Eve no Jikan

26. march 2011 at 22:12 | Denaille nebo Estel...vyber si :p |  Anime - recenze
Názvy: Eve no Jikan, Time of Eve, Čas Eve...
Tvůrce: Studio Rikka a DIRECTIONS, Inc.
Rok výroby: 31. 7. 2008 až 19. 9. 2009
Režisér: Yasuhiro Yoshiura
Žánr: Science fiction
Téma: roboti / androidi
Počet dílů: 6

Děj / Příběh: Vlastnit robota se stalo fenoménem doby. Využívají se na různé druhy prací a stále se pro ně nachází víc a víc uplatnění.

Mimo to jsou ale společnsotí odsouzeni k "otrocké" práci a i přesto, že dokáží vnímat a mají své vlastní pocity, lidé se k nim chovají jako k obyčejným neživým věcem bez citů. A takové chování od nich požadují i na veřejnosti. Aby se dali odlišit od lidí, musí mít nad hlavou aktivovaný identifikační kruh - něco jako svatozář. Na ulici mají přesně vyznačené cesty, kudy chodit a kdokoliv, a kdo vyjádří dík za jejich práci nebo jakýkoliv náznak přízně je označen za "milovníka" robotů nebo-li dori-kei.
Komunita Etiky je anti-robotická společnost, která je proti tomu, aby se roboti používali v domácnosti. Hlavou téhle společnosti je otec Misakiho - nejlepšího přítele Rikua.
Rikuo zjistí, že jejich robot Sammy se vrací domů později než je zvykem a začíná se projevovat nezávisle na rozkazech, které jí dávají. Pomocí GPS zařízení zkontroluje, kde se pohybovala a narazí na místo, které je pojmenováno jako: Uživáte si svůj čas v Eve?
Se svým přítelem Misakim tam po škole zajdou a objeví kavárnu se zajímavým pravidlem. Všichni zákazníci, ať už jde o robota nebo člověka, si jsou si v Eve no Jikan rovni.
První reakcí je překvapení. Proč by Sammy - robot - chodila na takové místo? Teprve pak si uvědomili, že kdokoliv ze zákazníků může být robotem. Deaktivování kruhu kolem hlavy je protizákonné.
Nejdůležitější jsou první tři zákony, kterými se roboti musí řídit:
1. Robot nesmí ublížit člověku ani svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.
2. robot musí uposlechnout příkazu člověka, pokud tento příkaz není v rozporu s prvním zákonem.
3. Robot musí chránit sám sebe, pokud to není v rozporu s předchozími dvěma zákony.
Když tedy Rikuo vyzvídal od Sammy, proč šla na takové místo, samozřejmě lhala, aby tak chránila sebe a možná i svého pána.
Během své první návštěvy v kavárně zjistí zajímavou věc. Roboti vlastně vypadají úplně stejně jako lidé, ale jací jsou uvnitř? Jak přemýšlí, co si o nás myslí? Stejná věc se možná honí hlavou i robotům. Snad proto se do kavárny tak často vrací...

Postavy:
Rikuo Sakisaka je středoškolský student a velmi talentovaný pianista. Po tom, co vyhraje hlavní cenu v soutěži, kde hostuje robotický pianista, se rozhodne s hraním přestat. Podle něj se dá robot k takovým výkonům naprogramovat, tak proč by se měl snažit ho překonat? Díky Sammy, která se v kavárně pokusí Rikua imitovat, jakožto robot, se odhodlá ke klavíru zase usednout a ukázat "jim" co je to hra na klavír. :)

Masakazu Masaki je nejepší přítel Rikua. Nevěří robotům a snaží se tomuhle názoru naučit i Rikua. Podle Rikuovi sestry se z něj ale pomalu stává dori-kei, takže je velmi těžké v tom uspět. Masaki má ke své nedůvěře důvod. Když mu byli teprve čtyři a jeho rodiče se rozváděli, jediným přítelem a rodičem mu byl typ robota THX, kterému říkal jednoduše Tex. Když jednoho večera jeho otec - vedoucí anti-robotické společnosti - zaslechl jejich rozhovor, nařídil Texi, aby s jeho synem už nikdy nepromluvil. Zákony robotů říkají, že příkaz rodiče je plnohodnotnější, než příkaz dítěte. Jako čtyřleté dítě nemohl Masaki pochopit, proč Tex najednou nemluví...

Sammy je robot rodiny Sakisaki, který má podobu mladé ženy. Velmi se jí líbí písničky, které Rikuo dříve hrával na klavír. A pro své pány si přeje to nejlepší. Kdykoliv se Rikuo ocitne v kavárně, když je tam i ona, skrývá se před ním. Podle ní by se to Rikuovi nelíbilo.

Nagi je číšnice v Eve no Jikan. Má svou práci velmi ráda a zastává názor, že lidé a roboti jsou stejní a neměla by mezi nimi panovat žádná diskriminace. Po celou dobu anime je tajemství, zda je Nagi člověk nebo robot. Teprve po odhalení tajných informací Dr. Ashimori se zjistí, že jako petiletá holčička byla obětí nechvalně známé nehody, se kterou je spojeno jméno Etické komunity.

Akiko je první osoba, se kterou Rikuo a Masaki v kavárně mluví. Je velmi energetická, rychle mluví a hodně vyzvídá. Taky to dobře umí s dětmi. Kdyby ji Rikuo druhý den nezahlédl ve škole s kruhem nad hlavou, jak jde vyzvednout jednoho z jejich spolužáků, řekl by, že jde o naprosto normální dospívající dívku. Zrovna na téhle postavě lze pozorovat, jak se roboti musí podřizovat společnosti. V kavárně působí Akiko uvolněně ale "venku" je pasivní a úplně bez emocí.

Koji je muž-robot, který je kavárně často viděn v objetí Riny. Jeho pán je žena, která je na něm absolutně závislá. Aby lépe pochopil situaci a dokázal ji pomoci, rozhodl se, že bude trávit čas Rinou. Oba jsou to roboti, ale každý si myslí o tom druhém, že je člověk. Rikuo jejich vztah nazval normální lidskou láskou. Moc toho o sobě nevím, mají před sebou tajemství, ale i tak se dokáží milovat.

Rina je žena-robot ilegálně upravená svým pánem k potřebám sexu. Jejím hlavním účelem byla ochrana (bodyguard) svého pána, který ji opustil, když si při pokusu o atentát poranila nohu. Vzhledem k tomu, že byla ilegálně upravena si nemůže zajít k výrobci na opravu, aniž by tím vyšlo na jevo co její pán udělal. Proto může kdykoliv vyjít najevo, že je robot. Snaží se tuhle skutečnost před Kojim tajit, protože se bojí, že by ji opustil.

Shimei je nevlastní otec Chie. Je to prototyp robota, který je tajně testován. Má v budoucnu nahradit rodiče těm dětem, které o ně přišli. Přestože nemusí mít na veřejnosti aktivovaný kruh kolem hlavy, netají se s tím, že je robot. Jen Nagi a Chie o tom neví...

Chie je asi čtyřletá holčička, která se myslí, že je kočka. Má zálibu v kradení věcí a schovávání jich. Bere to jako druh zábavy. Jednou za měsíc musí jít Shimei k výrobci na údržbu a Chie tak musí zůstat sama v kavárně, kde se o ni starají ostatní.

Atsurou Masaki je otcem Masakazu Masakiho. Je hlavou organizace nazývanou komunita Etiky. Dříve to byla radikální anti-robotická organizace, ale po nehodě, kdy poškodili zdraví člověka se zabývají jen reklamní kampaní. Snaží se přesvědčit vládu a policii, aby rázněji zakročila v porušování robotických zákonů.
Když zaslechne rozhovor svého syna s robotem a zjistí, že jsou přáteli a robot jedná a mluví nezávisle na rozkazech, nařídí mu, aby už s jeho synem nepromluvil. Svému synovi pak řekne, že se rozbil.

Dr. Ashimori je záhadnou osobou. Má přístup k tajným informacím a zdá se, že kontroluje pohyb komunity Etiky. Kdo to je a jakou úlohu sehrála v minulosti nebo má teprve sehrát v budoucnosti je neznámá...(Akiko & Chie)
Zdroje / Obrázky:
http://en.wikipedia.org/wiki/Time_of_Eve
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=7998
http://hanners-anime.blogspot.com
http://studio-rikka.com/eve
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama