Patricia Briggs - Zkřížené hnáty

28. november 2011 at 20:19 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Bone Crosed
PŘEKLAD: Kateřina Niklová
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Detektivky
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Fantom Print (Ostrava; 2011)
- V ZAHRANIČÍ: Hurog (?) (2009)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Mercedes Thompson (#4)
POČET STRAN: 255

HODNOCENÍ: 10/10

ANOTACE
Vítejte ve světě Patricie Briggsové, kde "čarodějky, upíři, vlkodlaci a měňavci žijí bok po boku s obyčejnými lidmi". Jen velmi nezvyklá žena se v něm může cítit jako doma - a Mercy Thompsonová je vskutku jedinečná. Ve dne pracuje Mercy jako automechanička v rozlehlém Tri-Cities ve Východním Washingtonu. V noci uplatňuje své nadpřirozené schopnosti. Jako měňavec s velmi jedinečným nadáním musí často udržovat nejistou rovnováhu mezi lidmi a nelidmi. Tentokrát toho na ni ale možná bude příliš. Marsilie, místní upíří královna, totiž zjistila, že Mercy zabila člena jejího klanu - a nyní prahne po její krvi. Ale protože Mercy chrání před přímým útokem vlkodlačí smečka (a její blízký vztah se sexy alfou), rozhodne se Marsilie nejít přímo po ní. Nýbrž po krvi jejích přátel.


(Zdroj: www.databazeknih.cz)

Mercy Thompson se pomalu ale jistě stává dominantní postavou nejen v Adamově smečce. Dokonce si troufnu přirovnat ji k Percymu Jacksonovi nebo Katniss z Hunger Games. A já osobně bych ji postavila na první místo mezi těmito postavami.

Po Smečce jsem si trochu poupravila názor na knihy s partnerskou problematikou. Konečně se totiž dá číst o obyčejných problémech s láskou, aniž bych si musela rvát vlasy a přemýšlet o tom, zda je autorka normální. Jednolivé postavy mají v knize své místo a svoji povahu, takže chápete důvod toho, co dělají a hlavně proč to tak dělají. Ačkoliv se i tady vyskytuje zaláskovaný trojúhelník, je mnohem realističtější a s fleku bych uvěřila, že někde opravdu existuje kožoměnec, který sice miluje dva hlapy, ale dokáže si mezi nimi vybrat.
O detektivní zápletce už musím říct, že je sice jednoduchá, ale stále dokáže udržet v mezích napětí a lehké předvídatelnosti.

Několikrát se v knize sice hodně věcí opakuje - hlavně to, co se stalo v předchozích sériích. Hádám, že chce autorka docílit toho, aby se daly knížky číst bez ohledu na pořadí. Někoho to může časem štvát, ale mě to teď přišlo vhod.
Třetí díl jsem četla někdy na začátku roku, tudíž jsem tyhle informace jenom uvítala. Rychleji jsem si připomněla, co se stalo a zapadlo do děje.

A co považuji asi za největší výhodu je, že se k těmto knihám můžu vrátit i za pár let a myslím, že mi nebudou připadat jako slátanina pro puberťáky, ale i jako dospělá v nich najdu potěšení z fantasy literatury.

1. Proč sis přečetl/a zrovna tuhle knihu?
• Konečně se v knihovně ocitl čtvrtý díl a mě se podařilo ho ukořistit... :D Muhehe. Jak jsem ho měla v rukou, nikdo neměl šanci...

2. Stručný děj nebo anotace, ale i heslovitý obsah.
• Mercy má problémy s upíří populací ve městě, navíc se ještě nevypořádala s následky, které ji způsobil Tim. Do toho se objeví její dávná kamarádka z vysoké a chce po ní, aby jí pomohla s duchem, který obtěžuje jeho syna. Vítá tuhle práci jako cestu ven ze zmatku, který v Tri-Cities vznikl kvůli ní.
Netuší ale, že se na ni pověsí jediný upír v Spokane...

3. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
• Z téhle série mám asi nejradši Bena, v závěsu za ním je Mercy, Jesse, Waren, Adam. To jsou většinou postavy, které se vyskytují ve všech knihách. Tady jsem si oblíbila ještě Chada a ani jeho taťka Corban nebyl špatný. Ze začátku vypadal jako kretén. A dubový muž bude asi na chvíli jedním z mých oblíbených pohádkových bytostí. :D

4. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
• Marsilia je typická záporňácká postava, ale i přesto ji celkem chápu. Konec přinesl zajímavé zjištění, ale i tak bych v téhle sérii upírem rozhodně být nechtěl.

5. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
• Možná bych sem měla ještě vepsat romantické scény. Takové ty vášnivé rozhovory Mercy s Adamem mi vždycky vykouzlily úsměv na tváří. A některé její poznámky taktéž.

6. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
• Opět se nestalo nic, z čeho bych zažila vyloženě šok a zůstala na písmenka hledět s otřeným hangárem... Ale našlo se pár zvratů, které bych nejspíš neočekávala.
A asi nejvíc se mi líbila ta část, když jsem se dozvěděla obsah Chadovy knihovničky.

7. Má kniha filmovou adaptaci, pokud ano, uveď. Pokud jsi film viděl/a, ohodnoť.
• Určitě ne, kdyby ano, už bych o ní dávno věděla. Pokud by se film povedl, vůbec by to nebylo špatné...
 

3 people judged this article.

Comments

1 Fuckzz Fuckzz | Web | 4. december 2011 at 14:55 | React

četla jsem od ní jinej díl :D--*>Měsíční Píseň.
NAPROSTO skvělá knížka <3

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama