Cowboy Bebop

12. january 2012 at 21:43 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Kovboj bebop: Lovec odměn
REŽISÉR: Shinichiro Watanabe
STUDIO: Sunrise
ROK VÝROBY: 3. 4. 1998 - 23. 4. 1999
ŽÁNR: Drama / Akční / Sci-fi / Western / Techno noir
TÉMA: Lovic lidí / Vesmír / Potíže
POČET DÍLŮ: 26

HODNOCENÍ: 9/10

DĚJ / PŘÍBĚH
Někdy okolo roku 2020 exploduje hyperprostorová brána. Zahyne přes čtyři miliardy lidí a zároveň zmízí z oblohy Měsíc a místo něj zemi obklopuje hejno asteroidů, které každou chvíli bombardují zemský povrch a vytváří krátery. Kvůli tomu planetu Zemi spousta lidí opouší na vzádlenější měsíce Jupiteru nebo Mars.

Anime se odehrává v roce 2071, kdy je zpřístupněna celá sluneční soustava pomocí spolehlivých hyperprostrových bran, které urychlují přesun. Tím se samozřejmě otevírají možnosti i lidem, kteří nejsou zase tak poctiví ani bezúhonní. Za těmi zlými stojí syndikát a proti němu stojí ISSP (Inter-Solar System Police). Ale smaa policie na to nestačí, proto byl zaveden systém odměn za dopadeného uprchlíka, tetoristu či jiné zločince. Plakáty s nápisem Wanted a odměnou už nejsou pouze dávnou minulostí...


Cowboy bebop se točí kolem posádky vesmírné loďě se jméno Bebop (odtud název). Patří k lovcím lidí, kteří ve sluneční soustavě chytají zločince a odevzdávají je policii. Jejich jedinou obživou jsem takhle získané peníze. Majitel lodi Jet Black spolupracuje se Spikem Spiegelem. Na svých cestách napříč Vesmírem získávají nové členy posádky a možná i přátele: Faye Valentine, ženu se záhadnou minulostí a obrovskými dluhy a Ed, výstřední dívku, která je na Zemi nejznámější hackerem. A nesmím zapomenou na Eina, geneticky upraveného psa, jehož inteligence je na stejné úrovni jako člověka.
Anime Cowboy bebop vypráví o jejich společných dobrodružstvích a postupně odhaluje střípky jejich minulosti.

MŮJ DOJEM
Jelikož jsem již viděla jednu autorovu práci, nejspíš se nevyhnu srovnávání. Navíc jsem nikdy moc nežrala sci-fi nebo vesmírná dobrodružství. Je tam na mě vždycky moc plechu a technických věcí, že se pak cítit jako idiot, když nedokážu vyjmenovat, co se nachází na základní desce. :D
Ale i tak jsem byla příjemně překvapena, přestože to tak ze začátku nevypadalo.
Shinichiro Watanabe utváří příběhy, které nejsou na první pohled pospolité, zdá se, že každý díl tvoří zcela individuální část příběhu, ale jakmile se dostanete ke konci, pochopíte všechny spojitosti a děj se slije v jedno cosi, co se vám neskutečně líbí.
Jako v Samurai champloo jsou tu základní tahouni příběhu - tzv. hlavní postavy, které nemají společnou téměř žádnou věc. V tomhle případě jednu mají - a to věčně prázdný žaludek. Ale i tak spolu tvoří skupinu lidí, kteří se vzájemně respektují a považují se za přátele.
Mám pocit, že tu vůbec nejde o děj, ale o pocity, které ve vás to anime vyvolá. Jakoby se autor spíše snažil dostat do vás tu atomosféru. Všechny ostatní vedlejší postavy jsou jako křoví pro jeden velký taneční rej okolo Spikea.
A to do vás dostane kresbou, hudbou a jedinečnými charaktery postav.

OPENING: Yoko Kano - Tank! - Preformed by: The Seatbelts
Opening už poslouchám strašně dlouho, ale až do této chvíle jsem netušila, ke kterému anime patří. Jaké bylo moje překvapení, když jsem si pustila první díl... :D Dost mi to připomíná Růžového pantera, ale nemění to nic na tom, že je to úžasný opening. Nejen hudbou, ale i scénami.
ENDING:
Přiznám se, že ending jsem neslyšela ani jeden... :D

PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Samurai champloo mě nadchlo a očekávala jsem stejný závěr i u Cowboy bebop. Užila jsem si to, ale Samurai champloo se
mi líbí víc. Přece jenom je mi bližší romantičtější pojetí Japonska než vesmírné honění zločinců. I když naopak zase hudba v Cowboy bebop se mi zdála lepší.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA
Opět je mi nanějvýs sympatická hlavní postava - Spike. Je to takový nakombinovaný Mugen s Jinem, je sice trochu šílený, ale tím rozumným způsobem.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Není to tak, že bych ho neměla ráda, ale z těch čtyř je mi nejmíň sympatický - Jet Black. Nejde vyjmenovat žádnou postavu, kterou bych vyloženě nesnášela, protože se mi líbili všichni. Dokonce ani Vicious jako záporná postava pro mě nepředstavoval žádný terč nenávisti. :D

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Hodně se mi líbil hlas Spikea, kterého namluvil Kouichi Yamadera. Co jsem se dívala, nenamluvil nijak známe role (nebo jsem ta anime neviděla, proto je nezmiňuji). Hlas Feye Valentine namluvila naopak hodně známa seijuu - Megumi Hayashibara - ale žádné z těch anime jsem ještě neviděla.

Spike Spiegel je hlavní postavou a zákládajícím členem posádky Bebop, navíc i bývalým členem syndikátu Red Dragon. Přes jeho klidný postoj ho jeho minulost často dohání - hlavně jménem Julie, jejíž identita je nám celou dobu příběhu neznámá. Je mistrem ve střelbě a blízkém boji, zkušeným pilotem a kuřákem. Jedno jeho oko je kybernetické a jak ho získal jsem nepochopila. Mělo to něco společného se syndikátem, ale tahle informace mi nejspíš unikla.

Jet Black je majitelem lodi Bebop a zároveň kuchařem. Dříve patřil k ISSP, ale po jedné neúspěšné misi, kvůli které přišel o ruku se dal na soukromou dráhu lovce odměn. I on je stejně jako Spike stíhán vzpomínkami na ženu, která jednoho dne zmizela.Faye Valentine je novým členem posádky Bebop. Doslova se na loď vetřela. Její obrovský dluh se snaží splatit hraním hazardu a ne vždy má štěstí. Navíc s Jetem a Spikem má větší šanci, že se jí podaří ulovit "velkou rybu". Její minulost je velkou záhadnou, ale později si na vše vzpomíná.Edward Wong Hau Pepelu Tivrusky IV je možná dívka, možná kluk. Nejde to poznat. Má se za to, že holka. Zdá se připojí k posádce Bebop, aby našla svého otce. Je to heckerský génius (fakt bych chtěla její mozek) a nejohebnější postava v celém anime. Stará se hlavně o vtip a komické scény. Nejvíce času tráví s Faye a Einem, který ji všude doprovází. Možná proto, že jsou to dvě nejinteligentnější postavy? :D

Vicious se zdá být úhlavním nepřítelem a rivalem Spikea, přestože dříve bývali přáteli. Zdá se, že za vznikem jejich rozepře stojí Julia. Vždy ho doprovází zvláštní pták - něco mezi havranem a supem? Usiluje o to, aby se stal hlavou syndikátu._ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Zdroje:
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=13
http://en.wikipedia.org/wiki/Cowboy_Bebop

Obrázky:
http://images.fanpop.com/images/image_uploads/Cowboy-Bebop-cowboy-bebop-532536_300_431.jpg
https://d3qcduphvv2yxi.cloudfront.net/assets/3227750/lightbox/Ed.jpg?1300568514
http://28.media.tumblr.com/tumblr_l66164Y7Za1qzb91ho1_500.jpg
http://www.shock-e.com/images/04.03.24_cowboy_bebop/spike.jpg
http://30.media.tumblr.com/tumblr_lw4hqnezVY1r0l1zgo1_400.jpg
http://www.overthinkingit.com/wp-content/uploads/2009/11/bebop_01_00.jpg
http://oranges-world.com/data_images/vicious-cowboy-bebop.jpg
http://salmanrimaldhi.files.wordpress.com/2011/06/cowboy-bebop.jpg

Další recenze:
http://www.foxaxe.com/cowboy-bebop/
http://ai-san.blog.cz/0901/cowboy-bebop-recenze
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama