Samurai champloo

8. november 2011 at 18:53 | Destel |  Anime - recenze
Alternativní názvy: Tajemniczy samuraj (Polish)
Самурай чамплу (Russian)
Studio: Manglobe
Rok výroby: 16. 5. 2004 až 19. 3. 2005
Režisér: Schinichiro Watanabe
Žánr: Akční / Dobrodružné / Komedie / Drama
Téma: Historie / Samurajové
Počet dílů: 26

Hodnocení: 10/10

Děj / Příběh:
Mugen a Jin jsou dva potulní samurajové. Liší se jak stylem boje, tak svým charakterem, spojuje je ovšem výjimečné šermířské umění a také jejich ješitnost. Shoda náhod je oba jednoho dne zavede do stejného města, kde se zapletou do potyčky, v níž zemře starostův syn. Jsou odsouzeni k smrti, ale zásluhou mladičké Fuu se jim podaří utéct. Výměnou za svou záchranu jí slíbí, že jí pomohou nalézt tajemného samuraje vonícího po slunečnicích. Dobrodružná cesta po středověkém Japonsku tak jak ho možná neznáte může začít.


Můj dojem: Ačkoliv mi trvalo, na mé poměry, strašně dlouho, než jsem se na celé anime dodívala, musím říct, že bych si v tenhle moment dala klidně další kolo.
Tenhle styl nemusí každému sednout, ale kresba je příjemná, hudba (i když se žánrově moc nehodí) skvěle podtrhuje atmosféru. Mugen každého dostane.
Jsou chvíle, kdy se chcete začít řehtat na celé kolo a vzápětí už hledáte kapesníček, protože se vám vhrnou slzy do očí.
Jednoduše jsem se po dlouhé době dodívala na něco, co opravdu stojí za to vidět.
Díly sice ze začátku působí jakoby neměli žádné dějové propojení, ale je to jen zdání. Závěrečné díly ukázaly i pocity postav, které se po celou dobu skrývaly...
Jednoduše to musíte vidět.

1. Proč ses rozhodl/a podívat na tohle anime?
• Už jsem se na tohle anime kdysi začala dívat, ale nějak se ztratila a už to nechala být. Nedávno jsem chtěla začít koukat na něco méně mainstreemového, takže jsem sáhla po Samurai champloo...

2. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
• Myslím, že není co řešit. Jednoznačně Mugen. Je šílený, úchylný... prostě ho zbožňuju. :D Jin a Fuu sice nejsou špatní, ale trošku za ním pokulhávají. Ale... Jin s rozpuštěnými vlasy v poslední epizodě... Boží!

3. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
• Tady mi vyloženě nikdo nevadil. Bylo tam pár záporňáků, ale ani jeden mi neutkvěl v paměti.

4. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
• Spíše je to takový můj postřeh. Po tomhle anime jsem se skvěle naučila frázi: Mám hlad. :D Jinak díl s názvem Baseball je asi nejvtipnější...

5. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
• Na csfd jsem četla, že tohle anime v Japonsku vysílali až po půlnoci, protože to televize shledala příliš násilné. :D Pravda, krvavých scén je tam dost a sem tam i nějaká ta nahotinka... ale nic zvláštního.
Ohledně děje... nejnapínavější chvíle nastaly s posledními třemi díly, takže tam se odehrálo to hlavní.
Ale nejvíc mě asi dostal díl, kdy přecházeli jakýsi ten přechod. Ta mariánka už byla moc... :D

6. Má anime mangu, OVA nebo další adaptace?
• Mangu určitě a podle wikipedie existuje i hra.

7. Nejlepší a nejhorší seijuu.
• Mugena si bez jeho hlasu nedokážu ani představit. Až jsem si projížděla role jeho seijuu, zjistila jsem, že mluví i Zora z One Piece. Chlápek co namluvil Jina nemá moc dalších rolí, ale i Jinův hlas mi nijak nevadil. Fuu má poněkud otravný hlas, ale tak nějak se k ní hodí.


Mugen je postava, kterou málo lidí může nenávidět. Je neotesaný, sprostý, slintá nad každou ženskou... Jeho styl boje odpovídá jeho povaze, i když je to spíš jakýsi breakdance a bezúčelné mávání mečem. O jeho minulosti toho moc řečeno není. Jsou to jen takové střípky a právě, proto, že je stále zahalen jakýmsi tajemstvím, má něco do sebe.
Jaký vztah má k těm dvěma, co ho "doprovází" se dá těžko odhadnout. Na konci anime se to všechno vystupňuje a je přímo k sežrání...
Myslím, že dost pozměnil můj pomyslný žebříček oblíbených postav, protože je mezi těmi prvními.

Jin je oproti Mugenovi klidný, takový melancholický a přestože jeho minulost mluví trochu jinak, zakládá si na své cti. V mnohém si jsou ale podobní a to, že autor dal povahy hlavních postav do protikladu bylo přímo geniální. O jeho životě se toho ví o něco víc a dokonce je mu věnována jedna epizoda, ve které se zamiluje.
Jeho vztah k Fuu a Mugenovi je spíše flegmatický, ale pokud jde jen o Mugena, jejich souboj je to v čem se oba shodnou.

Fuu je naopak asi ta nejméně zajímavá postava, přestože se kolem ní točí celý příběh. Je to takový mezník mezi ostatními postavami a těmi dvěma samuraji. Kdo je ten samuraj vonící po slunečnících, kterého hledá, se dozvíme až ke konci příběhu, což je docela zajímavé. A o samotné Fuu se toho taky moc nedozvíme (ohledně její minulosti).
A když to vezmeme z té druhé stránky, někdo musí hýbat příběhem a je to právě Fuu, koho většinou unesou...

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Zdroje:
Obrázky:
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Mish@ Mish@ | Web | 9. november 2011 at 15:38 | React

Třeb ajsme se tam viděla:D I když ztěžka. PO kontaktu se mnou je zaznamenáno péár úmrtí a hodně nevolnosti:D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama