April 2011

Co to jsou mystéria?

28. april 2011 at 19:47 | Denaille nebo Estel...vyber si :p
Antické kulty spojené s mystérii, které existovaly minimálně od 7. století před naším letopočtem až do 4., dokonce i 5. století našeho letopočtu a v císařské době se rozšířily z Malé Asie a Egypta do Germánie a Británie. Na rozdíl od oficiálního náboženství patřila mystéria k tajným kultům. Členem těchto náboženských společenství s jejich okultním věděním a tajnými rituály se zájemce stal až po přípravné a zkušební době, která končila slavnostním zasvěcením neboli iniciací.
Nejznámější božstva spojená s mystérii jsou Demeter, bohyně země bohaté úrody v řecké Eleusíně, egyptský božský pár Isis a Osiris, maloasijská bohyně-matka Kybelé se svým průvodcem Attisem, řecký Dionýsos, jehož znal starý Řím jako Bakcha, a perský bůh světla Mithra. Různé kulty spojené s mystérii existovaly vedle oficiálních kultů podporovaných státem a obcemi; některé byly dokonce zasvěcené týmž bohům, kteří byli uctíváni i tradičním kultu, například Demeter a Dionýsovi.

Knižní řetězák

27. april 2011 at 18:36 | Denaille nebo Estel...vyber si :p |  About me
Dlouho jsem se nepiplala s něčím jako řetězovka a tahle se mi strašně zamlouvá. :D Takže děkuju Luu, že vymyslela otázky. Mě osobně by jich tolik asi nenapadlo.
Pokorně se klaním.

Diversity Book Challange 2011

26. april 2011 at 19:24 | Denaille nebo Estel...vyber si :p

O co se jedná?

Diversity Book Challenge 2011 aneb subžánrová tematická výzva pro rok 2011, je výzva pro všechny nadšené čtenáře především tzv. young adult literatury.
Jejím cílem je za rok 2011 přečíst alespoň jednu knihu z každé kategorie uvedené v seznamu dole. Kategorií je celkem 20.
Účelem této výzvy je motivovat ke čtení knih s co nejrozličnějším námětem - odtut název Diverzity.

25. 4. 2011 - Velikonoce

25. april 2011 at 16:37 | Denaille nebo Estel...vyber si :p |  Diary
Propřípad to napíšu znovu - nevypadá, že by někdo věnoval větší pozornost mým výlevům. V sobotu bratránek slavil narozeniny, takže jsem počítala s tím, že tam bude plno lidí, ukážu se tam, předám dar a pak tam budu nečině sedět a sledovat, jak se ostatní baví.
Oslava mi vzala vítr z plachet už, když jsme tam vešli. Bylo tam prázdno... skoro. :D A to jsme šli ještě schválně pozdě. Ale nakonec se to pak rozjelo... pro mě bohužel až moc.

Kate Thompsonová - Nový policista

23. april 2011 at 16:38 | Denaille nebo Estel...vyber si :p

KATE THOMPSONOVÁ (1956)
NOVÝ POLICISTA (2005)
_____________________________________________________________

Kate Thompsonová se narodila v Belfastu. Přestěhovala se do Dublinu, kde vystUdovala francouzštinu a angličtinu na Trinity, seznámila se se svým budoucím manželem, stala se herečkou (za herectví dokonce získala ocenění!) a dabérkou. Devět let pak hrála femme fatale pochybné pověsti v jednom televizím seriálu a tehdy též se poprvé uchýlila k literatuře jako k útočišti před ubíjejícím stereotypem všedního dne. Vznikla její první kniha Tajemný cizinec. Jeho pokračování, Slunné dny, následovalo vzápětí a další úspěšnou knihou byl Sestup do hlubin. Všechny její knížky byly přeloženy do mnoha jazyků. Kate žije střídavě v Dublinu a na západním pobřeží Irska, je stále šťastně vdaná (za jednoho a téhož muže!) a má dceru, na kterou je velice hrdá. Stále ještě přijímá práci v dabingu a je to v podstatě to jediné, co ji dokáže vystrnadit z jejího útočiště v podkroví, kde neúnavně píše.
Kate Thompson je dvojnásobná vítězka Irské dětské knihy roku, držitelka ceny Bisto za The Beguilers (Svůdci, 2002) a The Alchemist Apprentice (Alchymistův učeň, 2003) Kate Thompsonová je rozenou vypravěčkou, nadanou představivostí a darem podněcovat k myšlení.
Trénovala dostihové koně v Anglii a v USA, procestovala celou Indii, pracovala a učila se. Vedle románů píše rovněž poezii.
V několika uplynulých letech vášnivě propadla hře na housle a jednu z místností ve svém domě proměnila v dílnu, kde restauruje staré nástroje. V současnosti studuje na univerzitě v Limericku irskou tradiční hudbu a chystá se získat hodnost Mistr svobodných umění.

Celková charakteristika
Originální název knihy: The New Policeman
Překlad: Blanka Brabcová
Žánr: irská lidová hudba / fantasy / Tuatha de Danaan / knihy pro děti
Vydavatelství: BB art (2007)
Vydavatelství v zahraničí: The Bodley Head (2005)
Vydání: první
Počet stran: 280

Hodnocení: 7/10

22. 4. 2011 - Nic...

22. april 2011 at 22:33 | Denaille nebo Estel...vyber si :p |  Diary
Přemýšlela jsem, jestli hodit tenhle článek do tématu týdne. Protože informace v něm zanesené jsou prostě - Nic.

Polovina práznin je za mnou a následující dny stejně nebudu mít čas cokoliv udělat. Opravdu nevím, kde se ve mě poslední dobou bere ta aktivita. Hrne se to na mě ze všech stran a mám pocit, že na nic není čas, přitom ho mám stále dost, jen mám hodně věcí na práci...

P. C. Castová & Kristin Castová - Škola noci

11. april 2011 at 22:28 | Denaille nebo Estel...vyber si :p
Jelikož jsem přečetla obrovské množství knih, které jsem nestihla jaksi okomentovat... trochu to urychlím. :D Tahle série není neznámá, trochu jsem se u poslední otázky rozepsala, takže bacha na spoiler!


6. 4. 2011 - Chci pořádnýho řízka :D

6. april 2011 at 21:34 | Denaille nebo Estel...vyber si :p |  Diary
Mám za sebou...ehm, od posledního článku... překvapivě skoro dva týdny a mě to přijde jako měsíc.
No fakt.
V tom krajském kole jsem nakonec byla opravdu poslední, ale nebyla jsem sama. Vyřadila jsem se počtem chyb...
Všechno bylo v pohodě, ani jsem nebyla ve stresu, věděla jsem, že dělám chyby, ale říkala jsem si, že když budu psát pomalu a snažit se psát dobře, že to půjde. Pak si vedle mě sedl borec, co si přinesl svou vlastní klávesnici (mimochodem tu samou, co mám doma) a začal si pěkně valit. V ten moment jsem zpanikařila a když bylo odstartováno, prsty se mě klepaly a první odstavec byl jedna samá červená vlnovka. :D Některé chyby se mi podařilo haluzácky opravit, kdy jsem na úkor přepsaného textu raději lítala s myškou po papíře a opravovala... ale ani tak to nestačilo.
Možná by to nebylo tak špatné, kdyby se v celém tom textu nevyskytovalo jedno slovo. Už nevím, jak přesně znělo, ale bylo snad na každém řádku a v každém řádku jsem v něm měla samozřejmě přehozené dvě písmenka. Opruz.
Ale výhodou je, že si za ten den můžu vzít "den volna" a poflakovat se. Takže si plánuju prodloužit velikonoční prázdniny.