Peníze

8. march 2010 at 19:57 | Denaille |  Téma týdne a úvahy
Než začnu, nebylo by na škodu, kdychom si definovaly, co to vlastně peníze jsou. Než jsem začala psát tenhle článek, trochu jsem brouzdala po netu a zjistila pár užitečných informací.

V prvné řadě mě zajímalo: Jak vlastně peníze vznikly?
Ten, kdo není úplný ťulpas už z dějepisu ví, že dříve si lidé věci mezi sebou vyměňovali. Jeden přinesl zelí, druhý mu za to dal mrkev. Peněz nebylo potřeba...
Téhle výměně zboží se říká barterový obchod.

Jenže ne vždy se stalo, že byl obchodní partner ochoten vyměnit svoje zboží za nabízené, protože nemělo stejnou hodnotu jako to jeho. Bylo potřeba, aby byla určena univerzální hodnota.
Takovými ekvivalenty bylo např. v Babylóně obilí, v Čině mušličky, u starých Slovanů plátno atd... Nevýhodou byla nízká trvanlivost, špatná dělitelnost a skladovatelnost.
V průběhu historie se jako nejvýhodnějším ekvivalentem ukázalo zlato.
Zlato bylo jako platidlo použitelné v jakémkoli stavu, ovšem z praktických důvodů začaly být časem používány mince (7. - 6. stol. př. n. l.), jejichž ražba měla potvrzovat ryzost a hmotnost daného kusu kovu. První české stříbrné mince (denáry) nechal kolem roku 970 razit Boleslav I.
V průběhu času se používání mincí stalo neefektivní pro manipulaci s většími částkami peněz, a proto se začaly používat papírové peníze - bankovky. Hodnota těchto bankovek se odvozovala od množství zlata, které reprezentovala (bankovky tedy byly kryté zlatem).
V Číně se dokonce začaly používat již od 9. století našeho letopočtu.

S bankovkami byla spojena povinnost vyměnit je v případě zájmu vlastníka za zlaté peníze. Tento způsob měnové úpravy se nazývá zlatá měna nebo také zlatý standard.
Během válek vláda některé bance povolila, aby vytiskla víze bankovek, než kolik zlata měla v trezorech, aby mohla financovat svoje aktivity.Za normálních okolností by se všichni vlastníci bankovek vrhli na banku k pokusu vybrat své zlato dříve než to udělají ostatní, a proto byla daná banka také osvobozena od nutnosti na požádání vydat zlato (bylo tím tedy odvráceno nebezpečí bankrotu).
Až do začátku 20. století byla takováto inflační období spíše výjimečná, ale první světová válka představovala přelom. Návrat ke zlatému standardu (krytí bankovek zlatem) byl totiž špatně provedený a neúplný a velká hospodářská krize znamenala další státní intervence do monetárních záležitostí, a proto byly všechny ekonomiky donuceny během minulého století upustit od zlatého standardu.
Jako peníze nyní tedy neslouží drahý kov, ale samotné bankovky tištěné centrální bankou - jsou to nekryté peníze. Zákony určující bankovky jako zákonné platidlo vynucují jejich používání a slouží k zabránění konkurence jiných měn (drahých kovů či jiných).


"Lidi, kteří lehce vydělávají příliš mnoho peněz, ve skutečnosti nepoznají život." (Čapek J.)


Myslím, že ve společnosti existují dva druhy lidí, co se týče peněz.
Jedni jsou spokojeni s tím, co mají. Peníze berou pouze jako prostředek k pořizování věcí. Nevidí v nich dosažení svých cílů. Pro ně typická věta: "Já peníze k životu nepotřebuji."
Ti druzí jsou jiného názoru a berou peníze jako jejich životní sen. Honí se za nimi. Někdy tou správnou cestou, jindy tou špatnou.
Točí se kolem nich celý náš život. Proč jinak bychom chodili do školy? Pracovali? Abychom je získali. Každý touží po tom, aby se měl dobře.

"Láska k penězům je kořenem všeho zla." (Diogenés ze Sinope)

Nutí mě to přemýšlet nad penězi jako o prokletí. Všechno se točí v začaroveném kruhu. Kdyby peníze nebyly, stejně by se celý ten koloběh zrození peněz opakoval.
Kdyby ovšem nebyly, nebyla by taková šance, aby se k sobě lidé chovali jako chamtiví nenažranci.
Většina dnešních přestupků se týká peněz. Jsou všude. V politice, v běžném životě... na každém kroku.

Já se vždycky přikládněla k té první skupině lidí, kteří se raději spoléhají na citové vazby a nejsou přitahováni mocí peněz.
Jenže tvrzení, že lidé peníze k životu nepotřebují je blbost.

• Peníze jsou dobrý sluha, ale špatný pán. (Bacon)
• Vydělávat peníze je dřina. Ale ještě větší dřina je si je udržet. (Hailey)
• V civilizované společnosti vám neposlouží osobní přednosti tou měrou jako peníze. Učiňte pokus: jděte na ulici a udělejte jednomu člověku přednášku o morálce a druhému dejte šilink; a uvidíte, který z nich si vás bude více vážit. (Johnson)
• Pochvalu, uznání, blahovůli slovy a přátelství - kolik jen budete chtít; ale peníze, ani pomyšlení!
• Když má někdo peníze, může být hloupý jak chce. (Ovidius)
• Když jde o peníze, všichni lidé jsou stejného náboženství. (Voltaire)


"Mladým lidem se zdá, že peníze jsou to nejdůležitější v životě. Když zestárnou, vědí to už najisto." (Wilde)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Annie Annie | Web | 10. march 2010 at 17:54 | React

Zajimavé zamyšlení. Když píšeš, že lidé peníze nepotřebují je blbost, je to pravda. Ale proč, když je náš stát zadlužený, proč si prostě nevytiskne peníze a nezaplatí to? (Z tohohle přemýšlení se mi vždycky motá mozek. :)) Nebo proč to nemůže fungovat jako v Hostitelovi? - Vlastně asi proto, že duše jsou féroví oproti lidem. :)

2 Denaille Denaille | Web | 10. march 2010 at 18:16 | React

[1]: Myslím, že tuhle otázku jsme jednou řešili v účetnictví. Když si to tak vezneš, vytisknou peníze by si mohl další stát. Pořádně tyhle věci taky nechápu, ale tohle jsem pochopila tak, že by se akorát zdražovalo a zvyšoval plat, což by nemělo cenu.

3 Monique Monique | Web | 11. march 2010 at 11:13 | React

[1]:

[2]:

Potom by aj klesla hodnota českej koruny a všetko by sa zdražovalo. Jednoducho to tak nefunguje.

A súhlasím s tebou, ja v peniazoch zmysel nevidím, len jednoducho chápem, že ich budem potrebovať :P A tiež by om si želala, aby to bolo tak ako v Hostiteľovi. Lenže potom by asi bola nuda... :D

4 Marťa Marťa | Web | 11. march 2010 at 14:06 | React

Před chvilkou jsem podobný článek četla na jiném blogu. Taky vím, že si stát peníze nemůže vyrábět jak chce - sice netuším, jak to funguje, ale nejspíš se to dělá podle toho, na jaké úrovni je ta naše státní naše ekonomika. A určitě je pravda, že peníze prostě potřebujeme a jsou důležité - avšak v úměrném množství. Jinak si stojím za názorem, že peníze kazí charakter.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama