Jakub Ćwiek - Lhář (1/3)

22. july 2011 at 18:18 | Destel |  Knihy
Originální název: Klamca
Překlad: Robert Pilch
Literární druh: Epika / Beletrie
Žánr: Dobrodružné / Fantasy romány / Bohové / Andělé
Nakladatelství (u nás): Triton (Praha; 2011)
Nakladatelství (v zahraniční): Fabryka Slow ( 2005)
Vydání: první
Počet stran: 222

Hodnocení knihy: 8/10

Přiznám se, že nebýt anotace, podle obálky bych knihu odhadla jako nějaké převyprávění počítačové hry. Loki vypadá jako nějaký ukřivděný hrdina, který si jde zrovna srovnat účty. Rozhodně nevypadá jako bůh jehož hlavní předností je lhaní. To, že je blonďatý není negativum, ale podle mého by mu tmavší barva sekla mnohem víc...

Samotný Lhář mě ovšem docela zklamal. Čekala jsem většího parchanta a on se z něho během čtení vyklubal docela "milý" chlápek. Milý v tom smyslu, že se neodváží odprásknout Svantovíta před dětmi nebo že se rozhodně neštítí zamilovat se.

Samotná kniha mě také poněkud zklamala. Čekala jsem více vtipu a nějaké úžasné dobrodružství, které vyvrcholí Lokiho záchranou světa nebo něco podobného.
Jednotlivé kapitoly jsou vlastně něco jako krátké povídky, každá je o něčem jiném, ale dohromady tvoří plynulý příběh.

Abyste mě ale špatně nepochopili. Osmička v hodnocení mluví sama za sebe. Pokud se dívám na knihu celkově, není možné, aby se mi nelíbila.
Není to sice nic, u čeho by se vám tajil dech, ale Jakub Ćwiek píše velmi zajímavým stylem.
Rozhodně počítám s tím, že se časem dokoupím i druhý a třetí díl. A možná budu uvažovat o dalších jeho knihách, pokud vyjdou v češtině.

1. Proč sis přečetl/a zrovna tuhle knihu?
• Protože andělé a bohové - zvlášť ti, kteří nejsou tak docela "hodní" jsou moje vášeň. A tahle kniha spojila anděly, Odina a dokonce se tam mihne Svantovít a Anubis...

2. Stručný děj nebo anotace, ale i heslovitý obsah.
•Valhala padne. Odin a Thor jsou mrtví a andělé osvobodí zmrazečeného Lokiho z žaláře, kde mu už hodně dlouho rozleptával hlavu jakýsi had.
A protože by se jim mohl hodit, nabídnou mu spolupráci. Dělá práci ostatních andělů, kteří se z ní snaží vykroutit a nechává si za to královsky platit.

3. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
• Určitě Loki, to je samozřejmost, ale velmi mě zaujal archanděl Gabriel. Kapitola Galerie se mi z celé knihy líbila nejvíc. Loki na sebe totiž vzal podobu sexy modelky a Gabriel ho doprovázel na aukci obrazů. To, že se políbili vůbec nemá nic společného s tím, jak u mě stoupla jeho oblíbenost. :D Vůbec žádné náznaky slashe....

4. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
• No... Michael mi zrovna k srdci nepřirostl.

5. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
• Tahle část sice není nijak extrémně vtipná, ale děsně se mi líbí... :D Vtipná část následuje na konci aukce, kdy Loki v těle Mary Ann trochu zaskočí jednoho bohatého muže tím, že mu TO ukáže. Jeho přeměna totiž není úplná...(str. 168)

Když archanděl v dokonalém fraku na míru zaklepal na dveře hotelového pokoje, ozvalo se rozzuřené dále. Ten hlas neznal, ale přesto vešel...
Uprostřed místnosti stála vysoká štíhlá žena s blond vlasy po ramena. Na sobě měla jen krajkové spodní prádlo.
"Loki?" zeptal se.
"A koho jsi čekal?" odsekla dívka už Lhářovým hlasem. "Zavři dveře a chvilku počkej. Musím se obléct."
Gabriel ovládl údiv a jízlivě se ušklíbl.
"A určitě nemáš co na sebe, že?" zažertoval.
Odpověděl mu vražedný pohled.
"Víš," prohlásil Loki, "nebýt tvého proslulého andělského defektu, řekl bych ti, aby ses vyfakoval." Rukou pokynul k sedací soupravě v rohu pokoje. "Někam se posaď a počkej, až budu hotov... vlastně hotová. Pět minut."
Uplynula však dobrá půlhodina, než Lhář vyšel z koupelny.
Znuděný archanděl vstal z křesla a už chtěl výmluvně zaklepat na ciferník hodinek, ale zůstal stát s pootevřenými ústy. Dokonce i navzdory netečnosti vůči ženským půvabům se dlouho nemohl vynadívat na červené šaty s rozparkem sahajícím až k boku, na trojúhelník hlubokého dekoltu, dokonale opálené ruce a...
Stál by tak určitě dlouho, kdyby ho z vytržení nevyrušilo hněvivé odkašlání.
"Mohl bys toho nechat?" zašklebil se Loki. "Koneckonců, jdi anděl. A já - navzdory tomu, jak vypadám - jsem chlap."
Gabriel se začervenal a odvrátil pohled.
"Pojďme," řekl. Tak vyrazili. (Str. 156-157)

6. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
• Fakt, že je Loki ženatý... Nevím, jak je to ve skutečnosti (tedy jako hierarchie bohů a jejich ženy a děti), ale docela mě to zaskočilo.

7. Má kniha filmovou adaptaci, pokud ano, uveď. Pokud jsi film viděl/a, ohodnoť.
•Ne a myslím, že natočit by to bylo komplikované.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Babe Babe | Email | Web | 2. august 2011 at 19:46 | React

Já čítalo, že byl :). A mezi jeho děti patřila třeba Hel, vládkyně stejnojmenné podsvětní říše. A ta je podle mě z nich nejnormálnější :D. Další jsou třeba nějakej ten vlk Fenrir jak (pokud se nepletu) zabil Tyra a šestinohý kůň :). Dost mě znepokojuje, že v tý knize Thor je mrtvý, zrzavci mají mé plné sympatie :D.

2 tess tess | Email | Web | 18. august 2011 at 10:14 | React

Navštivte facebookovou stránku knihy "Lhář" Jakuba Ćwieka! :-)

http://www.facebook.com/pages/Lh%C3%A1%C5%99/143590849062308

3 Barulinka Barulinka | Email | Web | 12. april 2012 at 13:41 | React

Ahoj ohledně Sigyn .... Opravdu i v severské mytologii je to žena Lokiho. Dokonce s ní měl dvě děti (a to nemluvím o dětech nemanželských :) ) a "provazy" ,kterými byl připoután jsou právě pozůstatky jeho syna ,kterého nechali bohové zabít jeho vlastním bratrem ,kterého proměnili ve vlka  .... To se pak člověk nediví ,že má na Odina Loki pifku :)

4 Alucard Alucard | 18. august 2012 at 22:55 | React

to: Babe a autorovi:
Loki Podvodník skutečně má mnoho dětí, a jeho žena v knize je skutečně ta co opravdu měl, podle mýtů je to ta co mu držela nad obličejem misku aby ho hadí jed nepálil, vždy když musela jet vylít tak se Loki zmítal bolestí tak že působil zemětřesení. A Hela (s královstvím dlouze nazývaným Helhaim, myslím) není nejnormálnější, to by měli být jeho 2 synové, kteří ho poutají ke skále. Jednoho syna Odin proměnil ve vlka aby druhého roztrhal a těmito střevy byl Loki spoután aby nikdy neutekl. Jak říká správně Barulinka.

Máš pravdu, ale Loki je původem Obr, adoptovaný Bohy, tak on má v povaze podraz a faleš, jako když pro něj v knize učinily seveřané v minulosti spoustu zločinů, a on se na ně vykašlal :D

5 Alucard Alucard | Email | 18. august 2012 at 22:58 | React

Už mám obě knihy přečtené a úporně čekám na třetí, která vyšla v originále roku 2008, tak bych rád věděl kdy (a doufejme že vůbec) bude přeložena a vydána i u nás?
nemáte někdo o tomhle bližší informace?
(dejte vědět prosím případně na přiložený mail)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama