Anna Godbersenová - Luxus

25. august 2011 at 15:24 | Destel |  Knihy
Originální název: Luxus
Překlad: Eva Brožová
Literární druh: Epika / Beletrie
Žánr: Dobrodružné / Historické / Romance
Nakladatelství (u nás): BB/art (Praha; 2011)
Nakladatelství (v zahraniční): HarperCollins Publishers (New York; 2008)
Vydání: první
Počet stran: 301

Hodnocení knihy: 7/10

Když jsem bloudila v Neoluxoru mezi regály a marně hledala Odstín života od Lucy Adams, padl mi do oka Luxus v sekci romance. Chvíli jsem váhala, protože nejsem zrovna fanda non fiction a už vůbec ne nějaké romance.
Každopádně jsem obálku viděla už tolikrát, že jsem neodolala a řekla si, že musím mít v knihovně aspoň jednoho zástupce tohohle žánru. A nebylo to tak špatné.

Gossip girl jsem sice nečetla, ani seriál jsem nijak zvlášť nesledovala. Zahlédla jsem pár dílů... a věřte nebo ne, ta minirecenze na obálce mě tak spletla, že jsem si na myslela, že jde o dílo autorky gossip girl. Jsem takový blbec, že jsem nevěnovala pozornost ani jménu autorky...


Nijak mě to ale nezaujlo a na další díly nejsem vůbec zvědavá. Mám tušení, že to bude stále jedno a to samé. Postavy jsou sice zajímavé v rámci mezí, ale tak klišoidní, až se mi to vůbec nelíbí. :D

1. Proč sis přečetl/a zrovna tuhle knihu?
• Ze zvědavosti. Hodně se o téhle knize mluví a viděla jsem (bohužel nečetla) několik recenzí a hodně dlouho jsem si nekoupila nic nového, co se zrovna čte.

2. Stručný děj nebo anotace, ale i heslovitý obsah.
Pozor spoiler!!!
Elizabeth patří mezi nejkrásnější a nejvyhledávanější dámy ve společnosti. Jenže po smrti otce už se její rodina nemůže chlubit úžasným bohatstvím, tak nezbývá než si vzít nějakého mladíka, co zdědí ohromné dědictví. Konkrétně Henryho Schoonmakera - jednoho z nejvyhledávanějších mladíku, který je ve společnosti viděn vždy v dobré náladě a se skleničkou vína v ruce.
Shodou okolností to je milenec její nejlepší přítelkyně Penelopy, která si na něj dělá nárok. A navíc Diana - mladší sestra Elizabeth se do něj zamiluje. A on kupodivu objeví v Dianě stejné zalíbení.
I pro něj ale sňatek s Elizabeth není dobrovolný. Jeho otec se snaží prorazit do politiky a Henryho chování není vždy dokonalé. Proto potřebuje ženu přesně jako je Elizabeth.

3. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
• Těžko se tu někdo takový hledá. Jediná sympatická mi byla Diana. Povahou by mi ale nejspíš byla nejblíž Elizabeth, což mi nepřipadá zrovna optimistické, ale co se dá dělat, že?
Co se mužské strany týče, pak se tu rozhoduje mezi Henrym a Willem. Dobře, ani jeden není špatný, z pohledu mě jako Elizabeth bych fandila Willovi, jenže Henry se mi líbí víc. Je to prostě takový skrytý romantik.

4. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
• Nemůžu nesnášet Penelopu, protože bez ní by zase byla knížka o ničem. A pokud vezmeme v úvahu prostředí, pak se ani není čemu divit. Já na jejím místě bych nejspíš udělala to samé.
Ale Linu jsem nesnášet dokázala a přesto mě až mrazilo z toho, že jsem v ní objevila vlastnosti, které mám i já. A zase jsem si musela říkat, že být na jejím místě, chovala bych se stejně.
Byla prostě zamilovaná a snažila se o tu lásku bojovat. Nemůžu ji vlastně nesnášet, to nejde.

5. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
• Přijde mi to tak trochu bez citů. Už se nevzpomínám, co jsem u čtení cítila, ale rozhodně se mi nestalo, že by mi u nějaké pasáže bylo do breku, nebo že bych se během čtení usmála.
Prostě nic.

6. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
• Vůbec nic. Hned na začátku bylo naznačeno, jak to dopadne, takže žádné velké překvapení se nekonalo.
Snad jen Diana mě trochu vyvedla z míry s Henrym, ale ani to nebylo nic velkého.

7. Má kniha filmovou adaptaci, pokud ano, uveď. Pokud jsi film viděl/a, ohodnoť.
•Ne.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama