Michael Scott - Alchymista

14. june 2011 at 20:28 | Denaille nebo Estel...vyber si :p |  Knihy
Název knihy:Alchymista - Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela
Originální název: The Alchemyst - The Immortal Nicholas Flamel
Autor: Michael Scott
Překlad: Zuzana Zábrodská
Literární druh: Epika / Beletrie
Žánr: fantasy romány / alchymie / irská fantasy próza
Prostředí: San Francisco
Nakladatelství (u nás): Euromedia Group (2008)
Nakladatelství (v zahraniční): Random Children´s Books (2007)
Vydání: první
Počet stran: 375

Hodnocení knihy: 10/10

Alchymista je kniha, kde se spojuje fantazie s historií. Nikolas Flamel kdysi opravdu žil a jeho hrob byl nalezen prázdný. Jestli byl pohřben jinde, nebo opravdu nalezl tajemství tzv. Kamene mudrců. Kdo ví? Třeba stále chodí mezi námi a my o tom nevíme.

John Dee je taky historická postava. Byl jedním z nejzajímavějších lidí svého času a veškeré jeho informace o jeho životě se zakládají na pravdě. Byl alchymistou, matematikem, zeměpiscem, atrologem i astronomem. Opravdu to byl on, kdo vybral datum korunovace královny Alžběty I., a také byl součástí jejích tajných služeb. Jako královnin špěh se podepisoval "007". Dvě nuly symbolizovaly královniny oči a sedmička byla velice podobná osobnímu podpisu Johna Dee.

A když se do téhle historie zaplete Abrahámova kniha a rituál. Nebo dokonce dva patnáctiletí sourozenci, kteří se záhy stanou nejdůležitějšími postavami...
Rozhodně to stojí za to.

1. Proč sis přečetl/a zrovna tuhle knihu?
• Jednoduše - protože mě zaujala obálka v knihovně.

2. Stručný děj nebo anotace, ale i heslovitý obsah.
• Dvojčata Sofie a Josh, se nachomýtnou k únosu Perenely Flamelové a zažijí něco neuvěřitelného. Uvidí na vlastní oči šest set let starého chlápka, který jim tvrdí, že mají svou úlohu v proroctví a nikde na Zemi nebudou v bezpečí, pokud se o nich John Dee dozví.
Setkají se s Hekaté a Basket. A zjistí, že upíři existují, ale jsou různí. Jedni sají krev, druzí emoce.
Hekaté pomůže Sofii probudit její schopnosti, ale na Joshe už nezbyde čas. Ten se teď musí vyrovnat s tím, že jeho sestra už ta samá osoba.

3. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
• Nejvíc mě zaujala čarodějnice z Endoru (babička Scathach), která má místo očí zrcátka. Kdysi oči vyměnila za to, aby mohla vidět budoucnost.
Scathach je taky sympatická, ale moc mi na ni nesedí ten upír... Myslím, že to byl takový zoufalý výkřik udělat ji zajímavější.
Flamel a Perenela jsou zase ti, kteří stojí vždy na dobré straně, i když je kolem nich stále spousta záhad. Nevím zatím, jak se na ně tvářit. Mám prostě odpor k těm svatouškům, kteří nikdy neudělají chybu. Perenela je mi mnohem sympatičtější než Nikolas, ale zatím měla v příběhu jen malou úlohu.
Opravdu zajímavou postavou byla Hekaté. Ale ani Basket nebo Morrigana nejsou nudné.
Ale John Dee je myslím velkým tahounem příběhu. Padouši jsou vždycky potřební a jeho úmysly josu stále ještě neznámé. Rozhodně mě jako osobnost zajímá mnohem víc než Flamel.
A když už jsem u toho. Joshe mám mnohem radši než Sofii.

4. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
• Sinuhet, který prostě slepě věří těm nepravým osobám. Pak mi leze krkem Basket. Kočky mám sice ráda, ale její vzhled mě doopravdy odpozuje už jenom při pomyšlení na ni. Morrigana a její vrány jsou zase pěkně temné, ale rozhodně bych ji nechtěla potkat.

5. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
• Nejsmutnější událost měla co dočinění s Hekaté, ale nechci spoilerovat. Takže skočíme k "vtipné" události.
Dora je legendární čarodějka z Endoru a jak už jsem zmiňovala, je slepá, protože svoje oči vyměnila za možnost vidět do budoucnosti. Ke všemu je to Scathachina babička.
Celou dobu, co za ní jeli, jsem očekávala někoho hrůzostrašného, někoho, kdo jich hned ve dveřích vyrazí a pošle ke všem čertům takovým způsobem, že budou všichni rádi, že odtamtud vypadnou. Ale ouha...

Flamel si odkašlal a řekl: "Dovolte mi, abych vám představil...," zarazil se a podíval se na ženu, "promiňte, ale jak vám mám říkat?"
"Říkejte mi Doro, jako všichni." Promluvila newyorským akcentem. "Scathach?" obrátila se ke své vnučce. Ale po jméně následovala slova v jazyku, který zněl jako spousta zvuků, nejvíc připomínajících plivání a prskání. Sofie byla překvapená, protože kupodivu těm zvukům rozuměla.
"Chce vědět, proč Scatty za ní nepřijela posledních tři sta sedmdesát let osm měsíců a čtyři dny," překládala Joshovi. Nevšimla si strachu a trochu závisti, která se mihla v Joshově tváři, protože pozorně pozorovala Scattyinu babičku.
Čarodějka se po úzké místnosti pohybovala překvapivě rychle, pokyvovala hlavou zleva doprava, ale nikdy se nedívala přímo na Scatty. Stále mluvila jako by nepotřebovala zastavit, aby nabrala dech.
"Vyčítá Scatty, že už mohla být dávno mrtvá a že by si toho nikdo nevšiml. Nikdo se o ní nezajímá. Proč nikdo nezavolal, nikdo nenapsal, když byla naposledy v minulém století vážně nemocná?"
"Babi..."začala Scatty.
"Neříkej mi babi," přešla Dora do běžné řeči. "Mohla jsi zavolat..."
"Ty nemáš telefon."
"A co je špatného na mailu nebo faxu?"
"Babi, ty máš počítač nebo fax?"
Dora se zarazila. "Ne, nemám a k čemu by mi také byl?"
Dořina ruka se pohnula a vtom se s prásknutím roztáhla její hůl do plné délky. Poklepala holí na sklo jednoho zrcadla a dodala: "A ty nemáš jedno z těchto zrcadel?"
"No jo, babi," odpověděla zoufale Scatty a její tváře začaly pomalu červenat, jak ji babička úspěšně ztrapňovala.
"Takže jsi nenašla čas, aby ses podívala do zrcadla a promluvila si se mnou. To máš tolik práce? Dovídám se o tobě jen od tvého bratra. A kdy jsi naposledy mluvila se svou matkou?"
Scathach se otočila na dvojčata a raději změnila téma: "To je moje babička, legendární čarodějka z Endoru. Babi, to je Sofie a Josh. A Nikolase Flamela jsi už poznala."
"Ano, takový příjemný pán." Stále otáčela hlavu ze strany na stranu a se zaujetím podotkla: "Dvojčata."
Sofie a Josh se na sebe podívali a v očích se jim značila otázka, jak to může vědět? Řekl jí to snad Nikolas?
Joshe zajímalo, proč čarodějka neustále pohybuje hlavou sem a tam. Pokusil se sledovat směr jejich očí a zjistil, že pravděpodobně vidí věci okolo prostřednictvím zrcadel. Téměř samozřejmě se dotkl sestřiny ruky a kývl směrem k zrcadlům. Sofie okamžitě porozuměla, co má bratr na mysli a souhlasně pohnula hlavou.
Dora si mezitím stoupla ke své vnučce, hlavou směřovala k velkému vyleštěnému zrcadlu a řekla: "Ty jsi zhubla, určitě pořádně nejíš."
"Babi, vypadám úplně stejně posledních dva a půl tisíce let."
"Takže říkáš, že začínám být slepá, co?" zaptala se babička a pak vyprskla smíchy. "No tak, obejmi svou babičku po tak dlouhé době."
Scathach objala opratrně Doru a políbila ji na tvář. "Ráda tě zase vidím, babi. Vypadáš moc dobře."
"Vypadám staře. Že vypadám mstaře?"
"Nevypadáš, babi. Ani o den starší než deset tisíc let," usmála se Scatty.
Čarodějka štípla Scatty do tváře a dodala: "Poslední člověk, který si ze mě dělal takhle srandu, byl úředník z finančního úřadu. Proměnila jsem ho v těžítko. Myslím, že tu ještě někde je."

6. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
• Nejspíš to, když zemřel Yggdrasil. A pak setkání s čarodějkou z Endoru.

7. Má kniha filmovou adaptaci, pokud ano, uveď. Pokud jsi film viděl/a, ohodnoť.
• Ne. Ale celou dobu, co jsem ji četla, jsemu si musela představovat, jak by to vypadalo, kdyby to někdo natočil. A musím říct, že kdyby to někdo vzal opravdu vážně, je z toho opravdu dost dobrý celovečerní film.

 

2 people judged this article.

Comments

1 Babe Babe | Email | Web | 15. june 2011 at 5:31 | React

Kniha se mi moc líbila :). Teď se marně snažím sehnat čtvrtý díl, nechcu ho kupovat, když nemám žádný předchozí :). Scattah je má nejoblíbenější postava :D, zřejmě proto, že je zrzavá :D:D. A ano, zničení Yggrasilu je smutné.

2 kuba-n kuba-n | 18. june 2011 at 11:09 | React

Mám všechny čtyři díly a podle mě jsou všechny dobré, ale chtělo by to film.

3 Dee Dee | Web | 13. august 2011 at 15:04 | React

puff.. zrovna od téhle knížky jsem čekala mnohem víc a dala bych slabou 6/10..xD fakt nesnáším, když je nějaká série zbytečně rozpitvaná na iks dílů, přičemž v tom prvním se takřka NIC nestane.. ale není to jen případ alchymisty, kde mi byly postavy aspoň trochu povědomý.. (yay, doktor Dee..xDD)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama