Karel Jaromír Erben - Kytice

14. january 2012 at 13:38 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
Literární druh: Epicko-lyrický / Poezie
Žánr: Literatura česká / Balady
Nakladatelství (u nás): Fragment (Praha; 2010)
Vydání: první
Počet stran: 149

Hodnocení:

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Kromě úvodní básně, vysvětlující název a smysl sbírky, obsahuje kniha 12 balad (Poklad, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Štědrý den, Holoubek, Záhořovo lože, Vodník, Vrba, Lilie, Dceřina kletba, Věštkyně), které vznikaly od roku 1834. Hlavním tématem sbírky je konflikt člověka se základními mravními zákony. Erben je přesvědčen, že mravní řád je odvěký, neměnný, osud mnohdy neávsisí na vůli jednotlivce a jeho síla zničí každého, kdo se mu chce vzepřít. Hridnové nejsou aktivní, nebojují s tím, co je omezuje, jsou trestáni za své chyby či za nedodržený slib, mohou však někdy svým chováním vinu napravit.


JAK SE TI KNIHA PO JAZYKOVÉ STRÁNCE ČETLA?
Velmi dobře. Obecně je poezie mezi studenty hodně neoblíbená a ani já jsem v ní nenašla zabíbení, i když se její četbě nebráním. Ale Kytice patří mezi takové básně, které vám dávají smysl, pochopíte o co tam jde a dokonce si je dokážete oblíbit.

BYL OBSAH PŘÍBĚHU ZAJÍMAVÝ?
Obsah všech balad je určitě zajímavý, i když ne vždy s ním můžeme souhlasit. Já osobně si myslím, že člověk může bojovat se svým osudem i s tím mravním zákonem, jak ho vidí Erben. Nic není přesně staveno a neměnné. Ale jen pro ty, kteří o tom zákoně ví a respektují ho. Pro ty, kteří ho přehlíží a čekají, že budou nepotrestáni je to jinak...

JAKÁ JE DLE TVÉHO NÁZORU HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA?
V každé baladě se vyskytuje úplně jiná myšlenka, nad kterou se člověk může zamyslet. Ale vůbec celého díla - jak už bylo řečeno, je to o mravních zásadách, které by lidé měli dodržovat. A když je poruší, jsou za to potrestání.

CO SE TI NA KNIZE LÍBILO NEJVÍCE?
Ze všech balad se mi nejvíce líbil Poklad, Svatební košile, Štědrý den a Vrba. Ve filmovém zpracování ale zbožňuju Vodníka a Zlatý kolovrat.
Hlavním důvodem, proč je pro mě Kytice hodna pěti hvězdiček je taková ta malá spojitost s fantazií. Hlavně u Vodníka ji cítím nejvíc. Mnohem více než upíři nebo vlkodlaci mě vždycky baví mnohem více ty postavy, které mají něco společného s našimi pověstmi a pohádkami. A u vodníka navíc cítit jakousi národní hrdost, protože je to podle mě bytost, která je především evropského původu (aspoň myslím).

EXISTUJE FILMOVÉ ZPRÁCOVÁNÍ? JAK MOC SE OD KNIHY LIŠÍ?
Filmové zpracování existuje a od knihy se neliší skoro vůbec. Dokonce jsou všechny dialogy stejně jako v knize ve verších, což je jen dobře. Ale je škoda vidět pouze film, protože kniha rozhodně stojí i za přečtení.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Naira Naira | Web | 17. january 2012 at 22:23 | React

Kytici zbožňuju, tu jsem četla aspon 3x a s Vodníkem jsem na recitační soutěži vyhrála třetí místo :P

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama