Stephanie Meyerová - Hostitel

9. november 2010 at 17:24 | Denaille nebo Estel...vyber si :p
STEPHENIE MEYER (23. 12. 1973 - *)
HOSTITEL (2008)

stephenie meyer
Americká spisovatelka a autorka bestselleru Stmívání (Twilight sága). Narodila se v New Havenu, Conecticutu. Vyrostla v Arizoně (město Phoenix), kde dosud žije se svým manželem a třemi dětmi.


Celková charakteristika

Překlad: Petra Klůfová
Vydavatelství: TATRAN; Bratislava (Hachette Book Group USA 2008)
Rok vydání: 2009
Vydání: první
Počet stran: 552

Hostitel je charakterizován jako psychologický sci-fi román se zápletkou milostného "čtyřúhelníku". Díky vlivu autorčiných předešlých děl je často bezdůvodně odsuzován, ale od tzn. ságy Stmívání se stylově a především dějově značně liší.
Hlavním dějovým problémem je napadení Země tvory, které si říkají Duše. Jedná se o malé zářící tvorečky s chapadly, které ke svému životu potřebují hostitele. Na rozdíl od lidí jsou tihle tvorové laskaví, věčně přetékající ochotou pomoci a především nenásilní. I přes svou dobrotu však přehlížejí fakt, že jsou lidé naprosto odlišný druh od těch, které zatím využívali jako svoje hostitele, a bez jejich souhlasu si berou jejich těla, která si naprosto podrobují. Získávají lidské vzpomínky a sny, mají přístup ke všem informacím uchovaných v jejich mozku.
Vědomí některých lidí (zvláště dospělých, kteří mají více vzpomínek) je však natolik silné, že i přes přítomnost Duše stále v těle přebývá…

Postavy
Hlavní postavou je Duše sídlící v těle Melanie Stryder. Mezi svými druhy je na planetě Zemi nazývaná Poutnice (Warderer), z čehož později vznikne zjednodušenina - Wanda.
Osud těchto dvou jmen je úzce propojený, protože Melanie je jednou z těch lidí, jejichž vůle je silná, tudíž Poutnici způsobuje nemálo problémů.
Ze začátku se ji Poutnice snaží zlomit, vyhnat ze svého těla. Mel jí však podstrkuje velmi intenzivní vzpomínky na jejího bratra Jamieho a svého přítele Jareda, že je to nakonec Mel, kdo Duši zlomí, místo aby to bylo naopak. Společně sdílí jedno tělo, ať už se to druhé líbí nebo ne. Melaniny pocity a touhy se postupně stávají také touhami a sny Poutnice.
Důležitou postavou je Melanin strýček Jeb, který byl ještě před invazí Duší považován za podivína ne-li za blázna a má v příběhu roli mudrce, jehož rozhodnutí je většinou správné. Našel jeskynní komplex uprostřed pouště, kde se dá snadno ukrýt, a tak se podaří téměř třicetičlenné skupince lidí přežít. Zastává tedy jakéhosi vůdce rebelů.
Sarah je Melinina sestřenice a Maggie její teta, které se vydává hledat. Má podezření, že obě jsou stále lidmi a rodinná pouta ji nutí jim pomoci. Kvůli tomu ji nakonec chytí Hledači - duše, které hledají poslední přeživší lidi, aby z nich udělali hostitele.
Hledačka je implantovaná Duše, který pátrá po Melanii potom, co přiměje Poutnici, aby "zradila" svoje společenství a vydala se hledat Jamieho s Jaredem. V závěru příběhu vypluje na povrch, že Hledačka si kompenzovala svou slabost, protože ji velmi ovlivňovala duše člověka, ve kterém sídlila. Vlastnosti té ženy ji velmi ovlivnily. Byla zákeřná, nenávistná a ubližovala druhým, což Duše odmítají.
Jamie je Melinin bráška, jak už bylo řečeno. Doba, ve které spolu přežívaly, je velmi sblížila, tudíž se navzájem intenzivně milují. Dokazuje to scéna, kdy Jamie málem zemře na infekci a Wanda udělá vše pro to, aby získala léky.
Jared je typ muže, který se k problémům staví s chladnou hlavou a dělá jen to, o čem ví, že nějak prospěje všem lidem ukrytým v jeskyních. Odmítá si připustit, že se Poutnice pomalu stává jednou z nich a bojí se doufat, že Melanie uvnitř ní ještě žije.
Doktor, který nemá rád své jméno, proto mu nikdo neřekne jinak než "Doktore", zezačátku vypadá jako hororový hrdlořez, který se vyžívá v zabíjení Duší. Poutnice málem skončila pod jeho skalpelem, proto není divu, že z něj měla šílený strach. Po tom, co uprchlíci poznají, že Wanda nemá žádnou účast na jejich prozrazení a patří mezi ně, odkrývá se jí pravá povaha Doktora. Je to ve skutečnosti velmi milý chlapík a jeden z jejích nejlepších přátel.
Ian byl první dny jeden z těch, kteří tvrdě stáli za tím, aby Poutnici zlikvidovali dřív, než je prozradí. Paradoxně je to pak právě on, kdo ji nejvíc chrání a dokonce se do ní zamiluje.
Kyle je Ianův bratr a stejně jako on vidí v Poutnici velkou hrozbu. Na rozdíl od Iana ho ale zatvrzelost vůči ní nepřejde ani po nějakém čase a vytrvale se ji snaží zabít. Až ke konci příběhu se odkryje jeho minulost a čtenáři zjistí, že měl ke své nenávisti důvod. Ve skutečnosti dokáže milovat jako každý a v jeho hromotlucké postavě se skrývá něha.

Děj a kompozice
Děj je rozdělen do padesáti devíti kapitol plus prolog a epilog.
Melanie Stryderová se odmítá vzdát. Náš svět napadl neviditelný nepřítel. Lidé se pro tyto mimozemšťany mění na pouhé hostitelské tělo; jejich mozek ovládne vetřelec, ale tělo zůstává netknuté a zdánlivě beze změny pokračuje v předchozím životě. Obětí mimozemšťanů se rychle stane drtivá většina lidstva.
Když vetřelci dopadnou i Melanii, jednu z hrstky přežívajících "divokých" lidí, dívka vůbec nepochybuje, že nastal její konec. "Poutnice" - její vetřelecká "duše" - která teď ovládla Melaniino tělo, dostala předem varování před problémy existence v člověku: změť pronikavých emocí, příliš mnoho smyslů, vypjatě živé vzpomínky. S jednou potíží však Poutnice nepočítá: předchozí obyvatelka těla se odmítá vzdát vlády nad svou myslí, i když tělo jí už nepatří.
Poutnice bádá v Melaniiných myšlenkách a doufá, že objeví příčinu nezdolného lidského vzdoru. Místo toho Melanie naopak zaplní mysl Poutnice vzpomínkami o podobu milovaného muže - Jareda, který se dosud někde skrývá před vetřelci. A jelikož Poutnice se nemůže oddělit od Melaniiny tělesné touhy, sama začne prahnout po muži, jehož má odhalit. Když vnější okolnosti přinutí Poutnici a Melanii, aby uzavřely nedobrovolné spojenectví, vydají se spolu na nebezpečenou a nejistou pouť za mužem, kterého obě milují.
Po tom, co málem zemřou v poušti je objeví Jeb, který svou neteř okamžitě pozná, ale zároveň s tím taky to, že už není člověkem, ale že v ní sídlí Duše. Její zorničky lemoval stříbrný pruh, který odrážel světlo. I přes to ji vezme do jeskyní. Několik týdnů ji vězní a obě musí přežívat ve strachu. Ti, kdo chtějí, aby byla "odstraněna" jsou především Jared, Ian a Kyle.Teprve po několika týdnech přičiněním Jeba se Poutnice s novým jménem Wanda začlení do života lidí tím, že jim vypravuje příběhy z ostatních světů. O inteligentních pavoucích se třemi mozky, díky kterým postavili vesmírné lodě a mohli se tak dopravit na další planetu, nebo o tvorech podobným medvědům se dvěmi srdci. O životě chaluh pod vodou nebo květinové a ohňové zemi. Pomalu ale jistě si získává přátele a ukazuje tak ostatním dobrotu, která se v ní skrývá.
Hledačka po ní ale stále nepřestává pátrat. To, že je objeví, Wandu donutí prozradit lidem tajemství Duší a úplně tak zradit svůj národ. Jak to udělat, aby lidé mohli Duše ze svého těla vyoperovat? Donutí ale doktora slíbit, že v momentě, kdy bude jisté, že se dokážou zbavit Duše v lidském těle, vyoperuje taky ji z Melaniina těla, které ji právem náleží.
Její přátelé ji ale najdou jiné tělo - takové, které již obývala nějaká Duše a nebylo moc staré, aby mysl člověka v něm nebyla tak silná a plná vzpomínek jako v případě Melanie…

Jazyk a styl
Celý příběh je psán v ich formě. Nejsou v něm použity žádné složité výrazy, vše je jasné a pochopitelné. Je stavěn tak, aby zaujal především dějovou částí. Čte se velmi dobře, děj je napínavý ale přesto jednoduchý. Není zde obsažena žádná složitá zápletka, vše se točí kolem lásky a života.
Celý příběh má především přimět čtenáře se zamyslet nad tím, zda lidé žijí opravdu tak, jak by měli. Mimozemská invaze krásně vyzdvihuje kladné i záporné vlastnosti lidstva a poukazuje na možnost změny.

Zdroje:
Informace z obálky knihy
Životopis autorky různě z internetu.
 

3 people judged this article.

Comments

1 Annie Annie | Web | 9. november 2010 at 17:37 | React

Hostitele mám možná i radši než Stmívání. Je to sice tlustá kniha, ale člověk si jí užije od začátku do konce. Navíc mě nutí pořád uvažovat, co kdyby se tu náhodou někdy objevili mimozemšťani? :)

2 Annie Annie | Web | 9. november 2010 at 17:38 | React

A mimochodem, ten lay je ohromný! :)

3 Shizuka Yoru Shizuka Yoru | Web | 10. november 2010 at 19:03 | React

ten konec byl ale nedokončený... tohle mě na tom štvalo, vlastně to neskončilo....

4 Naty Naty | Web | 10. november 2010 at 19:25 | React

Hostitele mám hrozně ráda, za necelé tři dny jsem ho měla přečtený, protože jsem se nemohla odpoutat! Fakt super knížka, možná opravdu lepší nežli Stmívání....

5 Sinead Sinead | Web | 11. november 2010 at 16:29 | React

[1]: aj ja mám radšej Hostiteľa, je to také orginálne sci-fi milujem, vo svete plnom divných kníh o mimozemšťanoch táto vyniká, moja obľúbená postava je Doktor a Ian. :-)

6 Denaille nebo Estel...vyber si :p Denaille nebo Estel...vyber si :p | Web | 11. november 2010 at 19:13 | React

[1]: Stmívání je prostě už hodně globalizované a "zprachatělé"... Styl psaní ani příběh nebyl špatný, vím, že když jsem to četla, tak mě to strhlo. Ale po čase, kdy se z toho stala mánie už z toho všemu pomalu zbyla jenom nechuť.

[3]: Já mám zase otevřené konce ráda. Takhle sice nebylo jasné, jestli nakonec všechny Duše poslali zpátky, nebo se ještě něco stalo, ale v podstatě z toho, že se spojili s dalšími lidmi vyplynulo pozitivum, že je naděje na záchranu... Z toho si člověk pak může vyvodit svoje závěry. Mě to přišlo fajn, kdyby tam bylo řečené, že to lidi nakonec ukázaly, pak by se tím nejspíš znehodnotli celý příběh...

[5]: Je to něco s jednoduchým dějem, který v sobě ukrývá strašně emocí a vlastností celkově všech lidí. A pak nám sděluje něco z autorčina pohledu na nynější život našeho lidského společenství... A někde hluboko máme na to všichni takový názor nebo si alespoň uvědomujeme, že to co děláme bude mít možná někdy dopad. Lidi si prostě nedokáží vychutnat každou chvíli jako jedinečný okamžik a stále hledají složitější cíle, přestože je všechno mnohem jednoduší... Proto si tu knihu nejspíš každý oblíbí... :)

7 DanielovaK DanielovaK | 11. november 2010 at 19:31 | React

Ahoj, koukala jsem na Tvé layouty a jsem úchvácená. Chtěla bych se zeptat, vytváříš layouty na přání? Měla bych zajem o něco jednoduchého, ale pěkného. Budu ráda, když si přečteš tento text a ozveš se mi, Kristýna
ICQ

8 DanielovaK DanielovaK | 11. november 2010 at 19:32 | React

ICQ - 641172995
Email - Kristyna.Danielova@email.cz

9 Clare Clare | Web | 18. november 2010 at 0:23 | React

Ahoj Denaille, dlouho jsem u tebe nebyla, strašně to zanedbávám :( ale chtěla jsem se tě zeptat od jaké značky máš tablet?

10 Marťa Marťa | Web | 31. december 2010 at 18:45 | React

Se ségrou jsme Hostitele dostaly na Vánoce (teda spíš ona, ale já ho vybrala). Těším se, až si ho konečně přečtu. Určitě se neubráním srovnání se Stmíváním - ale nedávno jsem se dozvěděla, že Hostitel je román pro dospělé.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama