Elfen lied

7. december 2011 at 15:54 | Destel |  Anime - recenze
Alternativní názvy: Erufen rîto (Japonsko)
Studio: ARMS
Rok výroby: 25. 7. 2004 - 17. 10. 2004
Režisér: Mamoru Kanbe
Žánr: Drama / Horor / Psychologické / Romantiské / Sci-fi
Téma: Mutanti - jiná rasa / Krev / Rozdvojená osobnost
Počet dílů: 13

Hodnocení: 10/10

Děj / Příběh:
Dicloniové jsou nový druh lidské rasy, který se vyznačuje malými růžky na hlavě a neviditelnýma rukama - tzv. vektory, pomocí kterých zabíjí. Lucy považují vědci a vůbec organizace, která dicloiny likviduje, za jednu z nejnebezpčenějších. Poté, co uteče z výzkumné laboratoře se rozpoutá akce na její dopadení. Paradoxně jsou proti ní poslány Nana a Marika - její vlastní druh.
Ale Lucy má rozdvojenou osobnost a tak je z ní jednou Lucy podruhé Nyu. A má s lidmi nevyřešené záležitosti. Jak do její minulost zapadá Kouta a Yuka?


Můj dojem: Na Elfen lied jsem se už kdysi začala dívat, ale hned první záběry hotové řežby mě zrovna moc nenadchly. Všude spousta krve a výhledu do lidských dutin... Fujky. S dalšími díly se to začalo zlepšovat.
I když... mít méně trpělivosti, asi bych to opět vzdala. Asi u désátého dílu jsem do toho opravdu zažrala, začala se odkrývat minulost, přibylo více věcí, které se vyjasňovaly, takže jsem chtěla vědět, jak to s Koutou a Lucy dopadne.
Líbilo se mi i skloubení kruté reality s prvky jakési fantasy.
Obsahuje to v sobě tolik zamyšlení a tolik moudra, ale všechno se to uchytí někde na okraj mysli, takže vlastně nemůžete říct, co tím chtěli tvůrci říct. Je to o šikaně, nepochopení? Nebo to má být varování před námi samými? Najdete tam od všecho trochu...
Pro ty, koho odradily krvavé scény můžu mít jen malou radu. Vydržte to a nebudete litovat.
Jedinou výtkou u tohoto anime bude asi kresba. Tenhle typ nemám ráda, dokážu snést hodně, ale tohle se mi fakt nelíbí. K příběhu se hodí, ale jednoduše to není moje gusto.

Opening: Lilium (Kumiko Noma)
Ending: Be Your girl (Chieko Kawabe)
Hudbu bych ohodnotila všemi hvězdičkami. Skladbu Lilium jsem poslouchala už dřív i bez toho, aniž bych anime viděla. Teď, když chápu její význam, bude to ještě lepší. Ending jsem ani nezaregistrovala... :D

1. Proč ses rozhodl/a podívat na tohle anime?
Popravdě ani nevím. Je to jedno z těch známějších anime a co vím, nikdy jsem neslyšela, že by to bylo špatné. Samozřejmě, někomu vadí krvavé scény a celkově poněkud krutý osud postav. Docela mě zajímalo, co na tom všichni vidí a přestože jsem to kdysi vzdala, řekla jsem si, že se na to dodívám...

2. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
Lucy jsem si celkem oblíbila. Dokonce i Nanu, až na to její otravné "papa"...

3. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
Ze začátku mi vadil Kurama, ale časem jsem ho pochopila. Ředitele výzkumné laboratoře musí nenávidět každý a navíc ho vůbec nechápu... Ale hrozně mi vadila Yuka. Možná za to může kresba, ale její osobnost mi prostě lezla na nervy, i když bych ji za spoustu věcí obdivovala a souhlasila s ní, přišla mi taková nijaká... Prostě si Koutu nezaslouží.

4. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
Těch tam bylo až moc. U posledních dílů jsem bulela, ale těžko říct, která scéna mě dostala nejvíc...

5. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
Od té doby, co vyplynulo na povrch, že Kuramova dcera je dicloin jsem si myslela, že vím o koho jde...

6. Má anime mangu, OAV nebo další adaptace?
Určitě má mangu, jestli i OAV, to si nejsem jistá.

7. Nejlepší a nejhorší seijuu.
Hlasy byly průměrné, žádný mě nezaujal svou barvou nebo výrazností. Tohle anime sází spíše na děj, než na ostatní doplňující prvky.

Lucy neboli Nyu je asi kolem osmnácti. K lidem chová jen nenávist a jediné, co s nimi chce mít společného je to, že to bude nakonec ona, kdo všechny zabije. Její osobnost je ale rozdvojoná a když vypluje na povrch její "lepší" stránka, neublížila by ani mouše. Může za to přátelství z jejích dětských let, kdy potkala Koutu.
Protože ji děti ze školy šikanovaly kvůli jejím rohům, neměla moc přátel. A když došlo k události, kdy jí ublížili nejvíc, neudržela se a všechny povraždila. Proto má pro Koutu zvláštní slabost.
Postupem ovšem vyjdou na povrch i další podrobnosti. Jestli její činy byly oprávněné nebo je Lucy pouhým vrahem, na tu otázku už si každý musí odpovědět sám...

Kouta je milý trochu perverzní student, který přijel znovu na ostrov, kde trávíval dětství. Hned ze začátku víme, že se v jeho životě stalo něco, co ho hluboce poznamenalo. Souvisí to s jeho sestrou a otcem. Strávil kvůli tomu rok v nemocniny, ale na nic si nepamatuje.
Z hotelu, kde může bydlet díky rodinné příbuznosti s rodinou Yuky, brzy vytvoří domov Lucy, Mayu i Naně. Vždycky pomáhá těm, kteří pomoc potřebují.
Mám trochu výtky ohledně jeho vztahu k Yuce a Lucy. Nejsem si jistá, jestli měl být konec takhle otevřený. Vůbec nevím, co opravdu cítí. Zdá, že má upřímně rád obě dvě...

Yuka je asi jediná postava, která mi v tom příběhu hodně vadila. Její osobnosti mi přišla hodně nevýrazná, taková ufňukaná. I když nepochybuji o tom, že má Koutu upravdu ráda, nehodí se k němu. Navíc mi ještě docela vadí jejich příbuznost. Přece jenom je zvláštní, když se má ráda bratránek se sestřenkou...


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Zdroje:
http://www.csfd.cz/film/221084-elfen-lied/
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=4148

Obrázky:
http://animerulezzz.org/FanArt/Elfen%20Lied/2/Real/wallpaper.elfen.lied.lucy_ah.jpg
http://logout.hu/dl/upc/2010-03/231897_nyu-elfen-lied-1246615_640_480.jpg
http://farm1.static.flickr.com/11/16075714_8e72033750_o.jpg
http://images.wikia.com/elfen-lied/images/b/bf/Yuka_2.jpg
http://bybo44.free.fr/img/cover-Elfen.lied.jpg
http://fc08.deviantart.net/fs13/f/2007/010/6/4/Elfen_Lied_by_iamaboysheisagirl.jpg
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama