Karel Čapek - Válka s mloky

13. september 2010 at 19:40 | Denaille |  Cestou necestou s povinnou četbou
KAREL ČAPEK (1890 - 1938)
VÁLKA S MLOKY (1936)

Český prozaik, dramatik, novinář a překladatel první poloviny 20. století, známý i v zahraničí. Studoval na gymnáziu v Hradci Králové, kde nemohl dostudovat kvůli odhalení, že organizoval protirakouský spolek, a později v Brně. Poté studoval na fakultě filosofie UK v Praze a vrhnul se i na studium filosofie v Berlíně a Paříži. Díky nemoci se vyhnul první světové válce, která ho ovšem i tak ovlivnila. Po ukončení studia pracoval jako vychovatel. Brzy se z něj ale stal novinář a stal se redaktorem časopisů Nebojsa, Národních listů a Lidových novin. Od roku 1921 do 1923 byl dramaturgem divadla na Vinohradech. Poté se stal od roku 1925-1933 předsedou PEN klubu (Poets, Essayists, Novelists Club - klub básníků, esejistů a romanopisců).
V době hrozící nacistické okupace byl jedním z hlavních motorů odporu, kdy využil veškeré své možnosti a kontakty pro vyburcování národa a světa při snaze o zachování svobody. Zemřel na zápal plic chvíli před zatčením gestapem. Jeho hrob leží na hřbitově vyšehradském v Praze.


Celková charakteristika
Válka s mloky je dalším Čapkovým utopistickým románem, který má varovat před nebezpečím nadcházející války a vyjádřit odsuzující postoj k fašizmu. Mločí národ zde představuje nastupující fašistickou generaci v Německu, která slepě následuje svého vůdce. Důležitá je autorova myšlenka, že ne mloci, ale samotní lidé budou strůjcem vlastního neštěstí. Koneckonců samotný vůdce mloků je člověk. Společnost se k problému staví lhostejně a nezastaví zásobování mloků zbraněmi ani po tom, co mloci zničí několik částí kontinentů.

Postavy
Hned na začátku příběhu se zde objevuje kapitán J. van Toch, rodák z Jevíčka, který vlastní obchodní loď Kandong Bandoeng, se kterou se plaví v mořích jihovýchodní Asie a hledá dosud neobjevená naleziště perel. Právě on nalezne podivuhodná stvoření - mloky, se kterými uzavře dohodu. On jim bude dodávat zbraně, díky kterým se budou moci bránit proti žralokům a oni mu na oplátku budou z mořského dna přinášet perly. Následkem toho se mloci rozmnoží. Vypočítavý kapitán, který si tahle stvoření velmi oblíbil, zjistí, že jsou velmi inteligentní a v hlavě se mu zrodí plán, jak na nich vydělat. Důsledkem toho se pak mloci rozšíří do celého světa a svým počtem několikanásobně předčí množství lidí.
Nebýt G. H. Bondyho - českého obchodníka, kterému záleží pouze na zisku, nebyl by se plán kapitána van Tocha vůbec uskutečnil. Teprve jeho finanční přínos umožnil s mloky obchodovat.
Stejně jako v Čapkově knize Krakatit, ve které se celý děj odvíjel od jedné dívky, i zde panuje stejný paradox.. Pan Povondra vystupuje v paralelním příběhu, který doplňuje příběh hlavní. Tento druhý příběh podává čtenáři informace o tom, jak rozšiřující se mloky vnímali obyčejní lidé, ke kterým se informace o nich donesly pouze prostřednictvím novin. Zároveň je to člověk, který byl vrátným pana Bondyho a byl to právě on, kdo pustil kapitána van Tocha dovnitř na vlastní zodpovědnost, prestože nebyl jako návštěva ohlášen. Začal tím novou éru lidský dějin. Tuto skutečnost si rád připomínal a považoval se za člověka, který zapříčinil vznik nového světa - světa Mloků. Nutno podotknout, že v momentě, kdy se Mloci objevili v Čechách, které již byly přímořským státem, svého rozhodnutí litoval a přemýšlel, zda by budoucnost lidstva byla jiná, kdyby tenkrát kapitána van Tocha dovnitř nepustil.
A samozřejmě nejdůležitější a hlavní postavou jsou tady Mloci, kterým velel jakýsi Chief Salamander. Protože mloci nemohli žít v hlubokých vodách, ale pouze na mělčině, požadoval pro mloky nové břehy a mělčiny, kvůli jejich přemnožení. Jako první začal odstřelovat pobřeží USA a pak se přesunul do Evropy, kde se mlokům postavila Velká Británie. I přes to, mloci lidi obírali o půdu a území, lidé nepřerušili mlokům přísun potravin a zbraní - bez mloků by jejich ekonomiky zkrachovaly. Konflikt mezi mloky a lidmi tedy vlastně vedli pouze lidé, jelikož Chief Salamander byl také člověk.


Děj a kompozice
Kniha začíná Předmluvou a zbytek je rozdělen do tří částí (knih), z nichž každá obsahuje několik kapitol.
První kniha, nesoucí název Andrias Scheuchzeri, zastává úlohu epické, dějové části, ve které je popsáno objevení mloků a jejich přijetí lidskou společností.
Kniha druhá nazvaná Po stupních civilizace
naopak popisuje další vývoj mloků, jejich rozšíření a využití lidskou společností. Jejich vývoj je popsán v odborných novinových článcích, které sbíral pan Povondra.
Poslední, třetí kniha popisuje nejprve menší konflikty mloků s lidmi, které vyústí až v celosvětovou válku. Jedinečná a v podstatě nejdůležitější je poslední kapitola třetí knihy, kde autor rozmlouvá sám se sebou a přemýšlí, jak příběh ukončit. Zda válka skončí vyhubením lidstva, nebo jestli budou mít mloci stejný osud jako lidé a postupem času svůj národ sami zahubí.

Jazyk a styl
Pro knihu jsou typické novinové výstřižky, které jsou v knize nalepeny a vytváří tak jedinečnou prezentaci příběhu. Většinou jde o odborné texty, výpisy ze zasedání několika lidí, kde se diskutuje, nebo o popisy událostí související s mloky.
Jak už bylo řečeno, epickou úlohu zastává pouze první kniha, tudíž se zde vyskytuje málo dialogů. Většinu textu tvoří popis.

Zajímavosti a vliv díla
Vydalo státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1965. Kniha byla poctěna první cenou za ilustrace a typografickou úpravu v národní soutěži pro mezinárodní výstavu knižního umění v Lipsku 1965.

Válka s mloky by se měla tímto rokem (2010) začít filmovat pod vedením věhlasné polské režisérky a scenáristky Agnieszky Holland.

Zdroje:

Inspirovala jsem se stylistikou textu u Awii - www.awia.cz -> drobnohled -> návod, jak na rozbor díla.
 

5 people judged this article.

Comments

1 Babe Babe | Web | 13. september 2010 at 19:58 | React

To si asi budu muset někdy přečíst, kvůli škole. U mě v ruce zatím zůstává jenom fatnasy :D

2 Freezy Freezy | Web | 15. september 2010 at 16:45 | React

jj to sme četli ve škole... :) celkem zajímavé :)
jinak mohla bys jít pls na icq :)

3 Sferia Sferia | Web | 14. march 2012 at 16:39 | React

děkuju moc, docela mi to k maturitě pomůže ;)

4 DiDi DiDi | 9. september 2012 at 8:47 | React

já toto právě čtu v angličtině,česky jsem to přečetla asi před rokem,tak si teď potřebuji zopakovat,o čem to vlastně bylo dopodrobna :)) děkuji moc,za rozbor :))

5 Eduard Nud Eduard Nud | 7. october 2015 at 14:23 | React

Četl jsem to kdysi v Dobřanech, ale právě proto, že tam bylo málo děje a hodně popisů, mě to moc nebavilo. Krom toho jsem knihu musel předčasně ukončit, byl jsem skoro rád a novou jsem už nezačínal. Ale to není vina knihy, protože jsem postupem doby zjistil, že mě knihy vlastně ani moc nebaví. Ale to bych tady nerad rozvíjel.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama