Ray Bradbury - 451 stupňů Fahrenheita

18. december 2011 at 18:32 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Fahrenheit 451
PŘEKLAD: Jarmila Emmerová a Josef Škvorecký
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Americká literatura / Román
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Baronet (Praha; 2001)
- V ZAHRANIČÍ: Ballantine Books (New York; 1953)
VYDÁNÍ: čtvrté
POČET STRAN: 160

HODNOCENÍ: 10/10

"451 stupňů Fahrenheita - teplota, při níž se papír vzhítí a hoří..."

Tenhle citát je určitě znám všem fandům Bradburyho. Četla jsem od něj sbírku povídek pod názvem Říjnová země, ale tenkrát mi jeho povídky vůbec neuvízly v hlavě. Možná proto, že jsem byla ještě hloupé děcko nebo proto, že tohle je jedna z jeho nejlepších knih a ty ostatní za moc nestojí. To musím teprve zjistit, protože si od něj určitě přečtu ještě něco dalšího.


Svět, který se skrývá za stránkámi je děsivý a zároveň varovný. Troufám si říct, že je to Bible budoucnosti... Sice se autor netrefil tak jako Orwell (troufnu si to přirovnat právě k němu. Orwell popsal totalismus ještě před tím, než nastal. Nakonec třeba Bradbury popsal režim, který teprve nastane), ale jisté náznaky dnešní společnosti v tom jsou. Například masa lidí ovlivňující ostatní. To, co se dneska považuje za out není výplodem jedince, ale nějaké skupiny lidí. Stejně tak to může dopadnout s knihami. Copak už dneska neexistují čtečky? Možná bude stačit pár desítek let, technologie se posune dál a klasické knihy v pevných deskách už nebude zapotřebí... Pak už stačí jenom několik málo pošklebků nebo urážek typu: "Ty nečteš přes čtečku?" nebo "Kdo by se dneska tahal s tak těžkou knížkou?" Z čehož bude mít jedinec pocit nesounáležitosti, bude se cítit vyřazen společností a místo toho, aby byl outsider, raději odloží knihy. Autor v tohle sice zachází dál, ale nevím, proč by taková budoucnost nemohla být možná.

Ale nejde tady jen o to, zda je taková budoucnost možná. Je to především varování právě před takovou budoucností. Existuje stále hodně lidí, kteří knihy bezmezně milují. Ale síla masové většiny by se neměla podceňovat. Dřív nebo později se slabší jedinci nechají ovlivnit a pak to půjde do kytek.
Člověk si musí stát za svým, zvlášť když ví, na které straně je pravda... To chápu jako hlavní myšlenku knihy.

1. Proč sis přečetl/a zrovna tuhle knihu?
• V angličtině se začala zkoušet maturitní otázka - americká literatura. A Bradbury jakožto jediný zástupce sci-fi literatury se stal jakýmsi záchranným bodem.

2. Stručný děj nebo anotace, ale i heslovitý obsah.
• V román 451 stupňů Fahrenheita autor líčí možné důsledky omezování lidské svobody a znemožnění plurality duchovních hodnot. Děj se odehrává v konzumí společnosti. Její členové jsou ovládání prostřednictvím televizních pořadů, které jim nahrazují skutečný život. Individuální aktivity jako četba knih jsou tvrdě potírány, protože umožňují svobodu myšlení a prožívání, nad kterou nemá vláda moc. I přes pesimistické líčení budoucnosti autor vyslovil naději, že touha člověka po svobodném prožitku bude silnější než strach z moci. Tuto touhu ztělesňuje požárník Montag, který najde odvahu k četbě knih a k revoltě proti systému. (Zdroj: Literatura pro 4. ročník středních škol od nakladatelství didaktis)

Montag je požárník, jehož zaměstnání je pálit knihy. Tuší, že v minulosti bylo jeho zaměstnání pravým opakem. Místo toho, aby požáry zakládal, měl je hasit. To se ale vlivem technologie změnilo a knihy, jejichž účel také ztratil smyslu, protože je lidé sami odmítli číst, se stali jakýmsi přebytkem. Nakonec to nahrálo vládě, která toho využila.

3. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
• Montag je velmi zvláštní postava. Vlastně toho o něm moc nevím. Sympatizuji s ním a můžu říct, že mu fandím, ale o jeho osobnosti toho říct moc nedokážu.
Navíc si mě úplně získala Clarissa a mrzí mě, že z děje tak rychle zmizela. Byla správná a ukázala Montagovu tu cestu, kterou se měl vydat.

4. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
• Vážně jsem neměla ráda Mildred a ta její zdrobnělina jména mi lezla krkem (Millie). Ale vzhledem k tomu, že víme v jaké je situaci ji ani nejde nenávidět.
Na druhou stanu kapitán Beatty je taková postava, kterou nenávidět jde, ale stejně to pak odezní, protože to vlastně nemyslel špatně.

5. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
• Vážně mi bylo líto Clarissy.

6. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
• Že se mi to tak líbilo? Čekala jsem od toho nějaké sci-fi, ale mělo to smysl. A vážně se s tím jde ztotožnit, protože k tomu naše společnosti pomalu ale jistě směřuje.

7. Má kniha filmovou adaptaci, pokud ano, uveď. Pokud jsi film viděl/a, ohodnoť.
• Nevím.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Mish@ Mish@ | Email | Web | 18. december 2011 at 21:39 | React

Jé, ten design je fakt krásný:) Mimochodem, winter is coming je z Hry o trůny nebo jen tak? Miluju ten seriál:D

2 Kayo Kentaro Schiffer Kayo Kentaro Schiffer | Web | 19. december 2011 at 9:26 | React

Díky, to s odlišením menu je dobrý nápad. Něco tam vymyslím...

3 Mish@ Mish@ | Email | Web | 19. december 2011 at 10:21 | React

Jojo, myslím, že v dubnu:) Už se těším. první série dopadla oěkně debilně! Mimochodem, ten des sis dělala sama? Hodněkrát jsem se o něco takového pokoušela a vždycky to dopadlo úúplně jinak:D Máš můj obdiv:D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama