G. R. R. Martin

28. march 2010 at 19:45 | Denaille |  Oblíbení spisovatelé
G. R. R. Martin
Jméno: George Raymond Richard Martin
Narozen: 20. 09. 1948 v New Jersey


George R. R. Martin se narodil 20 září 1948 ve městě Bayonne v New Jersey. Jeho otec, Raymond Collins Martin, pracoval v docích a s jeho matkou Margaret Brady Martin má ještě další dvě děti, Darleen Martin Lapinski a Janet Martin Patten.
Martin navštěvoval školu Mary Jane Donohoeové a později střední školu Marist High School. Psát začal už v raném věku a své strašidelné příběhy prodával za penny dětem v sousedství. Později se z něj stal fanoušek comicsů, na střední škole je začal sbírat a také začal psát pro comicsové fanziny. Svou první profesionální povídku prodal v roce 1970.

To bylo Martinovi 21 let a prodal své dílo s názvem Hrdina (The Hero, česky vyšlo v Ikarii č.7/2002) časopisu Galaxy. Příběh pak vyšel v roce 1971, v únorovém vydání. Byl to první prodaný příběh a další následovaly. V roce 1970 také získal bakalářský titul v oblasti žurnalistiky na univerzitě Northwestern University ve městě Evanston, stát Illinois a o rok později magisterský titul ve stejném oboru na téže škole. Jako snad každý spisovatel, prošel si i Martin několik povolání. V letech 1972-1974 pracoval velmi svědomitě pro VISTU, speciálně pro nadaci Cook County Legal Assistance Foundation. V letech 1973-1976 řídil šachové turnaje pro Continental Chess Association a mezi lety 1976 a 1978 vyučoval žurnalistiku na univerzitě Clark College ve městě Dubuque v Iowě. Během těchto let a zatím co střídal povolání, věnoval se také částečně psaní svých knih. V roce 1975 se oženil s Gale Burnickovou a aniž by měli děti, rozvedli se roku 1979. Spisovatelem na plný úvazek se stal v roce 1979.
Po přestěhování do Hollywoodu v roce 1986 se upsal společnosti CBS Television k napsání scénáře pro seriál Twilight Zone. V roce 1987 se stal konzultantem pro Krásku a zvíře společnosti CBS, o rok později se stal producentem Krásky a zvířete a o další rok později jejím hlavním producentem. Byl také hlavním producentem filmu Doorways, pilotního snímku pro Columbia Pictures Television, který se natáčel v letech 1992-1993.
George R. R. Martin dnes žije v Santa Fe v Novém Mexiku a je členem asociace Science Fiction & Fantasy Writers of America (v letech 1977-79 byl jejím regionálním ředitelem pro jižní střední část a v letech 1996-98 byl dokonce viceprezidentem) a Writer's Guild of America.

•••

G. R. R. Martin je autor především sci-fi, řekla bych. Není to žánr, který bych byloženě vyhledávala, ale občas sáhnu i po nějakém vesmírném a technologickém dobrodružství.
První dílo, které jsem o tohohle autora četla byla sbírka povídek Píseň pro Lyu i se stejnojmennou povídkou, která ve mě poprvé vzbudila zájem o náboženství. Díky ní jsem nad tím vůbec začala uvažovat.
Další knihou, kterou jsem právě dočetla je Tufova dobroudružství. Docela mi to připomíná Červeného trpaslíka. Navíc jsem si Tufa strašně oblíbila. :D Je to taková trochu ňouma, člověk by řekl, že až idiot, ale přitom dost chytrý na to, aby změnil celý svět. :) Rozhodně stojí za přečtení.
Jednu jeho knihu mám dokonce doma. Dalo by se říct, že jde o pohádku. U nás byla vydána v roce 2008 a v bibliografii autora jsem ji na internetu nikde nenašla.
Každopádně je to autor, kterého možná obdivuji ještě více než Feista pro jeho myšlení. Dává do svých děl i náměty k zamyšlení. Zatím neoblibenější je povídka Píseň pro Lyu, kde nastínil svůj názor na víru v Boha a náboženství, za což se dostal do téhle rubriky.
Tufova dobrodružství je zase kniha, která mě od začátku až do konce bavila, poprvé od éry Harryho Pottera a Stmívání jsem něco nedala z ruky a četla od rána do večera.
A Ledový drak je taková fantasy pohádka pro dospělé.

•••

Dílo G. R. R. Martina:

Novely

Křídla snů ( Windhaven ) 1981 - společne s Lisou Tuttle

Série Píseň ledu a ohně ( A Song of Ice and Fire )

Hra o trůny ( A Game of Thrones ) 1996 - v ČR vyšlo ve dvou dílech
Střet králů ( A Clash of Kings ) 1999 - v ČR vyšlo ve dvou dílech
Bouře mečů ( A Storm of Swords ) 2000 - v ČR vyšlo ve dvou dílech
Povídky vydané v kompilacích
Potulný rytíř (Legendy 2) ( Legends, The Book of Fantasy ) 1999 - editor Robert Silverberg

Non Fantasy

Píseň pro Lyu ( A Song for Lya and Other Stories ) 1976 - sbírka povídek
Písně hvězd a stínů* ( Songs of Stars and Shadows ) 1977 - sbírka povídek
Soumrak na Worlornu ( Dying of the Light ) 1977
Písečníci ( Sandkings ) 1981 - sbírka povídek
Horečnatý sen* ( Fevre Dream ) 1982
Armageddon Rag* ( The Armageddon Rag ) 1983
Písně, jež zpívají mrtví lidé* ( Songs the Dead Men Sing ) 1983 - sbírka povídek
Nightflyers ( Nightflyers ) 1985
Tufova dobrodružství ( Tuf Voyaging ) 1986
Portréty dětí ( Portraits of His Children ) 1987 - v ČR vyšlo v knize

Nečekané variace
Ruka mrtvého muže* ( Dead Man's Hand ) 1990 - společně s Johnem J. Millerem

Zdroj: http://www.fantasie.me.cz/?q=node/107
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Lomeril Lomeril | Web | 29. march 2010 at 18:32 | React

Rozhodně, definitivně si přečti Píseň ledu a ohně - je to asi nejlepší fantasy, co jsem četla. Právě čtu Píseň pro Lyu a vypadá to zajímavě :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement