. Nechce se podvolit pravidlům upířího světa, i když kontakty s obyčejnými lidmi obvykle končí tragicky. Spolu se svým učitelem panem Hroozleym a hadím chlapcem Evrou se ocitají v neznámém městě a prožívají další dramatické události a ohromující odhalení.


Originální název: The Vampire Mountain
Vydáno:
Počet stran: 152
Hodnocení: ♥♥♥♥♥

Děj: Čtvrtý hororový příběh o poloupírovi je neméně napínavý jako ty předchozí. Tentokrát se Darren po úmorné riskantní cestě severskou divočinou ocitne přímo v srdci upířího světa. V jeskynním labyrintu Upíří hory poznává zblízka život a řád celého klanu, který se po 12 letech schází k svému rokování. Rada knížat, před niž předstoupí se svým učitelem panem Hroozleym, má rozhodnout o jeho budoucnosti. Atmosféru celého příběhu dokresluje všudypřítomná hrozba nepřátelského pána vampýrů.

Originální název: Trials of Death
Vydáno: 2006 v Praze (2001, Londýn)
Počet stran: 154
Hodnocení: ♥♥♥♥♥

Děj: V pátém hororovém příběhu Darren Shan podstoupí na základě rozhodnutí upířích knížat pět zkoušek Prověření, jež nejsou lehká ani pro dospělé upíry. Selže-li při nich, bude odveden do Síně smrti…
Originální název: The Vampire Prince
Vydáno: 2007 v Praze (2001, Londýn)
Počet stran: 149
Hodnocení: ♥♥♥♥♥

Děj: Šestou knihou se završuje druhá trojice hororových příběhů o poloupíru Darrenu Shanovi. Při nelítostných prověřovacích zkouškách o způsobilosti stát se právoplatným upírem se Darren domníval, že nic horšího už ho potkat nemůže. A přesto na něj skrze zastánce vampýrů Kurdu padne podezření, že zradil. Do Upíří hory totiž pronikli nepřátelští vampýři, očividně proto, aby naplnili proroctví Pána vampýrů. V Hoře se schyluje k smrtící bitvě.

Originální název: Hunters of the Dusk
Vydáno: 2007 v Praze (2002, Londýn)
Počet stran: 161
Hodnocení: ♥♥♥♥♥

Děj: Vstupujeme do druhé poloviny Darrenovy hororové ságy. Od jeho prověřovacích zkoušek a od bouřlivých událostí v Hoře už uplynulo šest velmi zlých let, která za celá staletí patřila pro upíry k těm nejhorším. Darren se stal jedním z knížat, seznamuje se s upířími zákony i s povinnostmi vůdce klanu a cvičí se v boji. Ve vnějším světě začala zuřit válka, ale Darren věří, že tento boj se ho netkne. A pak Horu navštíví tajemný pan Sudd a varuje knížata i generalitu, že Pán vampýrů se svými vojsky se blíží a celý upíří klan vyhladí. Naznačí však také, že existují tři lovci, kteří mají moc Pána vampýrů zabít. Uhodnete, kdo bude jedním z nich?

Originální název: Allies of the Night
Vydáno: 2008 v Praze (2002, Londýn)
Počet stran: 167
Hodnocení: ♥♥♥♥♥

Děj: Darren Shan a jeho spojenci se při svém pátrání po Pánovi vampýrů dostávají do rodného městečka pana Hroozleyho a zdá se, jako by se historie opakovala - opět se objevují mrtvoly bez jediné kapky krve. A když se Darren setká se školním inspektorem, začne se odvíjet nit podivných a hrůzostrašných událostí, které doženou Lovce až na pokraj sil. Podaří se jim odhalit a přemoci všechny zlé síly, které se postaví proti nim?

Orignální název: Killers of the Dawn
Vydáno: 2008 v Praze (2003, Londýn)
Počet stran: 161
Hodnocení: ♥♥♥♥♥

Děj: Z lovců se stala lovená zvěř. Sice se jim se štěstím podařilo prchnout z pasti, kterou jim vampýři nastražili, ale Steve se nespolehl na první léčku a nastražil i další. Upozornil na ně úřady, kterým namluvil, že právě oni zodpovídají za sérii vražd, které spáchali vampýři. Lovci jsou najednou obklíčeni policií a vojáky. Jejich hlavní poslání - zničení Pána vampýrů - se tak ještě vzdaluje a jejich životy jsou opět v ohrožení.


Originální název: The Lake of Souls
Vydáno: 2009 v Praze (2003, Londýn)
Počet stran: 207
Hodnocení: ♥♥♥

Děj: Darren a Harkat se vracejí k Circo Mostruoso, aby se vyléčili ze smutku a bezmocného zoufalství po smrti pana Hroozleyho. Ale Harkatovy noční můry se zhoršují, a tak se musí vydat na cestu za svou pravou totožností. S Darrenem se ocitají v podivném světě plném nečekaných a nepředvídatelných nebezpečenství. A Osmund Sudd se jen zpovzdálí královsky baví svou hrou. A čí duše čeká na Harkata v prokletém jezeře?


Originální název: Lord of the Shadows
Vydáno: 2009 v Praze (2004, Londýn)
Počet stran: 167
Hodnocení: ♥♥♥

Děj: V předposledním dílu ságy se Darren Shan vrátí do rodného města. Jeho rodiče se odsud odstěhovali, žije tu jen jeho nyní už dospělá sestra… se svým synem, a tudíž Darrenovým synovcem! Krátký klid se ukáže být jen klidem před děsivou bouří: Darrena, kterého už nějakou dobu trápí děsivé sny o posledním střetnutí s Pánem vampýrů, čeká strašlivý a zoufalý boj, spousta ztrát a bolesti. A taky jedno hrůzné odhalení: poslední souboj má být jen soubojem o to, kdo se stane zkázou světa. Buď Darren podlehne a Pánem stínu se stane Steve Leopard, anebo zvítězí, a pak se strašlivou zhoubou stane on sám!

Originální název: Sons of Destiny
Vydáno: 2009 v Praze (2004, Londýn)
Počet stran: 178
Hodnocení: ♥♥♥

Děj: Jak se naplní proroctví O. Sudda? Kdo ze synů osudu se stane vítězem a kdo poraženým? Steve, anebo Darren, jež od dětství pojilo zprvu přátelství, a posléze nenávist? A jakým asi bude svět - nezůstane bez lidí?
Odpověď hledejte v závěrečném příběhu této napínavé dvanáctidílné ságy!Hlavní postavy: Darren Shan, pan Hroozley, Steve Leopard, Debbie, Vandža Pochod, Harkat Mulds, Osmond Sudd, Annie a Darius, Evra, Shankus, Ervé, Evanna a další...

•••

Jelikož jde o dvanáct knih je děj docela spletitý a nabytý událostmi. Svět upírů a lidí se od sebe hodně liší. Mezi upíry je jen málo žen, protože podmínky pro to, stát se upírem jsou dost náročné, o čemž se dočtete ve Zkouškách smrti. Úkoly, kterými musí úpír projít nejsou vždy splněny a může se při nich zemřít.
Mezi literárními žánry se střetáváme se třemi druhy upírů.
Jsou tu gothičtí upíri jako Dracula, jsou tu Cullenovi a pak je tu Darren Shan.
Mě osobně se mnohem víc líbí představa hrubého, zjizveného upíra, který musí přežívat než sladký Edward Cullen.

Jde o opravdu povedenou ságů, která vytvořila nový druh upírů. Troufám si říct, že první a druhý díl je nejlepší.
Poslední tři díly mě ale docela zklamaly.
Konec ságy je sice divný, ale chápu smysl právě tohoto zakončení. Dokonce se v to dám najít jakási myšlenka na zamyšlení.
Náš svět je v rukou Osmonda Sudda...

Pokud hledáte napínavou knížku s jednoduchým textem (taková oddechovka), pak je to tahle sága. Knihy nejsou tlusté, děj vás vtáhne a nepustí.
 

7 people judged this article.

Comments

1 Adelain Aki Adelain Aki | Web | 17. january 2010 at 11:56 | React

Páni.. :D Na tuhle knížku už jsem jednou koukala v Knizkupectví, myslím že to byly ty Zkoušky smrti. Vypadalo to zajímavě, ale nekoupila jsem si to. :D Možná chyba.
No tak můžu asi s klidem prohlásit, že tohle je snad nejdelší sága, co jsem kdy viděla. :D (jo, hodně jsem toho neviděla) Všechny díly vypadají zajímavě.. Myslím, že si tu knížku někdy pořídím. ^^
Jinak máš to hezky napsané.

2 Bree Bree | Web | 17. january 2010 at 16:51 | React

Přesně ,musím souhlasit. Není to žádné složité čtení jako třeba Les mytág nebo Lavondyss od Holdstocka, ale rozhodně se od děje člověk nedokáže odtrhnout, navíc to musel mít autor promyšlené už hodně dlouho dopředu, protože dvanáct dílů,je docela dost :-)
Já osobně mám tuto ságu strašně moc ráda, jenom mě docela dost mrzí, že Hroozley umřel, a ještě k tomu skoro zbytečně.

3 Angie Angie | Web | 17. january 2010 at 18:39 | React

viděla jsem film (myslím, že spojili tu první a druhou knížku). Nebyla to žádná sláva, ale líbili se mi efekty ,a i příběh (jakožto bývalý nejlepší kamarád se stane jeho nepřítelem, a všechny kecy okolo toho). Myslím, že děj je docela dobrý. Děkují moc za recenzi, moc mě to potěšilo, a myslím, že už vím čím zaměstnat rodiče :D ať mi koupí celou ságu. chci to. Díky, díky. Jo, a ještě jednou musím pochválit tvůj design, je dokonalý. Boží, naprosto úžasný.

4 Theodora Theodora | Web | 18. january 2010 at 19:44 | React

úžasná série, už mi zbývá přečíst jen poslední díl xD

5 Kate Rojvol Raddle Kate Rojvol Raddle | Web | 20. january 2010 at 18:25 | React

Já teď začnu číst Upíří hora :-)
no jo nemám teďkom čas, ať jsou už prázdniny :-D
a jaké bude výzo?

6 Denaille Denaille | Web | 20. january 2010 at 20:14 | React

[5]: Na výzo? :D Ještě nevím. Když Bůh (teda učitelé) dají, tak by to mohli být tři trojky. :D Možná víc, možná míň. Aní já to nevím.

7 Marťa Marťa | Web | 22. january 2010 at 18:46 | React

Máš pravdu.. děj těchto knížek hodně vtáhne. Je pravda, že jsem se těmito knihami z malé části inspirovala. Četla jsem myslím jeden nebo dva díly.

8 Karolína Houfková Karolína Houfková | Email | Web | 15. february 2010 at 23:43 | React

Ahoj taky patříš mezi příznivce Darrena Shana jako já? Máš to tu velmi hezký a nechtěla by si spřátelit? :-D

9 tommy912 tommy912 | 25. november 2011 at 10:12 | React

Já jsem četl všchny díly této ságy a moc mě mrzí zbytečná smrt jedné z postav.Nechci vám kazit děj prostě doporučuji přečíst od prvního dílu až do dvanáctéjho

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama