Kate Thompsonová - Nový policista

23. april 2011 at 16:38 | Denaille nebo Estel...vyber si :p

KATE THOMPSONOVÁ (1956)
NOVÝ POLICISTA (2005)
_____________________________________________________________

Kate Thompsonová se narodila v Belfastu. Přestěhovala se do Dublinu, kde vystUdovala francouzštinu a angličtinu na Trinity, seznámila se se svým budoucím manželem, stala se herečkou (za herectví dokonce získala ocenění!) a dabérkou. Devět let pak hrála femme fatale pochybné pověsti v jednom televizím seriálu a tehdy též se poprvé uchýlila k literatuře jako k útočišti před ubíjejícím stereotypem všedního dne. Vznikla její první kniha Tajemný cizinec. Jeho pokračování, Slunné dny, následovalo vzápětí a další úspěšnou knihou byl Sestup do hlubin. Všechny její knížky byly přeloženy do mnoha jazyků. Kate žije střídavě v Dublinu a na západním pobřeží Irska, je stále šťastně vdaná (za jednoho a téhož muže!) a má dceru, na kterou je velice hrdá. Stále ještě přijímá práci v dabingu a je to v podstatě to jediné, co ji dokáže vystrnadit z jejího útočiště v podkroví, kde neúnavně píše.
Kate Thompson je dvojnásobná vítězka Irské dětské knihy roku, držitelka ceny Bisto za The Beguilers (Svůdci, 2002) a The Alchemist Apprentice (Alchymistův učeň, 2003) Kate Thompsonová je rozenou vypravěčkou, nadanou představivostí a darem podněcovat k myšlení.
Trénovala dostihové koně v Anglii a v USA, procestovala celou Indii, pracovala a učila se. Vedle románů píše rovněž poezii.
V několika uplynulých letech vášnivě propadla hře na housle a jednu z místností ve svém domě proměnila v dílnu, kde restauruje staré nástroje. V současnosti studuje na univerzitě v Limericku irskou tradiční hudbu a chystá se získat hodnost Mistr svobodných umění.

Celková charakteristika
Originální název knihy: The New Policeman
Překlad: Blanka Brabcová
Žánr: irská lidová hudba / fantasy / Tuatha de Danaan / knihy pro děti
Vydavatelství: BB art (2007)
Vydavatelství v zahraničí: The Bodley Head (2005)
Vydání: první
Počet stran: 280

Hodnocení: 7/10


Anotace
Liddyovi byli muzikanti, což přecházelo z generace na generaci, a patnáctiletý JJ - vynikající houslista - v rodové tradici pokračuje. Avšak jednoho dne se ve škole od spolužáků dozví, že hudební nadání patrně není to jediné, co zdědil. Může být pravda, že jeho pradědeček zabil člověka? Když si JJ usmyslí, že mamince koupí trochu času, najde odpověď a rovněž odhalí několik vskutku významných věcí ze světa muziky, mýtů a kouzel… a mnohem víc.

Je to jednoduchý příběh spíše pro mladší čtenáře, ale to neznamená, že si ji nemůžou přečíst i ti starší. Jsem toho důkazem.
Avšak ani tak mě to zrovna neoslnilo. Každopádně je to taková pohádka na dobrou noc, kterou jsem opravdu slupla během jednoho dne.
Rozhodně potěší milovníky irské kultury.

Postavy
Tahle charakteristika bude rychlá, protože tu není moc co rozpitvávat. JJ má zajímavé jméno a to je asi tak všechno. Je to úplně obyčejný kluk až na to, že mu v krvi koluje trochu skřítčího hudebního sluchu.
Maminka Helen je taktéž potomek jednoho z Tuatha de Dannan. A jak už to bývá, je to taková milá, hezká, starostlivá maminka. Jak jinak. Zbytek rodiny už není tak důležitý.
Otec Doherty byl farář, kterého měl zabít JJův (probůh, jak to mám vyskloňovat?) pradědeček. Byl to takový omezenec, který byl zvyklý na poslušnost a zbožnou úctu, odsuzoval tancovačky, u kterých se lidé sházeli a samozřejmě trochu popili. Během svého života pořádal na tyhle setkání razie. JJův pradědeček se ovšem nedal a na pana faráře vyzrál. Ale ten, kdo neumí prohrávat nakonec ještě jednou kousne ze stínu - ukradl dědečkovi jeho flétnu, kterou měl nejradši a pak zmizel a nikdo ho už nikdy neviděl.
Tudíž se začali šířit klepy u těch, kteří rodinu Liddyových neměli zrovna v lásce, že ho JJ starší prostě zabil.
Po celou dobu mě zajímalo, jakou roli v celém příběhu má ten Nový policista? Jmenuje se Larry O´Dwyer a trpí občasnými poruchami paměti, tzn. nemůže si vzpomenou na jméno. Po celou dobu vede ve své hlavě tak trochu nesmyslné debaty o tom, že vlastně nechtěl být policistou, aby někoho zatýkal, nebo pátral po pohřešujících osobách. Proč teda vlastně?
Další zajímavou postavou je Anne Korffová, která odhalí zajímavé tajemství. Odvede JJ do suterénu, které je vstupem do říše Tuatha de Dannan.

Děj a kompozice
Příběh je rozdělen do šesti části, která má několik kapitol. Jsou krátké, tudíž se dobře čtou. A každá je zakončena notami na lidovou irskou písničku, která s dějem nějak souvisí (myslím).
Před JJ stojí velmi důležitý úkol, ač se to tak ze začátku nezdá.
Všichni obyvatelé jeho městečka mají neodbytný pocit, že čas se zbláznil a plyne mnohem rychleji, než za starých časů. Nikdo nemá čas na obyčejné oddechnutí, nebo jen bezúčelné poslouchání ptačího cvrlikotu… každý den je strašně únavný.
S příchodem maminčiných narozenin se JJ rozhodl, že jí dá k narozeninám o něco víc času, aby si mohla pořádně odpočinout.
Anne Korffová je přesvědčená, že by to JJ dokázal. Koupit čas je přece snadné.
Spolu odejdou do země Tuatha de Danaan neboli říše nesmrtelných. Čas se tady zastavil, takže každý ho habaděj. Ovšem kolik takový čas stojí a jak ho dopravit k mamince?
Navíc je tu riziko, že JJ zapomene, co že to vlastně chtěl. Kvůli změně časového prostoru mu zůstávají některé myšlenky zamlžené a nedokáže si na ně pořádně vzpomenout.
Anne se vrací zpátky a snaží se JJ krýt. Je po něm vyhlášeno pátrání. Čas plyne na každém místě trochu jinak.
Avšak ani tenhle svět skřítků neušel beze změny. Aengus - jeho průvodce - mu vysvětlil, že před časem si všimli jisté změny. Slunce na obloze se pohybuje. To znamená, že čas z jejich světa nějakou skulinou uniká do toho jejich.
Tak se našel způsob, jak mamince opatřit trochu času navíc, ba bude ho mít tolik, že nebude vědět, co s ním.
Prozradím už jen tolik, že v tom bude mít velmi důležitou úlohu ona ukradená flétna. A JJ dokonce pozná svého dědu, kterému vděčí za svůj původ.

Jazyk a styl
Psáno er-formou. Jak už bylo řečeno, děj a stejně tak styl psaní je jednoduchý, tudíž je kniha určena pro mladší čtenáře. Každá kapitola je zakončena notami lidových irských písní.

Další díla:
Fikce pro dospělé
Down Among the Gods - 1998
Thin Air - 1999
An Act of Worship - 2000
Dětská fikce
Trilogie Switchers
Switchers - 1997
Midnight's Choice (Půlnoční volba) - 1998
Wild Blood (Divoká krev) - 1999
Trilogie Missing Link (Chybějící článek) a Fourth World (Čtvrtý svět)
The Missing Link (Chybějící článek) - 2000
Only Human (Pouze lidský) - 2001
Origins (Počátky) - 2002
The Beguilers (Obalamutilé) - 2001
The Alchemist's Apprentice (Alchymistův učeň) - 2002
Annan Water - 2004
The New Policeman (Nový policista) - 2005
The Fourth Horseman (Čtvrtý jezdec) - 2006
The Last of the High Kings (Poslední hrdí králové) - 2007

Zdroje:
Wikipedia.cz
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Babe Babe | Email | Web | 23. april 2011 at 18:38 | React

Fjů :D Irové sou bestovní :D:D
jakože mimochodem, jakou barvu ruky chceš na odkaz? :D

2 Sheena Sheena | Email | 13. may 2011 at 15:08 | React

Ahojky!
Koukám, že jsi také fanda paní Thompsonové, nevíš, které všechny knížky od ní vyšly v ČJ? Já mám zatím jenom čtvrtý jezdec, nový policista a poslední velký král. případně, nevíš, kde v česku za rozumnou cenu sehnat originál?

Prosím o odpověď na email :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama