André Wiesler - Vlčí kletba

8. january 2012 at 21:13 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Wolfsfluch
PŘEKLAD: Svatava Kretková
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Historické romány / Německá literatura
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Fantom Print (Ostrava; 2011)
- V ZAHRANIČÍ: Wilhelm Heyne Verlag (2008)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Kroniky Hagena von Stein (3)
POČET STRAN: 300

HODNOCENÍ:
Nemůžu ji ohodnotit jinak, i když je o něco málo slabší než první díl.

DOBA ČTENÍ: 30. 12. 2011 - 08. 01. 2012 (9 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: BOŽÍ!

ANOTACE
V roce 2007 už nikdo nevěří na upíry, vlkodlaky a čarodějnice - nebezpečná chyba! Protože Hagen von Stein, prastarý vampýr a pán velké líhně upírů, má mystické plány. Nejenže se má nezvratně změnit jeho život, ale je mu i jedno, kolik krve kvůli tomu poteče. Jen inkvizitor Georg von Vitzthum se mu postaví na odpor. Ale setkání s temným světem má své následky - Georga strhne do hlubin vír nadpřirozených událostí a náhle se stane jedním z nich - bytostí, o jejíž duši zápolí ďáblové. Jakou roli hraje záhadná žena, jejímuž kouzlu inkvizitor stále více podléhá? Gerog ještě netuší, že tato žena střeží tajemství, které otřese základy světa...

Konečně mě čekal poslední a závěřečný díl celé trilogie a já si pořád nemohla najít čas na jeho přečtení. Navíc mě to ze začátku vůbec nebavilo a nemělo to takový spád, jaký jsem čekala.
Přesto se to zase někde v polovině zhouplo a rozjelo se to.


Nejenže do děje vstoupily úplně nové postavy, které měli zásadní význam v tom, jak to ceé skončí. Netroufám si tvrdit, že je to poprvé, ale nepamatuji si na žádnou knihu, kde by autor skoro v závěru vložil do příběhu někoho, koho čtenář vlastně vůbec nezná, ale má na to pouze pár stran. V tomhle případě tou postavou byla Marie.

Zdá se mi to možná zvlástní, protože se mi celý příběh slévá v jeden pospolitý děj, který by nešel sepsat jen do pár krátkých vět.
V první knize to bylo 15. století, v další 17. a tahle poslední nesla jakýsi mix, kdy se autor z roku 2007 občas vracel do dob dávných a vysvětloval některé věci nebo pouze podtrhoval tu hlavní dějovou linii v současnosti.

Když korektor před ním vyslovil jeho jméno, Hagen naznačil krátkou úkolonu: "Přesně ten."
Na Vitzhumovi byly zřetelně vidět útrapy uplynulých dní. Zjevně mu příliš nesvědčilo stát v centru osudných událostí. Člověk si zvykne, pomyslel si Hagen pobaveně.
Korektor skočil k posteli, překulil se přes ni a zacílil pistoli, ještě stále vězící v pouzdru.
Ale Hagen mu nevěnoval pozornost. Jeho pohled doslova magicky přitáhla žena, která před ním polekaně ucouvla. Měla na sobě volné domácí oblečení, pod nímž se dala jen vytušit její ženská postava, a tlusté, špinavé ponožky. Ovšem Hagena neupoutala ani její plná postava, tak odporující konstnatému ideálu dneška, ani příjemná tvář, jež se pozoruhodně podobala Uldině kresbě. Uchvátila ho aura potenciální moci, která ji obklopovala skoro viditelně. Dosud neměla o svých schopnostech ponětí, ale až je Hagen probudí...

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA
Hagena von Steina je velmi lehké milovat a zároveň nenávidět. Věděla jsem, že to tak nejspíš skončí, stejně se mi do očí nahrnuly slzy. Jeho život, i když byl dlouhý jako deset dalších, byl jadna velká nespravedlnost.
Georg von Vitzthum je jako obraz jeho starého já, ale osud k němu taky nebyl milý. Jsem ráda, že to nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo.
Nějakou chvíli jsem si oblíbila i Rigela, ale nechápala jsem, proč Georga pořád tak zarputile pronásleduje. Taky mi vrtalo hlavou, proč autor zmiňoval, jak prišla o život jeho žena a jak se do toho vložil Eberwin. Stále jsem čekala, že přijde nějaký zvrat, ale došlo mi to až teď. Mělo to být vysvětlení Rigelova počínání - a potom ho docela chápu.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Stejně jako bych mohla vypsat pár postav, bych je mohla napsat i nahoru. Každá postava má v příběhu své místo, ale stále ve mě přetrvává pocit, jakoby všichni stáli někde na hraně mezi dobrem a zlem. A když je někdo tahle nestranný, opravdu ho nemůžu milovat ani nenávidět.
 

1 person judged this article.

Comments

1 Kimberly B. Kimberly B. | Email | Web | 9. january 2012 at 18:26 | React

Tyjo, koukám, že sis tu s tím docela pohrála! :) Vypadá to tu moc hezky!

Popravdě, o této sérii knížek jsem ještě neslyšela. Ale vypadá to víc, než dobře! :) Asi se po ní budu muset porozhlédnout...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama