Co to jsou mystéria?

28. april 2011 at 19:47 | Denaille nebo Estel...vyber si :p
Antické kulty spojené s mystérii, které existovaly minimálně od 7. století před naším letopočtem až do 4., dokonce i 5. století našeho letopočtu a v císařské době se rozšířily z Malé Asie a Egypta do Germánie a Británie. Na rozdíl od oficiálního náboženství patřila mystéria k tajným kultům. Členem těchto náboženských společenství s jejich okultním věděním a tajnými rituály se zájemce stal až po přípravné a zkušební době, která končila slavnostním zasvěcením neboli iniciací.
Nejznámější božstva spojená s mystérii jsou Demeter, bohyně země bohaté úrody v řecké Eleusíně, egyptský božský pár Isis a Osiris, maloasijská bohyně-matka Kybelé se svým průvodcem Attisem, řecký Dionýsos, jehož znal starý Řím jako Bakcha, a perský bůh světla Mithra. Různé kulty spojené s mystérii existovaly vedle oficiálních kultů podporovaných státem a obcemi; některé byly dokonce zasvěcené týmž bohům, kteří byli uctíváni i tradičním kultu, například Demeter a Dionýsovi.


Všechna božstva mají něco společného. Nejsou - jako olympští bohové - neměnná a oproštěná od utrpení a smrti; mají svůj osud. Jsou spojeni se životem a smrtí, vznikem , zánikem a znovuzrozením a v mystériích provádějí zasvěcence tímto osudem.
Poselství mysterijních bohů se týkalo pouze zasvěcenců; bylo ezoterické, to znamená určené jen pro "vnitřní kruh" - na rozdíl od oficiální kultovní praxe orientované "exotericky", tedy "navenek". Neznamenalo to však, že by se mystérií mohla účastnit jen určitá vyčleněná společnost. Většina mysterijních kultů se vyznačovala právě tím, že neznala žádná omezení hodnosti, stavu, původu a pohlaví. Přístup k nim měli svobodní, otroci, bohatí, chudí, muži i ženy. Tyto kulty dokonce ani nebyly exkluzivní. Kdo patřil do některého z nich, nadále se účastnil oficiálních rituálů, ba dokonce se mohl nechat zasvětit do více různých kultů. Neexistovala centrální hierarchie ani jediné správné vyznání víry, a proto se nemohli vyskytovat žádní kacíři.


Mysterijní kult byl projevem volby individuálního a svobodného rozhodnutí. Zasvěcenci však přijímali určité závazky a souhlasili s tím, že se podřídí pravidlům kultu. Velmi důležitou roli hrálo utajení těch nejhlubších tajemství, k jejichž pochopení bylo zapotřebí zvláštního poučení a úvodu, nikoli však mýtu o bohovi a jeho kultovním celebrování obecně. Posilovalo to solidaritu skupiny a zvyšovalo atraktivitu kultu navenek.

Kvůli přísnému dodržování mlčenlivosti dnes nemáme k dispozici kompletní vědomosti o učení, rituálech a jednotlivých mysterijních kultech.
Některé informace můžeme získat z Homérových děl nebo věřit křesťanským spisovatelům. Ti však bránili svoje náboženství a často se zmiňovali o mystériích negativně a možná tudíž zkresleně.


Zdroje: Tajemství antických kultů (Marion Giebelová)
 

1 person judged this article.

Comments

1 Ayascha Ayascha | 29. april 2011 at 8:05 | React

Poslala jsem ti žádost o vzhled Bride of Lucifer, ale stále mi nepřišlo heslo.

2 strangeb strangeb | Web | 29. april 2011 at 16:45 | React

s hůlkama se jedlo dobře, sice s příborem by to bylo pro mně rychlejší, ale takhle, když jíš pomalu, seš rychleji najedena.. :-) Navíc je mi líto napichovat na vydličku taková krásná jídla, jako je např sashimi. Navíc se to člověk hned naučí, pokud neni tele a do ruky jsem křeče nedostával, takže pohoda.. :-)

3 as-darly-as as-darly-as | Web | 4. may 2011 at 13:47 | React

Koukněte se na můj blog a zanechte koment..:P as-darly-as*blog*cz

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement