Knižní řetězák

27. april 2011 at 18:36 | Denaille nebo Estel...vyber si :p |  About me
Dlouho jsem se nepiplala s něčím jako řetězovka a tahle se mi strašně zamlouvá. :D Takže děkuju Luu, že vymyslela otázky. Mě osobně by jich tolik asi nenapadlo.
Pokorně se klaním.

1. Obľúbená kniha z detstva?
Bylo jich několik. Rozhodně mězi ně patřila Zuzanka a její pes Ňufka. Taky samozřejmě Harry Potter a spousta dalších knih vypůjčených z knihovny. Hodně jsem četla knihy od Enid Blytonové - Tajemství... atd. nebo tzv. sérii Dobrodružství.

2. Čo práve čítaš?
Zrovna se bijeme se ségrou o knížku Dračí oči od Stephena Kinga. Nesnáším, když začne číst tu samou knížku, co zrovna čtu já. Zvlášť když mi ji pořád bere a přitom jsem si ji půjčila já a taky ji začala číst první.

3. Máš práve nejakú rezerváciu v knižnici?
Už jsem o tom párkrát uvažovala, ale zatím jsem žádnou rezervaci nepotřebovala. Pokaždé v knihovně něco ulovím a jednou tam bude i ta knížka, kterou chci. Trpělivost přináší růže. :D

4. Knižný zlozvyk
Dejme tomu, že jdu do knihovny. Půjčím si asi 7 knížek. Jenže do termínu vrácení nestihnu všechny přečíst. Řeknu si, že si teda další půjčovat nebudu a dočtu to, co mám ještě doma. Vrátím takové čtyři nebo tři knížky.
Ale ouha - vracím se domů s dalšími pěti. :D Prostě nikdy neodolám.

5. Čo máš práve požičané z knižnice?
Asi tři knížky od Terryho Pratchetta. Pod africkým sluncem od Barbary Wood, Sienkiewicze a jeho Ohněm a mečem... jakéhosi japonského autora, na kterého jsem byla zvědavá a dvě sci-fi knížky. Nakonec Weisse a jeho nejnovější knihu o regresních terapiích.

6. Máš čítačku e-kníh?
Zatím ne, ale jakmile se to u nás v Česku trochu rozjede a nebude to tak drahé, určitě si na ni začnu šetřit. Spolužačka si ji objednala z USA asi za 4000 Kč. Ale řekla jsem si, že letos budu chtít na narozeniny vodárnu.

7. Preferuješ čítať len jednu, alebo viacero kníh naraz?
Záleží na situaci, náladě a na knize. Někdy se stane, že mám rozečteno pět knih, protože mě ani jedna moc nezaujala a tak přeskakuju od jedné k druhé. Ale snažím se vždy nejdřív přečíst jednu a pak začít druhou.
Když čtu víc knih zaráz, může se stát, že je někdy ani nedočtu.

8. Zmenili sa tvoje čitateľské návyky odkedy si začal blogovať?
Myslím, že jo. Poznala jsem hodně lidí, kteří čtou mnohem víc než já. V mém blízkém okolí se v mém věku najde jen těžko stejný knihomol... takže mě to motivuje.
Navíc... sledovat ten rostoucí seznam přečtených knih je docela povzbuzující. Letos dám tu stovku.

9. Najhoršia kniha, ktorú si tento rok prečítal?
Budete se divit, ale pro mě něco jako nejhorší kniha neexistuje. Ale kdybych měla přece jenom něco vybrat tak - C. G. Jung & Richard Wilhelm - Tajemství zlatého květu, čínská kniha života. Mám ji přečtenou, ale stejně nevím, o čem byla. Rozhodně není nejhorší, jen mě prostě nebavila a taky jsem většinu nepochopila.

10. Obľúbená kniha, ktorú si tento rok prečítal?
Zatím to nejspíš bude Andělé a Démoni od Browna a Škola noci.

11. Ako často čítaš knihy mimo svojho obľúbeného žánru?
Těžko říct. Snažím se půjčovat knížky tak, aby byly různorodé. Něco z povinné četby, nějakou tu fantasy a sci-fi a pak nějakou odbornou literaturu. A snažím se to střídat.

12. Čítaš niekedy tú istú knihu viac krát?
Není tolik času. Dřív jsem měla třeba jednu knihu přečtenou i třikrát. Třeba Harryho Pottera, nebo Hvězdné knihy. Taky Daň peklu nebo Bartimaeovu trilogii. Všechny jsem četla několikrát.
Teď čtu knížky podruhé, protože jsem zapomněla děj a potřebuju si udělat rozbor díla. :D

13. Dokážeš čítať v autobuse?
Jde to, ale mnohem lepší je to ve vlaku. Jezdím do školy autobusem i vlakem, a v autobuse si většinou nesednu, takže to nechávám vyloženě na vlaku.

14. Obľúbené miesto na čítanie?
V zimě čtu většinou v posteli. Když přijdu ze školy, udělám si šálek horkého čaje, zajedu pod peřinu a ještě se natočím k topení a jsem spokojená. V létě se snažím opalovat a nějak musím zabít tu nudu, takže je to buď lehátko, nebo si vytáhnu houpací síť a zavěsím si ji do stromu (jako fakt do stromu. Vylezu nahoru, najdu dvě nejpřijatelnějšjí větve co nejvýš a pak se tam nějak nasáčkuju. Nejlepší na tom je, že mě tam nikdo nehledá) nebo si vylezu na takovou mini střechu za strom, kam na mě nějde vidět. Pokud nemám náladu na šplhání, prostě se vyvalím do trávy.

15. Zásady pri požičiavaní kníh?
Stalo se, že jsem knížku půjčila kámošce a když ji četla ve škole, kluci ji počmárali, protože si mysleli, že je její. Neměla jsem jí to za zlé, ale když mi pak druhou knížku, která byla nová, donesla jako by ji podupalo stádo slonů, přešla mě chuť jí něco půjčit. Navíc teď, když po mě chce půjčit další...

16. Robíš knihám somárske uši?
Nikdy mě to nenapadlo.
A musela jsem chvíli přemýšlet, co to ty somárské uši vůbec jsou. :D

17. Píšeš si na okraje strán poznámky?
Většinou si to přepíšu někam na papír nebo celou stránku hodím do skenru.

18. A do učebníc?
Občas ano, záleží co je to za předmět. Většinu učebnici ani neotevřu, natož abych si dělala poznámky. :D

19. V ktorom jazyku čítaš najradšej? V koľkých dokopy to zvládneš?
Kromě češtiny bych samozřejmě zvládla slovenštinu a angličtinu. Možná nějaké lehké čtivo francouzsky, ale tam nemám takovou slovní zásobu, takže bych musela hodně spolupracovat se slovníkem a nějakou gramatikou.

20. Čo musí kniha mať, aby si si ju zamiloval?
U mě je to hodně těžké. Musí být něčím zajímavá, jedinečná. Přečetla jsem toho už tolik, že mi většina přijde podobná, nebo se mi líbí jenom z toho důvodu, že mi děj a zápletka přijde něčím originální, jiná.
Další věcí jsou samozřejmě postavy.
Mám ráda fantasy a mým prototypem dokonalé knížky, co se děje týče, je zatím Daň peklu.

21. Čo musí kniha mať, aby si ju odporučil ďalej?
Když něco ostatním doporučuju, většinou o té knize přemýšlím ještě aspoň týden po jejím přečtení.

22. Obľúbený žáner?
Fantasy, sci-fi, historické romány. Sem tam se najde i nějaká ta novodobá literatura ale většinou jsou to "staré knihy" z povinné četby.

23. Žáner, ktorý čítaš najmenej (ale chcel by si viac)?
Nejspíš horory a nějaké odborné čtivo.

24. Najväčšmi inšpiratívna kniha, ktorú si tento rok čítal?
Nejspíš knihy od Briana Weisse. Rozhodla jsem se, že se pokusím stát se psychiatrem. :D

25. Obľúbená svačinka ku čítaniu?
Krekry, tyčinky, sem-tam čokoláda nebo svačina ještě ze školy. Nejlepší jsou nějaké cucavé bonbóny - vydrží nejdýl, takže se nemusím pořád chodit doplňovat zásoby.

26. Ako často vyberáš knihu podľa obálky?
Fantasy knížky většinou vybírám podle obálky, povinnou četbu podle toho, co mě zaujme podle děje. Na ostatní narazím většinou náhodou, ale hlavní roli v tom hraje obálka a pak anotace na zadní straně.

27. Ako často súhlasíš s negatívnou knižnou kritikou?
Málokdy. Pro mě prostě špatná knížka neexistuje. Jsou jen lidi, kteří na to mají jiný názor. Ne na každého působí děj stejně, někdo je jím unesen, jinému se do zdá trapné... bez pointy. Myslím si, že každý autor psal s nějakým záměr vzbudit ve čtenářovi nějaké pocity. A pro mě by byl úspěch kdybych coby autor vzbudila i negativní pocity. :D
Prostě - každý autor nám chce skrz knihu něco sdělit. Důležité je hledat tu zprávu v obsahu a ne ve stylu.

28. Čo písanie negatívnych recenzií?
Mnohem radši píšu pozitivní recenze. Ale ještě jsem vážně nenarazila na knížku, která by mě znechutila nebo bych ji po pár stránkách zavřela jako WTF?
Pak bych si tu kritiku nejspíš vychutnala. Knížky, které mě podle mě nejsou dobré, jsem spíš moc nepochopila. :D

29. Ak by si mohol čítať v ďalšom cudzom jazyku, ktorý by si si vybral?
Bezesporu by to byla japonština nebo jiný asijský jazyk.

30. Najväčšia knižná výzva?
Asi Labyrint světa a ráj srdce a Zámek.

31. Najväčšia knižná výzva, do ktorej sa stále bojíš ísť?
Hmm, že by Dekameron? Tahat takovou bichlu z knihovny je hodně velká výzva, zvlášť když ji nemám kam narvat. :D

32. Obľúbený básnik?
Nejspíš Otokar Březina a Jiří Wolker. Poezii moc nemusím.

33. Koľko kníh si zvyčajne požičiavaš z knižnice?
Většinou mám doma něco přes deset knih, ale beru tak kolem pěti. Můj systém půjčování už jsem vysvětlovala v otázkce č. 4.

34. Vrátil si už knihu do knižnice bez toho, aby si ju prečítal?
Jo, ale ani vám by se číst nechtěla. Bylo to něco o buddhismu, ale stylem, že jsem po dvou větách nevěděla, čí jsem. :D

35. Obľúbená knižná postava?
Severus Snape, Draco Malfoy a několik dalších, které už nejsou možná tak známé... Je jich spousta.

36. Obľúbený knižný záporák?
Nevím, jestli se dá Severus považovat za záporáka, ale jestli ne, tak Lucius Malfoy určitě. Další záporáci asi zemřeli dřív, než jsem si je stihla oblíbit, tak vážně nevím...

37. Knihy, ktoré si zvyčajne beriem na prázdniny?
Nemám žádné knihy, které si beru, když někam jedu. Prostě vezmu to, co mám doma (resp. z knihovny). Třeba na kurzu v Itálii jsem četla knížku - Hrabě Monte Christo. A u tety na prázkách pak Destruktivní emoce (Rozhovory vedců s Dalajlamou ).

38. Najdlhšia doba, ktorú si nečítal?
Poslední tři roky se to počítá asi v pár dnech. A předtím to mohlo být maximálně pár týdnů, když jsem denně několik hodin sledovala Naruta. :D Fakt se nepamatuju, že bych někdy nečetla tak dlouho, aby to pro mě něco znamenalo.

39. Kniha, ktorú si nedokázal/nemohol dočítať?
Chrám matky boží v Paříži, jelikož jsem musela do knihovny a měla jsem doma jenom tuhle. Takže jsem ji musela vrátit. Nechtělo se mi prodlužovat termín, prostě jsem si řekla, že si ji dočtu někdy jindy.
Pak to bylo pár knih o filosofii, které jsem si půjčila k občance, a taky jsem je měla doma dýl jak tři měsíce. Nebo jakási knížečka o jakýchsi stresech, které postihují vojáky atd... Většinou jsou to odborné knihy. Jak to má děj, většinou se to snažím přečíst. Hugo byl prostě vyjímka, teď už vím, jak to v knihovně chodí, takže už nevrátím nic, co nemám dočteno.

40. Čo ťa najskôr dokáže pri čítaní vyrušiť?
Když si se mnou chce ségra povídat. Sedne si vám na postel a mluví a je jí jedno, jestli vnímáte ji nebo knížku. Až se vymluví, dojde jí, že jste neslyšeli ani slovo, zvedne se a odejde. Teda v případě, že ji opravdu ignoruju a jsem začtená do knížky. Jakmile se na ni podívám, mele dál. :D A vy chtě nechtě musíte poslouchat...
Taky je dost na prd, když je to napínavé a chce se vám na záchod... narozdíl od filmů si knížku můžete vzít s sebou, ale pokud to není na dlouho, moc si nepočtete. :D

41. Obľúbená filmová adaptácia?
Pán prstenů bezesporu. Pak se mi dost líbil Most do země Terabithia.
Docela mě zaujal i Dorian Gray, filmová adaptace i kniha mají u mne vyrovnané skóre. A samozřejmě, když už tu máme Bena Barnese, tak Letopisy Narnie jako film mi přijdou lepší než knihy.
I když jsem je četla před několika lety, neprožívala jsem se jako jiné. Knižně se mi líbily ty díly, které nebudou natočeny. :D
Dále jsem viděla nejdřív film Andělé a Démoni a terpve na základě filmu jsem si přečetla knihu, takže je to něco podobného jako Dorian Gray.

42. Adaptácia, ktorá ťa totálne sklamala?
Eragon

43. Ako často čítaš spoilery?
Snažím se je nečíst, ale ne vždy se podaří tomu vyhnout.

44. Najviac peňazí, ktoré si na jeden krát minul v kníhkupectve?
Já asi tak kolem 500 Kč. Na Vánoce to jednou bylo 2 litry, ale jelikož jsem je neplatila já, ale rodiče... nevím, jestli se to dá počítat.

45. Ako často knihu pred čítaním prelistuješ?
Tak... v knihkupectví toho prolistuju hodně, ale většinu z nich bohužel nemám možnost číst. V knihovně se někdy začtu uprostřed knihy, kde nevím, o co jde a většinou to pak zapomenu, takže nehrozí žádný spoiler. Když na to pak narazím při souvislém čtení, někdy mě to pobaví někdy ne...

46. Dôvod, pre ktorý by si v polovici knihu vzdal?
To nedělám... a nevím, jestli existuje důvod. Musela by to být fakt síla, abych ji odložila. Snažím se přečíst vše, co jednou číst začnu.

47. Máš rád knihy usporiadané?
Nemám jich tolik, abych v tom měla vyloženě chaos, ale když se nudím, někdy je přeskládávám podle tématu nebo velikosti... Taková knihomolská úchylka.

48. Zvykneš knihy skladovať, alebo ich po prečítaní posúvaš ďalej?
Většina knih, co doma mám jsou knihy, které bych si určitě ještě někdy chtěla přečíst. Nedokázala bych se jich tak lehce zbavit. Těch, které mě osobně moc nebaví... možná bych je obětovala za předpokladu, že bych za ně získala nové, které jsem ještě nečetla.

49. Sú knihy, ktorým sa vyhýbaš?
Vyhýbám se knihám s koňmi nebo těm, které už od pohledu vypadají na nějaké love-story pro koňaře. Nemám nic proti koním, ale tenhle druh mě prostě nevzrušuje.
Taky moc neholduju hororům, ale těm se vyhýbám i ve filmové podobě, takže to není nic nového. Pár už jsem jich četla a věřte že i hororová knížka dokáže vyděsit.

50. Kniha, ktorá ťa rozosmiala?
Myslím, že většinou jsou to knihy od Terryho Pratchetta nebo Bartimaeova trilogie. I u ostatních se místy objeví nějaký vtípek...

51. Kniha, ktorá ťa rozhnevala?
To si asi nevybavím. Určitě jsem se někdy naštvala, jak se děj vyvíjí, ale už si na to konkrétně nevzpomenu.

52. Kniha, ktorá ťa rozplakala?
Pamatuju si na první knížku, která mě rozbrečela. Jmenovala se Rasmus tulákem. A pak byla mojí srdcovkou Princeta a Kapitán. Byo to poprvé, co děj skončil smutně a v mém věku jsem předpokládala, že všechny příběhy končí happy-endem, takže jsem to čekala. Prostě mě to šokovalo a brečela jsem ještě hodinu poté, co jsem knížku dočetla.
Jinak bulím u knih docela často. :D

53. Kniha, od ktorej si nemal žiadne očakávanie, ale nakoniec sa ti páčila?
Z nedávné doby je to trilogie Emancipátor. Nejsem zrovna fanoušek sci-fi, ale pak se mi tyhle knihy začali líbit. Teď mě ještě čeká poslední díl, tak jsem zvědavá, jak to dopadne.
Ovšem, bylo jich určitě víc, tuhle si zatím pamatuju. :D
Možná bych se jen okrajově zmínila i o Hostitelovi. Nečekala jsem nic extra, ale když jsem knihu dočetla, byla jedna z těch, které jsem doporučovala dál.

54. Kniha, od ktorej si očakával veľa, ale nakoniec sa ti vôbec nepáčila?
Asi největší zklamání je pro mě knižní podoba Pána prstenů. Jako odkojonec filmu jsem prostě očekávala víc. Vím, že kdybych ji četla před tím, než bych několikrát po sobě viděla filmy, reakce by byla určitě jiná. Je to podle mě geniální příběh a to, že nejsem na 100% procent spokojená s knihou není katastrofa, když ji srovnáte s filmem.

55. Obľúbené čítanie na odreagovanie?
Jsou to takové ty Vampýrské akademie, nebo Školy noci a knihy pro náct nebo děti od devíti let. :D Sem tam nějaká ta klasická fantasy jako Feis, Pratchett nebo Martin...
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Naira Naira | Web | 28. april 2011 at 23:54 | React

I když se mi kniha nelíbí, tak o ní nemůžu říct jen negativní kritiku (pokud to není nějaký exponát z červené knihovny..)

2 odkazy odkazy | Web | 28. september 2011 at 10:44 | React

Ahoj.. Jistě také víš o jedné z největších chyb na blog.cz – rozdělení blogů. Přesněji definováno ŽÁDNÉ rozdělení a blogy se házejí je na jednu velkou hromadu. Tento blog se má pokusit tohle vyřešit. Chceme roztřídit blogy, zařadit je do kategorií a pomoci tak všem blogerům najít ty, které by je mohli zajímat. Již je zde mnoho blogů a pokud by ti to nevadilo ráda bych tam dala i tebe. Potřebovala bych však aby sis vybral/a Kategorii, do které by se tvůj blog hodíl nejvíce. Pokud chceš mít jinou než tam jsou zveřejněné není problém.
Byla bych ráda za tvůj komentář

P:S: promiň že to dávám sem, ale nic na reklamy tu nevidím...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement