Alex Flinn - A kiss in time (EN)

22. january 2012 at 17:59 | Destel |  Knihy
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Pohádka / Romance / YA
NAKLADATELSTVÍ:
- V ZAHRANIČÍ: HarperCollins e-books (New York; 2009)
VYDÁNÍ: první
POČET STRAN: 173 (e-book)
HODNOCENÍ:

ANOTACE
Bylo mi řečeno, že se mám vyhíbat vřetenu, ale bylo to tak... kouzelné, tak hypnotické...
Hledal jsem jen trochu dobrodružství, když jsem se konečně zbavil svojí turistické skupiny. Ale rozhodně jsem neměl na mysli najít spící město a v něm spící krásku.
Probudila jsem se na tom samém místě, ale v úplně jiném čase - kvůli polibku od nějakého podivína.
Nemohl jsem si pomoc, políbil jsem ji. Někdy prostě musíte někoho políbit. Netušil jsem, že se může stát něco takového.
Teď jsem v pořádném průšvihu, protože můj otec - král - řekl, že jsem zruinovala naše království. Nemám jinou možnost, než utéct pryč s tímhle prostým občanem!
A teď mám na krku rozmazlenou princeznu a truhlu jejích šperků... Dobré zprávy: Moji rodiče budou vyšilovat!
Myslíte si, že máte problémy s láskou? Zkuste políbit dřímající kočku, která je 316 let stará. Může polibek překonat vše - dokonce i čas?

(goodreads.com)

Tuhle knížku jsem měla v e-bookovské poličce už hodně dlouho a dokonce jsem ji někdy o prázdninách začala číst a dostala se někam k třetí kapitole. Ale číst na počítači mě prostě nebavilo.
Našla jsem ji u Siky a po přečtení anotace jsem prostě musela vědět, jak to všechno dopadlo...
A když jsem dokonce viděla Beastly a zjistila, jakou spojitost to má s Alex Flinn, už se nedalo nic dělat.

Jako každé dítě jsem měla šíleně ráda pohádky. Přes ně jsem se vůbec dostala ke čtení jako takovému. Mám doma víc pohádkových knížek než těch YA (nebo možná, měla jsem :D)
Takže nejsem proti jejich modernizování. Už jsem tu měli Červenou Karkulku, takže proč ne Krásku a zvíře nebo Růženku?

Ale dala jsem jen tři hvězdičky... Proč?
Bavila jsem se, když jsem sledovala, jak se z namyšlené princezničky stává docela milá holka a jak svým chováním mění i Jacka. Tomu se prostě říká láska. Navíc to považuji za skvělý nápad.
Můžeme sledovat protiklad dvacátého prvního století a doby před tři sta lety. Je pravda, že lidé spolu málo komunikují, neříkají si ty opravdu důležité věci. Všechny vymoženosti moderní doby považují za normální, přirozené. Dostat se někam během pár hodin? Hračka! Zavolat někomu na opačném konci světa? Hračka!
Ale říci doma rodičům, co máte rádi, protože se bojíte jejich reakce... to už není hračka!

Ale bylo tam i pár takových míst, které mi nepřipadaly skutečné. Hlavně ta část s probouzením princezny zněla dost divně a Malvolia je jednou zlá sudička, podruhé vrah, potřetí chudák švadlena! A Jack musí priceznu probouzet nejmíň třikrát, aby jejich vztah nebyl totálni nuda, protože mu jednoduše zachrápe v náručí. Opravdu jsem neviděla smysl v jeho "pořážení draka" a velkou výpravou za záchranou princezny. To už bylo trochu přehnané. Ale chápu, něco se tam prostě dít muselo.
A vůbec motiv Malvolie byl trochu přitažený za vlasy, ale kdo ví, co jsou sudičky zač...? Nevěřím jim. :D Mě zrovna neobdařily, takže jim to patří!

Každopádně bych to stejně jako Beastly ráda viděla zfilmované. V podstatě jsem si to už během čtení v hlavně přehrávala jako filmové scény. Jako taková oddechovka pro nudný večer je to ideální.
Navíc jsem se mi to i v angličtině četlo velmi dobře a co víc, rozumněla jsem téměř všemu.

If I hear one more syllable about spindles, I shall surely die!
From my earliest memory, the subject has been worn to death in the castle, nay, in the entire kingdom. It is said that spindle, rather than Mama or Papa, was my first word in infancy, and I have little doubt that this is true, fot ´tis the word which light more frequently than any other upon my most unwilling ears.
"Talia, dearest, you must never touch a spindle," Mother would say as she tucked me into bed at night.
"I will not, Mother,"
"Vous devez ne jamais toucher un axe," my tutor would say during Frech lessons.
"I will not," I told him in English.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA
Mezi sympatickými postavami figurovali Jack a Talia. Ale úplně nejraději jsem měla Jackovu sestru. Díky vlastně Talie navázala bližší vztah s Jackem a jeho rodinou a tím začala její proměna k lepšímu.
Travis se v knize nevyskytoval tak často, ale ukázal se jako dobrý kamarád, takže proti němu nic nemám. Rodiny našich hrdliček nebudu rozebírat, protože o nich toho taky nebylo moc řečeno.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Řeklo by se, že Malvolia je něco jako Kendra z Beastly, ale je to trochu jinak. Nemám ji ráda, ne kvůli tomu, kdo je, ale kvůli tomu, jakou ji autorka udělala. Jako postava by mohla být mnohem lepší - zlejší. Nechápu ten obrat k hodné Malvolii atd... Už jsem se o tom zmiňovala.
Lady Brook mi byla nesympatická hned od začátku, ale popravdě jsem vůbec nečekala takový zvrat. Bylo to prostě... umh... překvapující. A nevím, jestli se mi to líbilo. Jsou překvapení, která vás opravdu překvapí a pak ta, která sice překvapí, ale říkáte si, jestli to bylo opravdu nutné...
 

2 people judged this article.

Comments

1 Naira Naira | Web | 23. january 2012 at 10:33 | React

Tak tohle mi připadá drobet pokrokové, protože ve všech pohádkách zachrání jednou princeznu a pak jsou šťastní až do smrti. Tady je poukázáno na to, že ve vztahu občas ta nuda je, a vyřešili to po pohádkovsku - prostě ji musel zachránit víckrát. Takže plus ode mě za vystihnutí reality ;)

2 Destel Destel | Web | 23. january 2012 at 16:02 | React

Mě to naopak prostě přijde nereálné. Ne všechno a zrovna ta situace se vztahem není až tak nereálné. Spíš mi vadilo všechno okolo.
Chápu, že Amerika je na tom líp, ale přece jenom mý rodiče by mi určitě nekoupili letenku kvůli klukovi, o kterém bych si myslela, že ho unesla čarodějnice. Asi by mě rovnou dostali k psychiatrovi, natož aby mi kupovali letenku do Evropy. :D
Pohádkovost není špatná, ale popravdě mám ráda ty smutejnější konce, protože je pravděpodobnější, že to neskončí dobře i v reálu. Dává to té fantazii hlubší smysl. Pro mě.

3 xoxo_Lady xoxo_Lady | Email | Web | 4. february 2012 at 12:33 | React

Zní to dost zajímavě, hned si tuhle knížku připisuji na svůj kilometrový seznam. Díky za tip!;)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama