Clannad & Clannad: After story

26. march 2011 at 21:44 | Denaille nebo Estel...vyber si :p |  Anime - recenze
Nemohla jsem nikde najít, kdo napsal tenhle příběh, až mě napadlo najít si to anglicky. Ale stejně nevím, jestli jsou všechny informace kromě děje správné.

Tvůrcem tohohle anime je softwarová společnost Key, která už dříve vytvořila Kanon a Air. Jde o jakýsi vizuální příběh čili počítačovou hru, která se odehrává na základě několika dějových linií a my si můžeme vybrat, jak bude pokračovat.
Společnost se snažila o zpracování i v jiných médiích. Byla tedy napsána manga.
Jedná se o čtyři série, které vycházely v japonských časopisích. Mě docea zaujalo, že každou sérii napsal jiný autor.
Později byl vytvořen film od studia Toei Animation následovaný dvěma anime sériemi, které vytvořilo studio Kyoto Animation stejně jako předešlé Air a Kanon.

Žánr: Drama / Fantasy / Romantika

Děj se točí kolem kluka jménem Tomoya Okazaki, který studuje třetím rokem na střední škole, kterou nesnáší stejně jako svůj život. Matka (Atsuko) mu zemřela, když byl malý a jeho otec (Naoyuki) se následkem toho uchýlil k pití a gemblerství. Jednoho dne se spolu poperou a Tomoya si zraní rameno, takže už dál nemůže hrát basketball a je to proto vyhozen z klubu. Od té doby se k němu otec chová chladně, jakoby ani nebyl součástí jeho rodiny a Tomoyovo zranění ho distancuje od ostatních školních aktivit. Proto se začíná potloukat venku a snaží se nějak zabít čas. Stává se z něj delikvent.


Příběh začíná na začátku školního roku (14. dubna 2003), kdy cestou do školy potká zvláštní dívku (Nagisa Furukawa). Nejdřív řekne na hlas jméno jídla, které by si chtěla dát, aby se motivovala a pak začne mluvit sama pro sebe. Je plachá chybí ji sebevědomí. Je o rok starší než Tomoya, protože kvůli své zvláštní nemoci musela zůstat nějaký čas doma a tak opakuje ročník. Nemá moc přítel, protože všichni koho znala už odmaturovali.
Tomoya se s ní spřátelí a zjistí, že chce obnovit divadelní kroužek. Společně se pustí do práce, díky které Tomoya zabije nějaký čas a Nagisa se stává mnohem sebevědomější díky podpoře ze strany Okazakiho.

Postupem času do děje vstupuje stále více nových a zvláštních postav převážně dívek, kterým Tomoya pomáhá zbavit se jejich problémů.
Důležitou postavou je i Tomoyův přítel Sunohara Youhei, díky kterému má Okazaki vůbec důvod chodit do školy.
Clannad: After story popisuje život Okazakiho a Nagisy po tom co odmaturují a vezmou se.

Ibuki Fuko je první dívka, která se přidá k divadelnímu kroužku. Celé dny vysedává v učebně výtvarky a vyřezává ze dřeva mořské hvězdice, kterými je posedlá. Dává je všem, které potká jako pozvánku na svatbu její sestry. Časem Nagisa a Tomoya zjistí, že nechodí ze školy domů. A další a další záhady, které se kolem ní točí.
Když navštíví její sestru, která se má vdávat, zjistí, že Fu-chan leží v nemocnici v kómatu. A lidi, kterým darovala mořskou hvězdici na ni začínají pomalu zapomínat...

Ryou a Kyou Fujibayashi jsou dvojčata přestože se povahou značně liší. Ryou je dokonce zamilovaná do Okazakiho, ale ten si nakonec zvolí Nagisu.
Zatímco je Ryou nesmělá a hodná, Kyou je vznětlivá a hlučná. Zvláště se vyžívá v mlácení Sunohary.
V Clannad: After story se Kyou objeví znovu jako učitelka v mateřské školce.

Youhei Sunohara je jediný přítel Okazakiho. Potkají se, když jsou oba povolání do ředitelny kvůli rvačce. Sunohara měl potíže s fotbalovým klubem, kteří šikanovali nováčky a on si to nenechal líbit. Kvůli tomu se nemohl fotbalový klub účastnit turnaje a Youhei byl z klubu vyhozen. Od té doby se oba poflakovali spolu. Často trávili čas na ubytovně v Sunoharově bytě.

Tomoyo Sakagami je dívka který přestoupila na tuhle školu, aby se stala ředitelkou studentské rady. Jejím snem je zachránit třešňový sad, který vede podél cesty do školy. Má brutální sílu a je známá ve městě jako potírač pouličních gangů. Dostane se do křížku se Sunoharou, který se za každou cenu nad ní snaží vyhrát a je přesvědčený, že jde o muže, protože dívka nemůže mít takovou sílu.

Kotomi Ichinose je naopak velmi tichá. Schovává se v knihovně a studuje. Patří mezi desítku nejchytřejších studentů v zemi, takže nemusí chodit do hodin a místo toho se vzdělává sama četbou. Teprve až ji v knihovně objeví Okazaki se alespoň trochu zapojuje do dění školy. Po tom, co zkolabuje na ulici vyplývá na povrch její minulost a taky zjištění, že se s Okazakim vlastně znají už od dětství.

Sanae a Akio Furukawa jsou rodiče Nagisy. Vlastní pekárnu, kterou vede převážně Akio. Sanain chleba není poživatelný a nesčetněkrát se kvůli tomu rozbrečí a uteče z obchodu. V takové chvíli si Akio narve chleba do pusy a utíká za ní se slovy: "Miluju ho!" Mimo to, že jsou oba streštění jsou oba velmi hodní. Kvůli Nagise se oba vzdají svých snů a starají se o ni.
Mám tyhle dvě postavy z celé anime asi nejraději. Akia obzvlášť. Je to docela fešák. :)

Mei Sunohara je sestra Youheie. Narozdíl od svého bratra je spolehlivá a odpovědná. Nějaký čas bydlí u Sanae a Akiho. Je jí věnovaná i malá část, kdy mají spor se svým bratrem. Společně s Nagisou a Okazakim se ho snaží přivést na správnou cestu...

Misae Sagara je vedoucí ubytovny, která se objevuje v doprovodu svojí kočky. Jejímu příběhu je věnována jedna epizoda. Je docela podobná Kyou a Sakagami. Své nové bojové triky praktikuje převážně na rugbyovém týmu, který bydlí v ubytovně.

Mitsui (nejsem si jistá tím jménem) je dívka, která bez ohledu na situaci poskytne vždy šálek dobré kávy a občerstvení pokud zavítáte do skladu. Je sestrou jednoho z nejděsivnějších hlav gangu. Po tom, co její bratr zemřel se snaží společně s jeho přáteli čelit druhému gangu, který usiluje o jejich území. Díky ní dojdou k usmíření a společně pak spolu tráví čas.

Můj dojem: Pravdou je, že jsem se na tohle anime začala dívat, až mi to doporučila ségra. Děj mě vůbec nezaujal. Zdálo se, že to bude kravina. Ale už první tři díly mě chytli a musela jsem se dívat dál.
Jde o opravdu pozoruhodné anime. Jednu chvíli ve vás vyvolá záchvaty smíchu a ve druhé už bulíte. Přiznám se, vypotřebovala jsem asi dva balíčky kapesníků a druhý den jsem měla tak opuchlé oči, že jsem se bála vylézt z pokoje.
Navíc je to příběh, který v sobě nepostrádá fantasy. Hlavní myšlenku jsem nejspíš moc nepochopila. Ale jsem si jistá, že ve mě zanechala stopy.
Na hudbu jsem se moc nezaměřovala, openingy mě nebavili. Jen ending u první série je dobrý. Zbožňuju tu Dango písničku. Se ségrou to teď pořád kdákáme. :)
I když jsou tam prvky fantasy, je to příběh psaný životem a myslím, že nám přibližuje život v Japonsku. Trochu mi to příblížilo jejich způsob myšlení.

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama