Andrea Cremerová - Smečka

28. october 2011 at 13:57 | Destel |  Knihy
Originální název: Nightshade
Překlad: Lenka Faltejsková
Literární druh: Epika / Beletrie
Žánr: Dobrodružné / Fantasy / Nadpřirozené bytosti
Nakladatelství (u nás): Euromedia Group (Praha; 2011)
Nakladatelství (v zahraniční): (Philomel Books (New York; 2010)
Vydání: první
Série: Nightshade (1)
Počet stran: 400

Hodnocení knihy: 9/10

Popravdě jsem čekala něco podobného Škole noci. Nebo přinejmenším něco na způsob úžasně krásný vlkodlaků a dalších bytostí a samozřejmě nějakou zápletku, kde hlavní hrdinka či hrdina musí zachránit svět.

Originalita mě docela překvapila a téma se mi zdálo dost zajímavé. Ale přesto má kniha své plusy a mínusy.
Plusem je určitě zmíněná originalita a nějaká nová zápletka. Nemáme tu žádné vlkodlaky, pouze lidi, co se dokáži proměnit ve vlky. A Hledače a Strážce, což je něco úplně nového.


Za mínus ovšem považuji milostný trojúhelník mezi Callou, Renem a Shayem. Přišlo mi to takové trapné a hodně nedomyšlené. Hrdinčino rozhodování, koho že to vlastně miluje je prostě na hlavu.
Navíc postava Shaye působila dětsky. Vůbec jsem nevěděla, jak si ho vzhledově představit a povahou mě spíš odpuzoval, než že by přitahoval. V porovnání s Renem byl Shay takové hloupé děcko, o které se musíte starat, aby se mu nic nestalo. Ren naopak budil dojem silného chlapa, který vás ochrání a dokáže se vypořádat se všemi problémy.
Tohle love story se prostě nepodařilo.

Ale i přes to všechno jsem dala nakonec devět bodů z deseti. Od Školy noci jsem do ničeho takhle nezažrala. Má to spád, je to napínavé a čtení si opravdu užíváte. Poslední dobou u knížek vždycky sleduji, kolik už jsem přečetla stránek a kolik mi jich ještě zbývá do konce, abych knížku mohla konečně odložit. Tady mě to ani nenapadlo.

1. Proč sis přečetl/a zrovna tuhle knihu?
• Pročetla jsem si na netu pár recenzí a většina z nich knihu hodnotila dobře, takže jsem v knihkupectví neodolala a nakonec si ji koupila.

2. Stručný děj nebo anotace, ale i heslovitý obsah.
• Calla je napůl vlk a člověk. Strážce jejich rod kdysi vyzdvihl nad obyčejná zvířata a oni je teď tedy chrání před Hledači a dalšími, kteří by je snad mohli ohrozit.
Na hlídce Calla zachrání před medvědem chlapce, který se na druhý den objeví ve škole jako noví spolužák a taky jako vnuk jednoho ze strážců. Což je zvláštní, protože je cítit jako člověk.
Samozřejmě se z toho stane love story, což příběh jenom zamotá, protože je Calla zasnoubená s Renem, se kterým má vytvořit novou smečku.
A aby toho nebylo málo, pomocí Shaye (nového chlapce) se dozvídá, že jim Strážci neříkali tak úplně pravdu a skutečnost je úplně jiná.

3. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
• Nejspíš to bude Ren. Jeho osobnost byla jako jediná taková přiměřená realitě. Calla se neustále nemohla rozhodnout a jako vůdce smečky by podle mě měla být trochu víc... rozhodnější a dominantnější. Další postavou, která se mi docela líbila byl Anselm a Neville s Masonem.

4. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
• Shay... prostě mi tam neseděl. Chápu, že jeho existence prostě musí v příběhu být, ale rozhodně bych ho nedávala dohromady s Callou a pokud ano, tak bych její přemýšlení ohledně vztahů nedávala do roviny milostného trojúhelníku.

5. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
• Že by tam bylo něco fakt vtipného... moc si to nepamatuji. A v hlavě se mi vybavuje jen smutná událost z druhého dílu. Tenhle díl byl takový rychlý, napínavý...

6. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
• Opět v tohle dominoval až druhý díl a dělá mi problémy vybavit si něco překvapivého v tom prvním. Možná to byl konec, kdy všechno vyřešili Hledači a mohlo se tak pokračovat v happy-endu. Jinak nevím.

7. Má kniha filmovou adaptaci, pokud ano, uveď. Pokud jsi film viděl/a, ohodnoť.
• Ne, ale možná jsem někde četla něco o tom, že jsou koupena autorská práva... Ale nevím to jistě, tak nešiřte fámy. :D
 

2 people judged this article.

Comments

1 Delly Delly | 5. november 2011 at 20:35 | React

Pokud se ti nelíbil ten jejich milostný trojúhelník v jedničce, nevím, co bys řekla na Vzpouru. Z toho jejich trojúhelníku mi už jde hlava kolem. Ale jinak jsem si tuhle knihu (plus i ten další díl) docela oblíbila. Je to rozhodně zajímavé a má to svou originalitu, což v dnešní době jedině uvítám.

2 Destel Destel | Web | 6. november 2011 at 16:34 | React

[1]: Jo já vím... dvojku už mám dlouho přečtenou, jenom jsem nenašla čas na recenzi... :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama