Neil Gaiman - Kouř a zrcadla

24. january 2012 at 17:09 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Smoke and Mirrors
PŘEKLAD: Ladislava Vojtková, Petr Caha, Richard Podaný
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Povídky
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Polaris (Praha; 2009)
- V ZAHRANIČÍ: Review 2005 (Headline Book Publishing; 1999)
VYDÁNÍ: druhé
POČET STRAN: 292

DOBA ČTENÍ: 15. 01. 2012 - 24. 01. 2012 (10 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Mám to konečně za sebou...

HODNOCENÍ:
Čekala jsem něco jiného...

ANOTACE
Ve vysoce imaginativní fantazii Neila Gaimana je možné všechno. Důkazem toho je tato neobyčejná sbírka povídek. Objevíte v ní zázračné vynálezy a podivuhodné postavy: postarší ženu, která ve starém krámku objeví svatý grál, vystrašeného chlapce smlouvajícího o svůj život se zlým trolem žijícím pod mostem u trati, mladý pár, tkerý dostane svatební dar, jenž postupně odhaluje děsivé alternativy jejich manželství.
Kouř a zrcadla omámí vaše smysly a dotkne se vás u srdce - a bude vás strašit ve snech.


Neila Gaimana považuji za jednoho z mých oblíbených autorů. Kniha hřbitova nebo Hvězdný prach patří mezi jedny z mých nejoblíbenějších knih. Stejně tak i filmové zpracování Hvězdného prachu. Mimo jiné i Maska zrcadla, což je sice zvláštní film, ale docela se mi líbil. Naopak Coralina mě tak moc nebavila...

V první řadě jsem netušila, že půjde o povídky, jinak bych asi váhala, zda si knihu půjčit, či ne. Ty mě nikdy zrovna dvakrát nebavily. Raději si vybírám dlouhé příběhy.
Ze začátku to ovšem nevypadalo tak bledě. Trol, svatba nebo stařenka, co si z antikvariátu přinesla svatý grál, se mi líbili. Zbytek povídek, které jsou někde uprostřed knihy jsem vyloženě jenom četla očima, ale na konci se kniha zase díky Vražednému tajemství a povídce Sníh, zrcadlo, jablka dostala do hry.

Neil Gaiman umí vystihnout realitu právě v jakési kouřové cloně, kterou se snaží odrazit pomocí zrcadla do světa fantazie. Příběhy postrádají jakoukoliv pohádkovost nebo šťastné konce. U těchle příběhů fantazie děsí.

Neil je prostě vynikající spisovatel, ale já se ráda soustřeďují na dějovou stránku knihy a tentokrát mě to prostě nechytlo. Možná, že se mi jeho kniha do rukou dostane za pár let, kdy to budu mít v hlavě srovnanější a ocením jeho genialitu. Cítím, že to v těch povídkách je, ale prostě mi to nic neříká.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 miss. bloody Scars miss. bloody Scars | Web | 24. january 2012 at 20:56 | React

Také mám hodně ráda Neilovi knihy, ale Kouř a zrcadla jsem ještě neměla možnost číst. Od vánoc mi v poličce trčí Američtí bohové, ale kvůli četbě k maturitě se k ní v brzké době asi stejně nedostanu. Co ti ale můžu doporučit jsou Dobrá znamení, které napsal ve spolupráci s Terry Pratchettem. Ta knížka mě hodně bavila, a snad by mohla i tebe :D

2 Naira Naira | Web | 25. january 2012 at 10:38 | React

Stardust byl naprosto super, jak kniha, tak i film, holt někdo radši delší příběh. Mě povídky nevadí, spíš naopak. Gaiman je zvláštní spisovatel, podle mě svým způsobem velmi temný.

3 Destel Destel | Web | 25. january 2012 at 17:21 | React

[1]: Mám ještě doma Nikdykde, o kterém si myslím, že bude mnohem lepší... Dobrá znamená mi na rozdíl od Americký bohů nic neříká... Ale Terry Pratchett se dá číst pořád, takže vím, co dál... :D

[2]: Není to tak, že by mi vyloženě vadily, jen před nimi dávám přednost románu nebo novele.
A je to tak, jak říkáš. Docela mi to přípomíná styl Kinga nebo Bradburryho, jehož povídky jsem kdysi četla. Možná mě to tohle hodně překvapilo, protože jsem na základě Hvězdného prachu čekala něco pohádkovitějšího.
Jak říkám, možná v nich najdu zalíbení až časem, protože některé povídky (zvláště ty poetické) jsem vůbec nepochopila a zbytek jsem sice chápala, ale moc se mi nelíbilo jeho ztvárnění.

4 myanmar myanmar | Web | 29. january 2012 at 20:43 | React

Já byla po dočtení naprosto nadšená :) Ale je fakt, že jeho další povídková sbírka Křehké věci mě oslovila o něco víc...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama