Bram Stoker - Dracula

14. december 2011 at 17:55 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Dracula
PŘEKLAD: Tomáš Korbař
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Literatura světová / Horory
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: XYZ (2008)
- V ZAHRANIČÍ: (1966)
POČET STRAN: 648

HODNOCENÍ: 8/10

ANOTACE
Román Dracula lze zařadit do žánru hororu, či gotického románu a je to klasické dílo literárního vampirismu. Je strukturován jako řada zápisů v deníku a několika dopisů jednotlivých postav. Hlavním hrdinou tohoto temného příběhu je britský právník Jonathan Harker, který odjíždí do Transylvánie na hrad hraběte Drákuly, aby s ním projednal zamýšlenou koupi několika nemovitostí v Londýně. Po několika dnech strávených v tajmném místě po boku děsivého hostitele Jonathanovi dochází, že jeho návrat domů je odložen na dobu neurčitou, ba dokonce, že se nejspíš už nikdy do Londýna ke své milované snoubence nevrátí. On i jeho nicnetušící snoubenka se tak stávájí obětí strašlivého upíra s ještě strašlivějšími úmysly.


(Zdroj: www.databazeknih.cz)

Kultovní dílo hororového žánru. Že by?
Je pravda, že dnes už je horor někde úplně jinde, a tohle nikoho nevystraší. Dokonce u toho nemůže mít nikdo strach.
Líbil se mi ten nádech viktoriánské Anglie i popis Transylvánie. Dokonce i děj mě docela bavil. Ale za horor se to mohlo považovat kdysi dávno...
Velmi mě zaujala forma, jakou byla kniha napsaná. Myslím, že nebylo vůbec snadné dát vlastní osobnost všem postavám přes jejich zápisy do deníku a zároveň tak posunout děj dál. Velmi zajímavým oživením byly i tzv. přepisy z časopisových článků.


1. Proč sis přečetl/a zrovna tuhle knihu?
• Poté, co se tady na blogu odehrál jakýsi děsivý podzim jsem dostala chuť na něco hororového. A co mi v knihovně nepadlo do oka. Navíc jsem byla zvědavá jaké to bude. Přece jenom je to kultovní dílo, které by měl znát každý nadšenec fantasy.

2. Stručný děj nebo anotace, ale i heslovitý obsah.
• Jonathan Harker odjíždí do Transylvánie za svým klientem, který si chce v Londýně koupit nový dům. Dracula je ze začátku velmi milým hostitelem. Záhy se z něj ale stává věznitel s velmi znepokojivým tajemstvím.
Jonathana postihne zánět mozkových blan a tak si není jistý, zda to vše nebyl jen výplod jeho fantazie. Svůj deník svěří své manželce Mině, která má dovoleno jej otevřít, až začne být podle ní situace vážná. Ta nastává, když se Jonathan jednoho dne skoro zhroutí, když na ulici v Londýně zahlédne samotného Draculu. Na to zjistí, že byl příčinou smrti Mininy přítelkyně Lucy.
Společně s Van Helsingem, doktorem Sewardem, Arthurem Holmwoodem (snoubencem Lucy) a Quinceym se znaží zmařit Draculovy plány.

3. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
• Nejvíc jsem si oblíbila Minu a Lucy, z nichž dvou mi Mina přišla sympatičtější. A pak jsem si trochu povzdechla na konci a začala mít ráda Quincyho. Nejenže mi z těch třech nápadníků byl nejsympatičtějí, ale navíc měl takové osobní kouzlo...

4. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
• Trochu mi vadil starý Van Helsing. Přece jenom jsem zažila tolik jeho reinkarnací, že jsem byla v šoku, když jsem zjistila, že ten Van Helsing je vlastně staroušek.

5. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
• Hm.. Nejsmutnější událost je spojena s Quincym.

6. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
• Že ta kniha byla vlastně o ničem. Musím brát ve zřetel dobu jejího vzniku, ale dnes, kdy už je hororový žánr někde jinde tohle strach nevyvolá.

7. Má kniha filmovou adaptaci, pokud ano, uveď. Pokud jsi film viděl/a, ohodnoť.
• Ano a trochu se bojím na to podívat...
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama