Sara Douglass - Válečná Sekera

11. july 2010 at 13:29 | Denaille |  Knihy
Válečná sekera
Originální název: Battleaxe
Autor: Sara Douglass
Překlad: Veronika Krajňanská
Vydáno: 2008 Ostrava (Fantom Print)
Počet stran: 405
Žánr: Beletrie / Fantasy
Hodnocení: 10/10


Postavy: Axis (Válečná sekera), Gorgael, Rivkah (Zlaté pírko), Borneheld, Jayme (bratr-velitel), Girlbert, Moryson, Faraday (Přítel stromu), Belial, Embeth, Timozel, Hvězdný poutník, Vranní chochol, Volný pád, Pěnice, Azhure, Magariz, Priam, Raum, Ogden a Veremund a Jack a Yr (Strážci), Vlčí hvězda, a další...

Děj: Tisíc let žili Achařané poklidným a bohatým životem. Chránily je vysoké, nepřekročitelné hory a Seneschal, bratrstvo, které vyznávalo tajuplnou Cestu pluhu a otevíralo cestu k velkému bohu Artorovi.
Teď je ale bezpečí Acharu ohroženo, probouzí se prastaré proroctví, které předpovídá návrat Zapovězených. Celou zemi svírá nepřirozená zima a Pán ledu, Gorgael, přesouvá armády odporných přízraků a ledových červů na jih. Achar se hroutí pod Gorgaelovým náporem. Vypadá to, že se mu nikdo nemůže postavit.
Faraday, snoubenka acharského Válečného generála, vévody Bornehelda, je stejně vyděšená jako všichni ostatní. Utíká do bezpečí pod ochranu Borneheldova nenáviděného nevlastního bratra Axise, legendárního velitele Sekerníků, a cestou poznává, že historie jejího národa byla založena na lži.

Ukázka z knihy:

"A tys ho nechal?" zeptala se Fazolka vyčítavě.
"Fazolko, ty jsi tam nebyla. V jeho očích jsem viděl soucit, ne nenávist. Podal jsem mu ji. Chvíli ji jen tak držel a pak... pak Válečná sekera Seneschalu, člověk, kterého jsme se všichni učili nenávidět a bát se ho, zazpíval pro Shru Píseň znovuzrození. Před mýma očima Shru oživil."
Avar teď byli naprosto vyvedení z míry. Oči jim bloudily ze Shry na Rauma a zase zpátky.
"Přátelé, ještě nikdy jsem neviděl takovou moc u ikarijského zaklínače. Ani u nejmocnějšího z nich - Hvězdného poutníka. V těle Váleční sekery Seneschalu, Sekerníka, vězí duše ikarijského zaklínače."
Zlaté pírko doširoka otevřela oči. Pokoušela se přemoci silné city, které jí vířily v duši. Poznala, že to nebyla jenom podobnost s Priamem, co přitáhlo její pozornost. Měl tvar lebky a oči Ikarii, a to, co si vyložila jako aroganci Válečné sekery, byl přirozený postoj ikarijského zaklínače. Z podvědomí se jí začala ozývat bláznivá myšlenka, která ji přiváděla už na pokraj šílenství, ale Zlaté pírko ji raději strčila zpátky do temnoty, kam patří. Ne! pomyslela si. Ne! Nebudu se tím zabývat! Přece zemřel...zemřel!

Moje kecy závěrem:

Ze začátku jsem byla hodně zmatená, ani děj mě nějak moc nebavil, zlom přišel až kolem desáté, patnáctné kapitoly, možná i dál. Zažrala jsem se do toho jako vždycky. Opět se o to zasloužil rozsáhlý a spletitý děj. Zdá se to být celkem klišé - proroctví, které bude naplněno. Ale další podrobnosti z toho dělají další originální nápad.
Ikarii je ptačí národ, dalo by se říct. Mají křídla a svou moc čerpají z hvězd. Naopak Avar jsou lidé lesa, kteří mají Matku, od které čerpají sílu.
A Achar jsou obyčejní lidé, kteří se posledních tisíc let modlili k Artorovi - bohovi pluhu. Jejich nenávist a strach k Ikarii a Avar je vedla k tomu, aby káceli lesy a vyhnali tak oba národy daleko od jejich domova.
Jedině Muž z hvězd je dokáže znovu sjednotit do jednoho království - Tencendoru a oprostit tak zemi od lží, které po zemi rozšířil Seneschal.
 

1 person judged this article.

Comments

1 Dannyk♥ Dannyk♥ | Web | 11. july 2010 at 13:33 | React

Ahoj, som v súťaži SONB a nutne potrebujem tvoj hlas. Prosím, o pár minút ta súťaž končí. PLS, hlasni tu: http://cyrus-tisdale-online.blog.cz/1007/sonb-3-kolo za Dannyk / kuzelnici-z-waverly.blog.cz.

Ďakujem.
Rada oplatím.

2 Lenka Lenka | Web | 11. july 2010 at 13:42 | React

Ahojky na mým blogu jsou čtyři plakáty na prodej.. Mrkni,třeba se ti náký bude hodit.. a pokud jo..můžeš si ho objednat :))

3 Babe Babe | Web | 12. july 2010 at 10:04 | React

Vypadá to zajímavě

4 Nyuu-chanˇ.ˇ Nyuu-chanˇ.ˇ | Email | Web | 12. july 2010 at 12:16 | React

užasný..:)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama