George R. R. Martin - Hra o trůny

27. june 2011 at 11:22 | Destel |  Knihy
Název knihy: Hra o trůny
Originální název: The Game of Throne
Autor: Geroge R. R. Martin
Překlad: Hana Březáková
Literární druh: Epika / Beletrie
Žánr: fantasy romány
Prostředí: Západozemí
Nakladatelství (u nás): Talpress (2011)
Nakladatelství (v zahraniční): HarperCollinsPublishers (1996)
Vydání: druhé
Počet stran: 845

Hodnocení knihy: 20/10


Kniha poslední dobou hodně známá a především díky stejnojmenému desetidílnému seriálů, který vysílá HBO. Můžu říct, že už ho mám shlédnutý a je to bomba. :D

Není to příběh, který oplýval magií, hrdinstvím nebo proroctvým. Spíš mi to připadá jako středověk, ale místama tam jde zahlédnout trochu toho magična. Bílí Chodci a draci jsou jedním z toho a zbytek už si musí každý sám domyslet.

Skoro devět set stran uteklo jako voda a já se těším na další díl.

1. Proč sis přečetl/a zrovna tuhle knihu?
• G. R. R. Martin je jeden z mých oblíbených spisovatelů a o Písni ledu a ohně jsem už slyšela. Když jsem četla recenzi v Pevnosti na seriál a rozhovor s autorem, řekla jsem si, že si musím koupit knihu.
Pak stačila cesta do Prahy za tetou, kdy mi naši poskytly jakousi finanční podpodru a nebylo co řešit. :D

2. Stručný děj nebo anotace, ale i heslovitý obsah.
• Vypisovat děj by byla velká blbost. :D Řeknu to tak. Když se na podíváte, ani si nemusíte číst knížku.

3. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
• Nejvíc jsem si oblíbila Aryu Stark. Když jsem byla menší o jejím životě jsem prostě snila. Je neuvěřitelně správná a prostě jí fandím. Jsem zvědavá, kam ji osud zanese.
Další oblíbenou postavou se bezpochyby stala Daenerys. Další moje srdcová hrdinka. Zavíděla jsem ji Khala... :D Takový mužský by se hodil.
A Jon Sníh byl na začátku taky moje srdcovka. Pak se mi trochu zošklivil, protože chtěl zdrhnout a celkově nebýt Sama a jeho kámošů, skončilo by to s ním špatně. Ale každý dělá chyby...
A pak...už si nepamatuju jméno, ale bastard Roberta, co pracuje v kovárně... :D jednoduše kusanec. Na toho jsem taky zvědavá.
A vůbec nejnejnejoblíbenější je Tyrion Lannister. Je to postava, která táhne příběh. Vtipný, ošklivý, chytrý trpaslík.

4. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
• Cersei Lannister, Jaime Lannister, Malíček a to by tak bylo...
Moc jsem si neoblíbila Catelyn Stark, netuším proč. Není mi moc sympatická.. Možná proto, že unesla Tyriona, ale kdo by na jejím místě jednal jinak? V seriálů Neda přemlouvala, aby nebral funkci pobočníka, avšak v knize ho vyloženě nutila, aby jel...

5. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
• Pár quotes z knihy a seriálu. :)

Bran: "Může člověk vůbec být statečný, když má z něčeho strach?"
Ned: "To je jediná chvíle, kdy může být statečný."

Jon: "Odlišné cesty někdy vedou ke stejnému hradu."

Tyrion: "Dobře děláš, bastarde. Většina lidí by pravdu raději popřela, než by se s ní smířila."

Lyanna: "Láska je sladká věc, ale mužskou povahu změnit nedokáže."

Daenerys: "Obyčejný lid na něj čeká. Illyrio říká, že šijí dračí zástavy a modlí se, abys se Viserys vrátil zpoza úzkého moře, aby je osvobodil.
Jorah: "Obyčejný lid se modlí za déšť, zdravé děti a za to, aby léto nikdy neskončilo. Jim nezáleží na tom, zda si urození pánové hrají svoji hru o trůny, pokud jsou oni ponecháni na pokoji. Nikdy jim na tom nezáleželo."

Mormont: "Věci, které máme rádi, nás často ničí."

"Noční hlídka potřebuje všechny druhy mužů. Proč by jinak měla průzkumníky, majordomy a stavitele? Lord Randyll nedokázal Sama udělat válečníkem a nesvede to ani ser Alliser. Nemůžeš překovat cín v železo, bez ohledu na to, jak tvrdě do něj bušíš, ale to neznamená, že je cín bezcenný. Proč by Sam nemohl být majordomem?"

Syrio Forel: "Otevřít oči, to je to jediné, co potřebuješ. Srdce lže a mysl si s tebou zahrává, ale oči vidí pravdu. Dívej se svýma očima. Naslouchej svýma ušima. Chutnej svými ústy. Čichej svým nosem. Ciť svou pokožkou. Teprve pak se formují myšlenky, tímto způsobem poznáváš pravdu."
(zdroj: http://www.databazeknih.cz/knihy/pisen-ledu-a-ohne-hra-o-truny-71567)

Tyrion Lannister: "Everyone knows a Lannister always pays his debts."
Viserys Targaryen: "Now, you´ve woken the dragon."

Arya Stark: "Bodej ostrým koncem."

6. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
• Samozřejmě smrt a pár úrazů hlavních hrdinů. V tehlé knížce jde o život a každou chvíli může umřít někdo, koho si oblíbíte. Čekala jsem ale, že Daenerys porodí a teprve její syn bude ten, kdo dostane trůn... tenhle zvrat mě zaskočil asi nejvíc

7. Má kniha filmovou adaptaci, pokud ano, uveď. Pokud jsi film viděl/a, ohodnoť.
• Ano. Tahle kniha je zfilmovaná do podoby seriálů o deseti dílech.
 

2 people judged this article.

Comments

1 Ellen-Kate Ellen-Kate | 2. july 2011 at 14:00 | React

Jéva... V poslední době o tom pořád někde slyším. Ale ještě jsem se nedostala k tomu, abych si stáhla pár dílů nebo si to našla v knihovně, ale jak se tak dívám... Vypadá to dost dobře :).. (jen aby to v knihovně vůbec měli xD)

2 Destinaetus Destinaetus | Email | Web | 2. july 2011 at 14:37 | React

Možná ten nejlepší seriál, co sem kdy viděl :) Knihu si chci už dlouho přečíst, ale povinnost k maturitě volá po povinné četbě. A ani peněz není nazbyt. Škoda.
Většinou s tebou souhlasím. Bastard z kovárny byl vážně kus :D Daenerys, ačkoli platinová blondýna, je zase podle mě nejhezčí holka v seriálu :) Ale vždycky mi lezla na nervy Sansa, nevim proč. Přijde mi jako taková fajnová dcérka boháče.
Mimochodem, nejsi jediná kdo si myslí že Khal Drogo je kus chlapa :D On je jedinej důvod proč se na ten seriál dívá má spolužačka. Dokonce se kvůli němu pohádala s přítelem :D "Kdyby sis měla vybrat mezi mnou a jím, koho by sis vybrala? - To ti nemůžu říct. - Proč? - Protože bych si vybrala jeho." :D

3 Destel Destel | Email | Web | 3. july 2011 at 19:33 | React

[2]: :D Ještěže žádného přítele nemám. Jo Sansa mi taky lezla na nervy a i dalších pár nevýznamných rolí... Taky mě celkem štval ten svěřecen, co se zamiloval do děvky... musela bych se podívat do knížky, abych správně napsala jeho jméno. :D

4 Ellen-Kate Ellen-Kate | 4. july 2011 at 21:02 | React

Dva dny jsem strávila nad Hrou o trůny.. stáhla jsem si celou sérii a před chvíli jsem viděla poslední díl. Jsem naprosto unešena. Mám plus mínus stejný názor ohledně oblíbených a neoblíbených postav. Akorát mě ještě celkem chytil za srdce Ned Stark.. osud si s ním ošklivě zahrál, přestože za nic nemohl a snažil se s tím poprat.. už jak ho král požádal, aby byl jeho pobočníkem jsem si říkala, že to nedopadne dobře.. Ale Arya, Daenerys, Jon Sníh, Tyrion byli nej :) Neoblíbené postavy.. všichni lannisterové a jejich pomocníci, blízcí.. Akorát jsem nějak nepostřehla, kdo to byl Malíček,několikrát se tam o něm mluvilo, ale nějak si ho nedokážu vybavit.. Ještě mě napadá, že už jak Daenerys zkoušela dát to vejce do žhavých uhlíků mě napadlo, že se tak z toho vyklubou dráčci a jak, vešla do toho ohně.. bylo to jasné :) Naprosto jsem se vžila do příběhu a prožívala ho s hrdiny.. dokonce se mi na tváři objevila i slza, když Rob Stark tloukl mečem o strom, když zemřel jeho otec.. Boží seriál ^^ Nevíš, kdy bude 2.série?? :)

5 Destel Destel | Web | 4. july 2011 at 22:50 | React

[4]: :) Tak to jsem ráda, že je o dalšího fandu víc.
Maliček byl jedez z členů rady. Jeho pravé jméno si teď asi nevybavím. Byl nebo je zamilovaný do Catelyn Stark a vlastní bordely... :D Tož jenom okrajově.
A co se týče pokračování tak nevím. Zrovna dneska jsem si objednala knihu (druhý díl) a možná bude i pokračování seriálů ale když už tak nejspíš až v září.

To, jak Daenerys vložila ta vejce do ohně bylo jenom v seriálu myslím. A právě proto se mi do osmého dílu líbí víc seriál. V knize to právě nebylo tak zřejmé. Ale ke konci už v seriálu bylo jinak pár věcí a kniha mě nadchla trochu víc. Než třeba vešla do ohně, chtěla, aby se ti chlápci, co ji chránily stali její krví. Vlastně se jmenovala vůdcem khalasaru ale ne jako žena ale jako muž, což oni vůbec nebrali a samozřejmě ji odmítli. Ale jak vešla do ohně a našli ji s dráčaty, které ještě ke všemu kojila... co mohli dělat jiného?

6 Anush Anush | Email | Web | 4. july 2011 at 23:20 | React

Malíček se vlastním jménem jmenuje lord Petyr Baeliš. Teď nevím, jestli to bylo v knize nebo seriálu, ale kdysi kvůli Catelyn vyzval na souboj Nedova staršího bratra, který si ji měl vzít. Nedův bratr Malíčka porazil, ale díky Catelyn ho nezabil. Když pak ale zemřel před svatbou, Catelyn se provdala za jeho bratra, nyní již mrtvého Neda Starka.
Neví náhodou někdo, proč Catelyn tak nenávidí Jona? Tedy mimo to, že je Nedův nemanželský syn.
Seriál bude pokračovat druhou sérií příští podzim, takže máme rok na zmáknutí všech knih :) Myslím, že teď někdy v červenci,dvanáctého tuším, vychází Tanec s draky, to jest pátá kniha, pokud se nepletu.

Docela mě pobavilo, jak tady Destinaetus napsala, že se kvůli Drogovi kamarádka pohádala s přítelem. Neberte si to špatně, ale ten kluk je asi divný. Můj názor :). Mimochodem, pamatujete si někdo Droga (Jason Momoa)z Hvězdné brány: Atlantidy jako Ronona? Tam se mi teda líbil víc.
Ale zpátky k ději. Z postav bytostně nesnáším Jamieho, za to jak strčil Brana z okna. Cersei za to, že zabila Roberta. Ne, že by mi byl zrovna dvakrát sympatický, ale tyhle druhy potvor nemám odjakživa ráda. Catelyn jsem úplně na začátku brala jako takovou tu postavu, co nepatří ani do kategorie mám ráda, ani do kategorie nemám ráda. Ale poté, co zachránila Brana a zemřel jí Ned, začínám ji mít ráda. Jo, Ned. Jeho smrt pro mně byla šok. Měla jsem ho opravdu ráda. Nejsem moc pyšná, že na začátku jsem ho srovnávala s Boromirem, kterého hrál v Pánovi Prstenů.
Arya - tu snad nejde nemilovat. Když jsem sledovala scénu s Nedovou popravou, málem jsem se rozplakala. Naproti tomu její sestru Sansu moc nemusím. Mrcha, i když po otcově smrti si snad uvědomila, jaký je její budoucí manžílek Joffrey smrad. Když už jsem zpátky u Lannisterů, nezmiňovala jsem Tyriona - nevím, co si o něm mám myslet. Na jednu stranu jsem ho litovala, když vyprávěl svůj příběh o tom, jak si vzal lehkou děvu za manželku. Ale na druhou stranu, v pokračování knihy se mi jeví jako děsnej podlej hnusák. K dobru mu ovšem musím přičíst jeho průpovídky a vychytralost. A taky to, že kašle na Cersei a dělá si všechno podle svého, ne vždy ku prospěchu své sestry či jiných členů rodiny. A taky mě dostala scéna, jak mu jeho otec ve stanu řekl, že je jeho syn.
Tak, chybí snad už jen Rob Stark - nemastný, neslaný. Tak ho vidím já. Jeho scény už přeskakuju, když na seriál koukám znova. Další je Jon Sníh. Toho zbožňuju. Přiznávám, že asi hlavně díky hereckému představiteli, ale taky jako postavu, její charakter. Ačkoliv se přidal k Noční hlídce, Černým, a složil přísahu, podle mě bylo správné, že chtěl pomstít otcovu smrt. Který milující syn by to neudělal. Někdo si myslí, že je zbabělec když chtěl dezertovat. Ať si to myslí. Podle mě to udělal pro správnou věc.
Jo a ještě Daenerys a Viserys. Nafiněného bratříčka jsem nesnášela od začátku. Jak jsem se nasmála scéně, kde mu Drogo dal jeho zlatou korunu. A jak jsem byla šťasná, že konečně Dany zmizel ze života. Protože ji mám ráda. Nevím proč, ale prostě je to moje oblíbená postava. A taky se mi líbilo, že si dokázala postavit hlavu.

Ale konec s tím. Omlouvám se za sálodlouhý komentář, ale když jsem četla hodnocení, prostě jsem o tom všem musela napsat. Mimochodem, knihy jsou vážně úžasný, i když na seriál nedám dopustit.

7 Destel Destel | Web | 4. july 2011 at 23:46 | React

[6]: Jo.. :D Takhle se jmenuje. Nevím proč nejsem schopná zapamatovat si celá jména.
Sansa mi celou dobu lezla na nervy, ale musím uznat, že se pak celkem vzchopila a být na jejím místě, nevím co bych dělala.
Jsem hrozný romantik a naivka, takže bych se možná taky tak slepě zamilovala, ale vydržet pak všechno po tom, co by mi zabili otce... Netuším. Každopádně u mě trochu stoupla, když přežila tu přehlídku hlav na kůlech a vyšla z toho jako vítěz. A právě díky ní jsem si docela oblíbila Ohaře. Není to zase tak hrozný chlap.
Jon v tom seriálu vypadá jako horkokrevný fracek. Jasně, být na jeho místě, dělám to samé, ale v knize to člověka aspoň přiklánělo na jeho stranu a jeho důvody byly oprávněné.
Prostě se to ke konci s knihou už trochu víc rozcházelo. Nebo mi to možná tak přijde, protože jsem se od osmého dílů dívala s tím, že mám přečtenou knihu.
Ale nejde si vybrat, co je lepší. Prostě kniha i seriál. Jedno bez druhého nejde.

8 Lomeril Lomeril | Web | 5. july 2011 at 16:12 | React

Tak co se týče postav, dost se shodneme... Jona a Tyriona miluju, Dany mi nevadí, ale přiznám se, že Aryu nemusím. Sansu jsem si docela oblíbila ve čtvrtém díle (chudák, ta si od Martina užije jako jedna z nejvíc). Taky jsem měla moc ráda Robba Starka. A další moje srdcovka je Malíček, ten Severus Snape Západozemí (kdo zná všechny knihy, chápe). A Jaime Lannister po určitých úpravách, kterými později projde, taky není k zahození.
Kdo mě ale štval, byla Catelyn Stark.
Nicméně pokračuj ve čtení, pokud se ti líbila Arya, určitě si oblíbíš i Theonovu sestru Ašu.

9 Nel-ly Nel-ly | Web | 17. july 2011 at 17:47 | React

Na tuhle knížku už jsem myslela před seriálem a po slhédnnutí (a zjištění, že další epizody budou až za rok) ještě víc, ale ta cena a v knihovnách samozřejmě rezerovovaná na měsíce dopředu.
Souhlasím s postavami, Daenerys mi byla nakonec asi nejsympatičtější, hlavně díky konci seriálu a Arya - no, vždycky je lidem sympatická taková holka, máme to v sobě :)
řeknu ti, že díky tomuhle článku po knize toužím zase o něco víc :D

10 Naira Naira | 2. december 2011 at 10:39 | React

Tyrionovi taky fandíme!!! Zatím jsem knihy nečetla, ale seriál je bomba. Člověk nikdy neví, co se s jeho oblíbenými hrdiny stane a osud Neda Starka a Daenerys mě dostal.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama