André Wiesle - Pán čarodějnic

19. december 2011 at 21:06 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Der Hexenmacher
PŘEKLAD: Svatava Kretková
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Historické romány / Německá literatura
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Fantom Print (Ostrava; 2010)
- V ZAHRANIČÍ: Wilhelm Heyne Verlag (2009)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Kroniky Hagena von Stein
POČET STRAN: 363

HODNOCENÍ: 10/10

Vůbec jsem netušila o co v téhle knize půjde. Začátek vypadal slibně, ale pak se děj najednou odebral do úplně jiných končin a místy to zavánělo nudou. Přestože se mi už do čtení nechtělo, prostě jsem musela číst dál. A někde uprostřed knihy jsem si uvědomila, že se mi nechce přestat číst.
Velmi mě zaujalo prostředí a postavy. Nejenže si nedokážete vybrat stranu, ke které se přikloníte, ale ani nevíte, která postava si zaslouží, abyste ji postavili nad tu či onu. Z hodin dějepisu jsem vždycky přikláněla spravedlnost na stranu husitů. Ale kde je ta spravedlnost teď? Osudy lidí v té době a jejich předurčenost jejich dědictvím zobrazuje život. A Bůh nejspíš není na ničí straně...


Vážně to se mnou na konci otřáslo a opravdu už si nevzpomenu na knihu, u které jsem naposledy brečela. Dlouho se mi to nestalo.
Navíc se mi strašně líbí prostředí, ve kterém príběh vznikl. Středověk je přímo pastvou pro čarodějnice, ale dosud jsem nečetla nic takové kvality jako teď. Magie se tu střetává s realitou. Wariwulfové, hagry nebo hecetisy, bleckeři a lidé. Tvoří celou škálu vlastností a osudů. Ani jeden nemá zlou a dobrou stránku. A na čí straně je pravda. Opravdu zažijete kus Středověku.

A celou tu dobu se nám někde v pozadí míhá přítomnost, která nás udržuje v napětí, protože tam se skrývá ta pravá zápletka. Zdá se, že i po pěti stech letech je Hagen stále naživu, ale jak je to možné? Co dalšího se stane a jaké to bude mít následky?
Vážně se těším, až se to dozvím.

1. Proč sis přečetl/a zrovna tuhle knihu?
• Nestává se tak často, aby mezi fantasy a sci-fi přibývalo v knihovně nových knih. Na nové obálky já mám čuch a shrábla jsem hned celou sérii. :D

2. Stručný děj nebo anotace, ale i heslovitý obsah.
• Čechy na počátku 15. století. Země je rozdělena. Hned několik kandidátů bojuje o královskou korunu a církev je rozštěpena kvůli třem papežům, kteří vznášejí nárok na Petrovo dědictví. Navíc jsou tu rebelující kacíři, inkvizice a první předzvěsti další morové epidemie. V této pohnuté době se Hagen von Stein stává rytířem a snaží si najít své místo v pozdně středověkém světě. Jeho cesta, kterou kříží inkvizitoři i pradávné tajné spolky čarodějnic a vlkodlaků, je dvojnásob těžká, protože se nikdo nesmí dozvědět o daru, požehnání či prokletí jeho zvláštního dědictví. Tato temná tajemství, pečlivě střežena před nezasvěcenými, naleznou cestu až do našich časů. Protože hrůza se nikdy nestává minulostí - a má nekonečnou trpělivost… (Obálka)

3. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
• Tady si vůbec nejde vybrat. Nad oblíbenou postavou tady vůbec nepřemýšlíte, protože ani jedna není úplně bez poskvrnky a pokud je, pak dlouho nebude. Stačí jeden krok vedle, naštvat nesprávného člověka a škaredě si to odnesou blízcí.
Přestože se tam objevila jenom krátce, docela se mi líbila Kristine. Ulda mi taky byla sympatická, ale nemůžu se na ni přestat zlobit, přestože vím, že za to nemohla.
A Hagen? Jediný se pohybuje v mezích těch postav, které bych nazvala oblíbenými. Přesto s některými jeho činy nesouhlasím. Ale jsem zvědavá, kam ho život zavede... ještě to totiž neskončilo.
Překvapivě mám ráda Eberwina. Je to taková stará paprika řekla bych a dost by mě zajímalo, proč je bleckerem. Vždycky Hagenovi dobře poradil a byl mu přítelem...

4. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
• Albrecht... už jenom to jméno zní padouchovsky. Ale i jeho naprosto chápu a být v jeho kůži, kdo ví, co by se ze mě stalo. Navíc měl i světlé chvilky, kdy bylo jasné, že by z něj vyrostl lepší člověk, kdyby dostal trochu lásky. Jeho chůva a milenka Wenke je něco jiného. Tu bych nejraději chytla pod krkem.
Heinrich - jeden z wariwulfů a Hagenových přátel. Už od začátku mi byl takový nesympatický a upřímně... čekala jsem, že to bude intrikář a bude nakonec stát proti králi. Že se jenom dělá a pak udeří a stane se něco zlého. Na konci jsem na něj byla naštvaná, protože to měl pochopit... Ale asi to muselo být.

5. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
• Nejvíc se mi asi líbila scéna po oslavě pasování na rytíře, kdy se Hagen dozvěděl, s kým, že se to před chvíli válel v posteli :D.
A nejsmutnější událost, jak už jsem trochu napověděla vás čeká na konci. :)

6. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
• Nechci spamovat, protože tahle kniha si to nezaslouží. Ale zvratů je tam hodně... Ovšem ten na konci mě dostal nejvíc. :)

7. Má kniha filmovou adaptaci, pokud ano, uveď. Pokud jsi film viděl/a, ohodnoť.
• Ne, ale Bože modlím se za to, aby měl někdo odvahu. Myslím, že kdyby to bylo něco na způsob Hře o trůny, byl by to další trhák... :)
 

1 person judged this article.

Comments

1 vivienne vivienne | Web | 27. december 2011 at 21:56 | React

delší dobu se na tuto knihu chystám, teď mám o důvod víc :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama