Anime aneb jaký vliv má Japonsko na Západ?

2. august 2010 at 23:57 | Denaille |  Téma týdne a úvahy
Konečně nějaké téma, na které mám co říci. Anime (japonský animovaný seriál o několika dílech) je poslední dobou na blogu tak rozšířené téma, že mi přijde nemožné, aby někdo nevěděl, o co jde. Možná to je tím, že patřím mezi ty "sledující", ale pomalu každý desátý blog, na který narazím má co dočinění právě s těmito kreslenými postavičkami.

Chápu lidi, kteří tyhle seriály odsuzují, nebaví je a nechápou, co na tom ostatní vidí. Nebudu se s nikým hádat, ani mu vnucovat svůj názor (i když mě to hodně svádí). Pro mě je anime jedna z věcí, za kterou si vždycky budu stát a budu ji obhajovat, i když už jsem na něm dávno závislá a tuto závislost si přiznávám.Ten, kdo totiž tvrdí, že jde o primitivní pohádku pro malé děti se plete. A pokud to tvrdí i po tom, co některé z anime viděl, pak je to idiot.
Z mého pohledu totiž nejde o žádnou pohádku, ale o normální příběh, ve kterém je dokonce, světe div se, nějaká skrytá pointa, kterou divák musí objevit. A stejně tak jako existují anime pro malé děti, pak jsou tu příběhy, které pochopí jenom dospělý člověk.


Black star
Japonci mají svůj vlastní styl myšlení a to se v anime hodně odráží.
A právě proto možná sledování těchle příběhů srthává stále více lidí. Je to něco jedinečného, něco co má pouze Japonsko. Odráží se v tom jejich kultura, způsob myšlení, ideály... a většinu lidí lákají exotické věci. I když se jedná o Asii já ji beru jako místo pro nás neznámé, záhadné, jedinečné a proto si tu zem idealizujeme.

Anime mě naučilo jednu velmi důležitou věc - Nevzdávat se. Tahle primitivní věta na mě křičí pomalu z každého anime. Šílený hrdina, který porazí všechny padouchy a i když je sražen na kolena, vždycky se zvedne. Hodně často omýlaný scénář. Typickým příkladem je Naruto.
Nebudu tajit, že mě právě tohle anime kdysi vyhrabalo  z pořádné deprese a donutilo mě se dívat na svět trochu jinak. Teprve když jsem tohle viděla, zjistila jsem, že je chyba ve mě a ne v lidech okolo mě. Donutilo mě to vstát a začít žít.
A i když jde z jednoho úhlu pohledu opravdu o kravinu, místy jsou tam slyšet myšlenky, nad kterými se člověk opravdu čas od času pozastaví a zapřemýšlí.

A důvod proč jsem zvolila takový titulek -
Japonsko mě naučilo hrdosti na svou zem. My Češi jsme totiž hodně divný národ. Národ, který, i když má být na co, není vůbec hrdý. Z mého pohledu.
A začala jsem nad tím přemýšlet jenom proto, že jsem kdysi začala sledovat Naruta...

I když vím, že jde většinou o mé naivní představy, Japonci jsou pro mě národ, který ví, kam míří. Pro ně životním cílem vstup do společnosti - den kdy jsou plnoletí. Pracují pro stát, věří svému císaři a pokládají za něj život. Důkazem je 2. světová válka a Kamikaze. Ano, umřelo hodně mladých lidí a zbytečně. Ale taková oddanost státu se jen těžko v dnešní době vidí a pokud to srovnáte s Českou republikou...
Já bych totiž ráda chtěla být na něco hrdá. Jediným zdrojem naší hrdosti je totiž v poslední době pouze sport. Politika a naše vláda - tam není být na co hrdý. Kdo z Čechů by dobrovolně položil život za prezidenta způsobem jakým to dělali Kamikaze?
Možná by se pár lidí našlo... ale moc tomu nevěřím.
Naruto

Mnoho lidí v našem státě totiž postrádá smysl života. A jedná se především o mladé lidi. Stále před sebou vidím Konohu a Hokageho.
A mám pocit, že z naší generace je jen velmi málo lidí, kteří vědí, co od života chtějí. A už vůbec si nějak nedokážu představit, že by někdo chtěl náš stát posunout do předu a ne si jenom nahrabat do kapes.
Někdo jako Hokage je pro mě typ ideálního prezidenta a vůdce státu. Typ člověka, který se zajímá o dění ve státě, ale ne pouze z politické hlediska.
Chtělo by to totiž vyrazit do škol a probudit alespoň v těch starších trochu národního cítění a možná bychom na tom nebyli tak špatně...

Obrázek Black Star a Tsubaki od nemám tušení
Obrázek Naruta od Shizuky Yoru - viz. Friendship
 

4 people judged this article.

Comments

1 shannaroo-chan shannaroo-chan | Web | 3. august 2010 at 0:06 | React

tak tak :) cista pravda! xD

2 manga-sekai manga-sekai | Web | 3. august 2010 at 1:33 | React

To je velice zajímavá interpretace. Máš naprostou pravdu v tom, že v mnoha anime je myšlenka nevzdávat se a bojovat, ale těch myšlenek je mnohem více a ve většině anime nějaká myšlenka je, která nám něco konkrétního říká. Nevím jestli je zajímavější Miyazakiho pohled na svět, pacifická otázka u Trigun, nevzdávat se u one piece, láska u Ef tale of memories nebo téma robotxčlověk u chobits. Těch myšlenek a témat je nepřeberné množství a to vše anime i manga obsahuje.
Problémem mladých podle mě je, že mají všechno a při tom nemají nic. Lidé si neuvědomují, že nazáleží na tom, co máme, ale kým jsme a co děláme.
Japonsko je hrdé na svoji zem už z tradice. Každý víme, že japonci jsou pracovití a dodržují své tradice. Mají pevný řád společnosti a i jejich policejní systém je mnohem tvrdší než náš. Bezesporu japoncům závidím společnost, která je pracující, čestnější a morálnější než ta naše. Nicméně není to moc podivné, pokud si uvědomíte vliv buddhismu a kastovní systém za doby samurajů. Téžké to popsat v krátkém komentáři, ale stačí číct to, že forma japonské společnosti není překvapující, pokud známe historii Japonska. Nicméně historie Japonska není zrovna neposkvrněná a i současné Japonsko má své problémy, ale přiznávám jejich společnost vypadá navenek lépe než naše. Nicméně, kdo byl v Japonsku a žil mezi japonci.

Každopádně tvůj článek je pěkný a taky jsem přemýšlel podobně u sledování Naruta, ale jedno vím jistě. Nezáleží na tom co sledujeme, ale co děláme.

Pokud chceš koukni se na můj blo o manze která vychází v ČR a dalších věcech:http://manga-sekai.blog.cz/

Promiň za tak dlouhé plky. S pozdravem Shouhei san.

3 Estel, Denaille Estel, Denaille | Web | 3. august 2010 at 2:13 | React

[2]: V dnešní době je samozřejmé, že mají taky problémy. Kriminalita je všude.
Buddhismus a historie má samozřejmě taky vliv na současný stav a mentalitu lidí.
Kdyby u nás neskončila éra Velké Moravy, ale jelo by se dál, nejspíš bychom taky byli někde jinde. Mě osobně mrzí, že slovanské pohanské náboženství pomalu vymírá. Ale to je zas o něčem jiném...
Rozhodně mám v plánu Japonsko někdy navštívit a přesvědčit se na vlastní oči, jak to tam vůbec chodí. Už jenom od poslechu ale vím, že jsou to dost zajímaví lidé. A jejich kultura mě prostě přitahuje.
Každopádně děkuji za reakci...

4 Ettelea Dragons Ettelea Dragons | Web | 3. august 2010 at 4:04 | React

Konečně nějaký smyslu plný článek na toto téma...naprosto s tebou souhlasím, máme na to velmi podobný názor a Naruto mi taky mnohé dalo a naučilo....

5 Upíří holka Quitush* Upíří holka Quitush* | Web | 3. august 2010 at 7:36 | React

Moc pěkný článek!
Nejsem miláček anime, ale manga mám docela ráda. Nevím, proč mi Anime tolik vadí... Každopádně to neovlivním!

6 Babe Babe | Web | 3. august 2010 at 9:36 | React

:) dobře ty! :) já si chci v blízké době stáhnout Pokémony a Naruta :D

7 Myshella Knight Myshella Knight | Web | 3. august 2010 at 9:48 | React

Ok.. Skúsim tú komédiu.. A nevieš či je nato aj CZ dabing?

8 Lady Eldar Lady Eldar | Web | 3. august 2010 at 10:06 | React

Wow... Opravdu, opravdu a ještě jednou opravdu skvělý článek. Podle mě zatím nejlepší, který jsem na tohle téma četla. Je pravda, že Japonci mají narozdíl od ostatních tvůrců ve svých seriálech něco co vás přinutí zamyslet se. Právě to se mi na anime líbí. Že to není jen bezduchý děj, ale že se v něm odráží myšlení, kultura i celá japonská společnost. Za tento článek tleskám! :)

9 Myshella Knight Myshella Knight | Web | 3. august 2010 at 12:22 | React

už netreba.. Našla som si z CZ dabingom Death Note.. Už pozerám 3 časť a je to super.. :) Aj dabing je super..

10 Teru-chan Teru-chan | Web | 17. september 2010 at 22:54 | React

Bože já se asi rozbrečím! Ty seš uplně můj člověk! Jak se jmenuješ? Píšeš uplně úžasný články .... já nwm .. .enchceš se něja spojit ... ? Bože! To je úžasný článek

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama