Lao-c´ - Tao Te Ťing

17. october 2011 at 22:02 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
Překlad: více překladatelů - převod a komentář - Josef A. Zentrich
Literární druh: Epika / Beletrie
Žánr: Duchovní nauky / Náboženství
Nakladatelství (u nás): BETA - Fontána (2008)
Vydání: první
Počet stran: 187

Hodnocení: 9/10

Kdo si stále netroufá na bibli, tak tohle ji nahradí...
Bez některých autorových poznámek bych se sice obešla ale některé byly naopek výstižnější než samotný text.

I. Základní informace
Čínská literatura - nejstarší písemné památky

II. Jak se ti kniha po jazykové stránce četla?
Text je přeložen do novodobé češtiny, takže se nad ním dá v klidu zamyslet a nemusíte se bát, že by pro vás byl nepochopitelný. Jsou to takové jednoduché básničky se zamyšlením.

III. Byl obsah (příběhu) zajímavý?
O příběh tady nejde. Je to spíš taková kniha o desateru. Základní lidská pravidla, jak se chovat, aby byla všude harmonie a spravedlnost. Skrátka duchovní kniha.


IV. Jaká je dle tvého základní myšlenka celého díla?
Vydání knihy, kterou jsem četla já, dal dokupy z jednotlivých překladů Josef A. Zentrich. A dává jasně na srozuměnou, že všechna náboženství jsou vlastně jedno a to samé akorát vždy popsaná jinými slovy.
Ale jinak obsahuje taková nadčasová moudra, která se dají použít i v dnešním životě.

V. Vzpomeneš si na nějaký jiný příběh (událost) která ti připomněla tuto knihu?
Spíše jsou to texty, které jsem četla v souvislosti s jinými asijskými náboženstvími, především s buddhismem. A pak jsem si samozřejmě vzpomněla na učebnici češtiny a jak se kdysi četla ten kousek, kde se vysvětlovalo, co že to ten taoismus je. :D

Bonus: Existuje filmové zpracování? Jak moc se kniha liší od svého filmového zpracování?
Film neexistuje a nejspíš ani existovat nebude. Leda, že by šlo o nějaký dokument.

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Caseyicego Caseyicego | Email | Web | 7. october 2017 at 15:38 | React

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement