Beth Revis - Across the Universe (EN)

19. january 2012 at 19:20 | Destel |  Knihy
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Dektektivky / Vesmír
NAKLADATELSTVÍ:
- V ZAHRANIČÍ: Razorbill (New York; 2011)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Across the Universe (#1)
POČET STRAN: 329 (e-book)
HODNOCENÍ:
Uaááh... :D Moje první přečtená knížka v angličtině...

DOBA ČTENÍ: 11. 01. 2012 - 18. 01. 2012 (8 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Totální beznaděj...

ANOTACE
Sedmnáctiletá Amy doprovází své rodiče na vesmírné lodi Godspeed jako "zmražený náklad" a očekává, že se probudí za tři sta let na úplně jiné planetě. Nikdy nepomyslela na to, že ji probudí (resp. rozmrazí) o padesát let dříve a musí se smířit se zcela jiným světem na lodi, který má svá vlastní pravidla.


(goodreads.com)

Možná budu hodnotit trochu zkresleně, protože jde o úplně první knihu, co se mi podařilo dočíst v angličtině. A z prvních dojmů jsem stále nadšená.

Spíš než anotace mě zaujala hlavně obálka, protože je opravdu zajímavá. Nevím, jestli ji nazvat krásnou, ale rozhodně vás v knihkupectví trefí do očí. Anotace podle mě mohla být daleko zajímavější.

Nejsem zrovna velký fanda Červeného trpaslíka nebo Star gate, i když ta se mi hodně líbila a první sérii jsem viděla celou. Ale tohle se mi hrozně líbilo.
Nejde ani tak o příběh, jako o smysl příběhu.
Popsat úplně odlišnou společnost, která má fungovat špatně, ale přitom tak, aby bylo vše napsáno racionálně (aby člověk uvěřil, že je to možné), je podle mě dost těžké. A i když nejspíš nepůjde o knihu, která by se zařadila mezi špičky, rozhodně si ji dám mezi oblíbené, protože tady šlo o něco víc než jen podat nějaké love story s trochou akce...
Šlo o to ukázat, že stačí málo a z lidí se stávají tupé ovce, které nedokáží bojovat za lepší život, pokud nemají řádné vzdělání. Snaží se nás před něčím varovat.

Velmi jsem si oblíbila postavu Eldesta a Eldera. Na těchto postavá stojí celý příběh. Ten kontrast mezi domnělým zlem a jakýmsi dobrem. Celou dobu si říkáte: "Jen do toho Eldere! Nakopej tomu blbci zadek! Dělá všechno špatně!" Ale kdybych byla na jeho místě, dělala bych to samé. Nedokázala bych žít s myšlenkou, že celý svůj život strávím mezi plechovými stěnami. A je otázkou - vystavit ostatní stejnému utrpení, nebo je toho ušetřit? Co by pro ně bylo lepší?
Naproti tomu Elder je všem sympatický, má většinou pravdu. To, co dělá Eldest je opravu špatné, ale opět má i on své špatné stránky. Konec mě opravdu překvapil a dopadnout to jinak, nedávám takové hodnocení, jaké dávám.
Amy představuje postavu, která symbolizuje beznaděj.
Dokážete si představit, že žijete na Zemi - slunce, vítr, déšt... A pak se dozvíte, že celý svůj život prožijete na lodi, která ke všemu funguje zcela proti racionálním pravidlům a všichni vás považují za šílence? A vaši rodiče - kvůli kterým jste jen tak mimochodem podstoupili bolestivou proceduru mrazení, abyste mohli být spolu - tak ty vlastně už nikdy neuvidíte, protože umřete, zatímco oni budou stále zmražení. Jen tak z fleku se do její situace asi nevcítíte, ale já měla pocit, že bych při první příležitost udělala to, co Harvey...

Celá kniha je psána z pohledu Amy a Eldera, což jenom schvaluji, protože si tak můžete udělat lepší obrázek o tom, jak každý uvažuje o tom, co se kolem něj děje.
Vydíte ten svět z pohledu Eldera, pro kterého je všechno přirozené a ze začátku nevidí v ničem chybu...
A pohled Amy, který odhaluje to, co je špatně!

Nemůžu prostě jinak, než to doporučit. Jakmile to vyjde v češtině, chci si to přečíst ještě v rodném jazyce. (Přece jenom moje angličtina...ehm..)

I search his eyes. When we´re on the Feeder Level, eldest is a kind grandpa. When we´re on the Shipper Level, he´s like an old king, commanding but attentive. But when it´s just him and me, he lets his real self show - or at least what I take to be his real self - and his real self may be old, but it isn´t kind and it isn´t weak.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA
Nejraději jsem měla Amy a Harleyho. Možná by se k nim přidal i Elder, ale některým částem knihy jsem nerozuměla zase tak dobře, abych si o něm udělala konečný obrázek...

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Od začátku mi nebyl sympatický Doktor a Eldest. I když jsem v průběhu děje začala s Eldestem docela sympatizovat. Neměl to lehké, ať už dělal jakákoliv rozhodnutí.
Ale Doktor byl jednou takový, podruhé takový. Netušila jsem, co si myslí a byl taková nedodělaná postava. Zdálo by se, že je Eldestem snadno ovladatelný, jako jeho pravá ruka, ale nakonec před ním zapírá důležité tajemství...
 

1 person judged this article.

Comments

1 Babe Babe | Web | 19. january 2012 at 20:34 | React

Zní to vážně zajímavě! Ale momentálně mám zálusk na jiné ingliš knihy :D.

2 Enny Enny | Web | 19. january 2012 at 23:12 | React

Asi přidám na seznam četby, i kdyby už jen kvůli té obálce. :D Musím občíhnout, jestli to tu v knikupectví v Ennis už maj a kolik to stojí. :)

3 Naira Naira | Web | 19. january 2012 at 23:47 | React

Vypadá hodně dobře. Ale těším se, až napíšeš recenzi na Neila Gaimana :P To je můj oblíbenec, hlavně jeho série o Sandmanovi :)

4 Mišel Mišel | Web | 20. january 2012 at 11:10 | React

Ahoj :)Na blogu mám jednu otázku a myslím si, že na ní víš odpověd :) Otázka je tady : http://funny-extra.blog.cz/1201/otazka-1
Moc ti předem děkuju za odpověd :)
Máš hezký blog a moc hezkou grafiku, páá :)

5 xoxo_Lady xoxo_Lady | Email | Web | 4. february 2012 at 12:39 | React

Vypadá to vážně hodně, hodně zajímavě, a i když si říkám, že těch knížek mám poslední dobou dost, stále připisuju na seznam a nedám si pokoj!:D Neodolala jsem, musela jsem si ji připsat. ten děj je prostě tak originální, alespoň podle tvé anotace, že mě ihned zviklal.
Mimoto - netušíš, kdy kniha vychází v češtině? Nejsem si jistá, jestli bych zvládla knihu pochopit, i když angličtinu ovládám, přece jen se necítím na celou knihu.;)

6 Destel Destel | Web | 4. february 2012 at 17:58 | React

[5]: To nevím, ale vyšla už ve slovenštině, což je pro mě mnohdy přijatelnější než angličtina... Ale pokud angličtinu ovládáš, tak se toho neboj. Taky jsem váhala, ale i když jsem třeba někdy nerozumněla celé stránce, nakonec ti z toho celý príběh vyleze a pochopíš ho...
I když A kiss in time se možná na vůbec první čtení v aj hodí víc (je to jednodušší), tak jsem s touhle knížkou neměla nijak velký problém...

7 xoxo_Lady xoxo_Lady | Email | Web | 5. february 2012 at 14:39 | React

[6]: Díky za odpověď!;) Se slovenštinou nemám ani ten nejmenší problém, naopak, miluju tenhle jazyk!!:)) Takže to vidím tak, že si knížku přečtu raději ve slovenštině než v En.. :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama