Teorie velkého zániku

8. january 2011 at 16:18 | Denaille nebo Estel...vyber si :p |  Téma týdne a úvahy
Nedávné částečné zatmění slunce mi po dlouhé době vyvolalo depresi... i když, možná za to může i diskuze, která se rozpoutala v poslední hodině, nebo fakt, že jsem si přitom vzpomněla na téma týdne a přemýšlela nad posmrtným životem. Už jenom to samo o sobě je depresivní, protože to úzce souvisí se smrtí. Není to tak?

Každopádně jsem se snažila najít jeden ucelený názor na tohle téma a zjistila jsem, že to prostě nejde. Mám o posmrtném životě několik představ a vděčím za ně především spisovatelům.


G. R. R. Martin
Jako úplně první mě ovlivnil G. R. R. Matin s jeho sbírkou povídek Píseň pro Lyu se stejnojmennou povídkou.
Pokud si to dobře pamatuju, hlavními postavami byl pár, který mě tak trochu zvláštní schopnosti. Už přesně nevím, o co šlo, ale vím, že byly nejsilnější při sexu (ty schopnosti). Byl to nějaký druh telepatie nebo emancipace. Ve chvíli vyvrcholení si byli tak blízko, jak nikdo z normálních lidí nikdy být nemůže. Věděli, po čem druhý touží, co cítí a jak ho uspokojit.
Pak si matně vybavuji nějaké tvory, kteří měli parazitovat na lidském těle. Lidé je vyhledávali a dobrovolně se nechali zabít. Nevzpomínám si o jaké pocity při tom už šlo, ale bylo to něco jako sex. Pamatuju si výraz orgasmus lásky (možná už ne lásky, ale něco s orgasmem tam bylo :D).
V podstatě se lidé cítili jakoby byli absolutně milování více lidmi. Takový grupáč lásky, když už jsem s tím začala.

Myslím si, že v momentě, kdy člověk zemře, odpojí se od něj ta část, které říkáme duše - naše životní síla. Představuji si to spíš jako něco beztvarého, asi jako kouř nebo jen nějaké bílý povlak. Tyhle části se ve Vesmíru shromažďují a spojují. Vznikne něco jako zdroj životní síly, zdroj našeho života.
I když jde o různé části, ve skutečnosti je to jeden celek zmítaný v jednom nepřetržitém orgasmu lásky. Všichny části se nevzájem chápou, vysílají povzbuzující vlny, vědí o pocitech ostatních. Je to taková ta čistá nebeská láska...
Mám za to, že se lidé z toho důvodu snaží najít lásku. Nedokáží být sami, protože podvědomě vědí, že je to to jediné správné. Nesnesou samotu, protože ve skutečnosti zažili něco, co slovo "samota" nezná. Může se zdát, že je potom zemská láska pouhou parodií na něco mnohem většího, ale taky může být tohle pouze moje představa a skutečnost úplně jiná...

Další názor si s sebou nesu už od dětství. Musela jsem chodit do kostela, ve škole jsem měla do páté
smrt
třídy náboženství. Jsem pokrtěná a absolvovala jsem svaté přijímání... takže jsem si po většinu života myslela, že nebe a peklo existují a stejně tak i Bůh.
A myslím si to i teď, ale pod slovem Bůh si představuju asi něco jiného než většina křesťanů.
Proč si lidé Boha představují jako člověka?
Protože jsou až moc hrdí a povrchní na to, aby přiznali, že by snad mohl vypadat jinak než jako člověk. A co když je Bůh jenom obyčejná nehmotná zářící koule nebo něco podobného? 
(Vždycky mě pobaví představa, jak by se asi tvářili katoličtí kněží z dob minulých, kdyby se jim nezjevil chlap jak hora, kterým všechny strašili a jeho jménem posílali do všemohoucích pekel, ale zrovna taková obyčejná koule.)
Já osobně ho spíš vidím podobně jako duši. Je to naše svědomí, naše intuice nebo jak se říká - šestý smysl, naše já. Je prostě v každém v nás, ve všem živém. Takový ten pocit radosti, když jste šťastní. Není to podle mě žádná autorita, která nás sleduje z výšky. Docela mi vadí argumenty typu, proč Bůh nic neudělá, když vidí tu nespravedlnost nebo proč bych měl věřit v Boha, když pro mě nic neudělal?
Proč by měl za vás někdo něco dělat? Je to váš život a lidi se sami musí rvát o to, aby se měli dobře.
Nejsem nic víc než obyčejní zvířata. Naše divočina se možná od divočiny zvířat liší, ale ve skutečnosti mezi s sebou bojujeme stejně jako ona. Ženy si vybírají toho potenciálně nejsilnějšího samce ve smečce a naopak. Ostatní bojují o postavení ve společnosti, každý by chtěl být alfa samec, ale každý na to nemá.
A i když zvířata utlačujeme a vraždíme, nemůžou si stěžovat. Tahle planeta jim patří stejně jako nám a přitom jim nezbývá nic jiného než žít a doufat, že se nenarodí jako slepice v JZD a nepůjdou za pár dní na plecháč.

A pokud existuje Bůh, pak jsou s jeho existencí spjati andělé. A z toho vyplývá další moje teorie a vděčím za ni autorovi Davidu Almondu a jeho knize - Skellig.
Poprvé jsem se tam setkala s otázkou: "Proč si myslíš, že mají lidé lopatky?" (myslí se tím ty na zádech) A odpověď: "Někdo věří, že dřív lidé měli křídla."
A tuhle moji teorii podporuje příběh z anime 07 Ghost.
Když je lidem poskytunut darem život od Nebeského krále, řekne jim: "Když si užiješ svůj život jako člověk, smíš mít k užití tři sny. Teď mi pověz, jakými třemi sny chceš strávit svůj život."
Věří se, že pokud se všechny tři sny, které jsi řekl Nebeskému králi splní, tvá duše bude zavolána k němu domů a ty budeš znovusjednocen.
Přirozeně si nikdo ty tři sny, když se narodí, nepamatuje. Strávit svůj život jejich hledáním je součástí toho, co dělá život tak zábavným a úžasným.
Ale Kor - služebníci boha smrti Verlorena - brání lidem v hledání jejich snů. Zatahují lidi do temnoty splněním jejich snů. Když ti poprvé Kor splní přání, zapomneš, co máš dělat. Když je přání splněno podruhé, trpíš neuhasitelným hladem a žízní. A když je splněno třetí přání, tvá duše je naplněna temnotou a už se nikdy nemůžeš vrátit na královu stranu.
Kor pak ovládnou své oběti a zkoušejí jich přivést mezi sebe víc a víc, zatímco čekají na návrat svého pána Verlorena.
Kor jsou zobrazování jako lidé s křídly bez peří - jsou to pouze holé kosti. A scéna, kdy se člověk "znovusjednotí" zobrazovala spojení člověka s bytostí s křídly - tedy andělem.
Hodně mi to připomíná boj mezi anděly a démony.

Možná, že lidé po smrti stanou anděly. Ovšem pro mě anděl znamená bytost bez pohlaví. Něco majestátného, autoritativního a mocného, ale bez pohlaví.
Pokud budeme věřit v "reinkarnaci", pak i když se člověk v určitém čase narodí jako žena a v jiném čase jako muž, vždycky jde pouze o duši, která tohle dělení nezná. Protože v po smrti člověk nemá tělo, tím pádem logicky nemá žádné testosterony a podobné věci...
A tím se taky možná vysvětluje, jak je možné, že se do sebe můžou zamilovat dva muži nebo dvě ženy? Prostě se přitahují dvě duše a ne dvě těla.

Možná už se nudíte a čekáte, že bude konec, ale bohužel... ještě mi zbývá pár teorií...

Jedna pochází z hlavy Paula Coelha a jeho knihy pod názvem Brida.
A vysvětluje otázku: "Pokud je pravda, že prvními lidmi byli Adam a Eva, které stvořil Bůh, kde se pak vzaly další duše?"
Podle něj se duše v okamžiku smrti rozdělí na několik částí. A každá si nese znalosti, které prožila jako celek. Takhle hierarchicky jako větvění stromu vznikají stále nové duše - nové životy. Ty duše, které vznikly z jedné nadřezené jsou potenciální životní láskou těch druhých. Jak je možné, že se člověk zamiluje do někoho, kdo má úplně jiné názory a vzhled než člověk, do kterého se zamiloval před pár lety?

reinkarnace

A mojí poslední teorií, kterou tenhle zdlouhavý článek ukončím je takovou mojí vlastní. Jelikož holduji fantasy příběhům, zdřív jsem si vysnila, že po smrti se stane to, co si budu já sama přát. Že se objevím v nějakém fantasy světě, o kterém jsem četla nebo něco podobného.

Tohle téma je totiž celé jen o fantazii. Můžeme vytvářet další a další teorie o tom, co se vlastně potom stane, ale jak to bude skutečně se můžeme jenom dohadovat. Kdo měl pravdu se každý dozví až v okamžiku  vlastní smrti.
Už od počátků věků se lidé téhle otázce věnovali. Všichni filozofové, mudrci i spisovatelé nebo obyčejní lidé. Většina nábožesntvích má nějaký výklad o tom, jaký posmrtný život představuje. Nirvána, reinkarnace, peklo nebo nebe. Je toho tolik a ještě spousta toho přibude...
Navíc většina fantasy příběhů je založena na nějakých mytologických příbězích o bozích nebo hrdinech, kteří bojovali s bohy.
Celý lidský život je vlastně ovlivněn otázkou posmrtného života, protože se předpokládá, že po smrti něco bude...
 

2 people judged this article.

Comments

1 WiGi WiGi | Web | 8. january 2011 at 16:33 | React

fakt zajímavý článek :) já jsem viděla hodně takových článku, ale jen ten tvůj mě zaujal tak, abych si ho přečetla až do konce :)

2 adaluter adaluter | Web | 8. january 2011 at 16:45 | React

Moc zajímavé a originální teorie.

3 dark-dragon dark-dragon | 10. january 2011 at 21:17 | React

zvláštní,kdo ví

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama