#1 - Fantasy světy

27. november 2011 at 16:05 | Destel |  Fantastické Vánoce
Už mám za sebou první adventní nedělní oběd se zapálenou svíčkou, měla bych si dodělat domácí úkoly na zítra a
především se naučit moduly do programování... ale narazila jsem se zajímavý projekt (,který snad zvládnu celý vypracovat).
Jeho autorkou je Ettelëa Dragon - na jejím blogu najdete více informací, pokud se chcete také zúčastnit.


Prvním tématem jsou FANTASY SVĚTY.

Ani nevím, který fantasy svět jsem měla nebo stále mám nejraději. Je jich tolik, že je těžké si mezi nimi vybrat. Ale hodněkrát jsem uvažovala nad tím, kde bych chtěla nebo nechtěla žít a proč.
Pořadí je náhodné. Nepoukazuje na to, který fantasy svět je dle mého názoru nejlepší. Je to seřazeno tak, jak si postupně vzpomínám na ty, které znám...

1. STŘEDOZEMĚ

Bezesporu je to úžasný svět, kam bych ráda patřila. Dokonce jsem nenarazila na žádné negativum, které by mě od toho odrazovalo. Jasně, že jich tam pár je, ale jelikož bych se zasadila do nějaké nenápadné role někde v hobitíně, tak by to zas tak strašné nebylo... Frodem bych stoprocentně být nechtěla. Celé bych to posrala a Středozemě by byla fuč. Znám se. :D
Velkým pozitivem jsou tady elfové. Elfem bych se také nebála být, jsou to borci. A ten kouzelný les...
Rozhodně je Středozemě číslem jedna...

2. NARNIE

Narnie je další nejznámější fantasy svět, ale mluvící zvířata mě moc neberou. Samozřejmě je to originální a knihy jsem hltala jedna radost, ale nijak mě nikdy nelákalo do tohoto světa patřit.
3. MIDKEMIE A KELEWAN

Planeta Midkemie se dá přirovant ke Středozemi. Zatímco Kelewan je jako vystřižená sci-fi planeta a přitom si ponechává jakýsi nádech Japonska. Oba světy vznikly z pera R. E. Feista.
Ještě jsem ani zdaleka nepřečetla všechny jeho knihy a strašně mě to mrzí. Jeho série patří mezi ty, které považuju za nejlepší. Úžasné zápletky s politickým pozadím a neočekávanými zvraty.
Tenhle svět má hodně příběhů a nevím, který život v nich bych si vybrala...

4. BRADAVICE

Není nikdo, kdo by alespoň jednou nesnil o tom, že se ocitne v Bradavicích. Tenhle svět překonal snad i Středozem. Já osobně bych se vrhla do Zmijozelu, omotala se rukama kolem nohou Draca Malfoye a strávila tak klidně sedm let jeho školní docházky. :D No... vlastně... párkrát bych nejspíš přeskočila na Severuse nebo na dvojčata Weasleyova. :D

5. ZEMĚPLOCHA

Nepatřím sice mezi nadšence tohoto světa, ale musím uznat jeho originalitu. Na Zeměploše bych asi žít nechtěla. Ale ráda bych potkala některé postavy. Samozřejmě by to byl Smrť a Mrakoplaš. Tak nějak se odvažuji doufat, že v momentě mé smrti si pro mě přijde právě Smrť a ne žádná obyčejná Smrtka. :D Morbidní, já vím, ale to už je riziko četby.


6. SEDM KRÁLOVSTVÍ V ZÁPADOZEMÍ

Opravdu netuším, jak tenhle svět nazvat jedním slovem, napadlo me Sedmizemí, ale to je trochu divné.
Jedná se o svět G. R. R. Martina z jeho série Píseň ledu a ohně. V téhle zemi bych naopak žít vůbec nechtěla. Ale právě tím, jak je tenhle svět drsný mě docela přitahuje. Nejde ani tak o nějaké nadpřirozené bytosti (mihnou se tam draci) nebo vyloženě magii. Tady mají přednost lidé a jejich intriky, lži a podlosti.

7. TEMNÁ VĚŽ

Opravdu netuším, jak se jmenuje svět, který vytvořil Stephen King a jeho Pistolník. Je to nejspíš jediný postapokalyptický svět, který se mi líbí. Ne, že bych tam chtěla žít. To ani v nejmenším. Leda, že bych byla pistolník a měla pořád dost nábojů, to potom možná.
Ovšem zatím mám přečtené jen první tři knihy série a netuším, jak to s Temnou věží nakonec bude. Rozhodně se na to těším.8. SVĚT FANTAZIE

Svět, který jsme asi každý žraly v dětský letech. Také bych chtěla mít svět, který by fungoval tak, jak bych si přála...
Hlavně ten náš - realitu.A tím bych nejspíše skončila. Samozřejmě je ještě spousta dalších světů, na které si vzpomínám, ale dle mého jsou tyhle nejdůležitější a mezi čtenáři také nejznámější. A pokud je neznáte, tak jste o nich určitě aslespoň slyšeli.

Já sama jsem se pokoušela stvořit několik fantasy světů, ale popravdě, ani jeden by se v žebříčku bestsellerů neuchytil. Bylo v něm totiž všechno z těch, které jsem zatím zmínila, takže si dokážete představit ten zmatek...
Úspěch bych nejspíše slavila s povídkou Peklo nebeské, kde jsem se snažila stvořit jakýsi nebeský svět. Místo, kde se octneme po smrti.
Tenhle nápad se mě držel už hodně dlouho. Hodněkrát jsem uvažovala, že až umřeme, prostě se octneme tam, kde chceme být. V Bradavicích nebo ve Středozemi, nebo někde, co si sami vymyslíme... Tenhle svět může být čistě náš, nebo takový jaký ho známe z Nekonečného příběhu...

Podle mě ani nezáleží na tom, jak ten svět vypadá, ale jaké postavy a lidé ho tvoří. Jestli je tam písek, les nebo kamení, to nikoho nezajímá. Vytváří to jen jakousi kulisu příběhu. Pokud teda ovšem budeme brát slovo svět v jeho hmotném významu.
Další drobnosti, které fantasy svět tvoří se zdají být nepodstatné, ale přesto jsou důležitá. Mapa, historická místa, legendy nebo písně... to všechno dává dohromady jeden celek.

A víte co?
Nakonec si myslím, že nejlepší je stejně ten náš fantasy svět. Nemáme tu sice elfi ani obry nebo skřety. Jsou tu jen lidé, kteří nedokáží ovládat kouzla. Ale za to dokáží vlastníma rukama a silnou vůli vytvořit věci, kterých si doufám váží tím více, že dali takovou práci.
Bylo by možná snažší mávnout kouzelnou hůlkou nebo ovládat bouřku. Jenže pak by život ztratil význam a realita by už nebyla realitou.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Zdroje:
http://www.desktopextreme.com/photos/Lord_of_the_Rings_Widescreen_312200523212PM251.jpg
http://img.karaoketexty.cz/img/artists/14421/soundtrack-letopisy-narnie-lev-carodejnice-a-skrin-72955.jpg
http://www.jcsoft.cz/fantasy/images/feist/big/rift3_b.jpg
http://static.desktopnexus.com/thumbnails/400630-bigthumbnail.jpg
http://nd01.jxs.cz/075/492/2bbe9adf4a_20939615_o2.jpg
http://www.dvdbeaver.com/film2/DVDReviews49/never_ending_story_blu-ray/large/12_neverending_story_blu-ray.jpg
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Ettelëa Dragons Ettelëa Dragons | Web | 27. november 2011 at 20:03 | React

Moc pěkný článek, zvlášť poslední odstavec mě zaujal. Pěkné zamyšlení. Některé ze světů, které jsi uvedla ani neznám, sedm království od Martina mám taky moc ráda. A děkuji za účast.

2 Naira Naira | Web | 30. november 2011 at 15:06 | React

Pěkná úvaha :) Do Bradavic a Středozemě bych se nacpala taky hned :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement