Petra Neomillnerová - Sladká jak krev

28. january 2012 at 16:22 | Destel |  Knihy
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Upíři / Pro dospělé
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Triton (Praha; 2007)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Tina Salo (1)
POČET STRAN: 234 (e-book 473)
HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 19. 01. - 28. 01. (9 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Nevypadalo to na to, ale líbilo se mi to... :)

ANOTACE
Praha je příjemným místem pro celkem početnou skupinu upírů, kteří dodržují tradiční životní styl. Hlavní hrdinka je ovšem trochu zvláštní i na upíra - kupříkladu jí nevadí denní světlo a slunce. Ne všichni jsou ovšem věrni upířím zásadám. Někdo začal zabíjet ve velkém a to pro komunitu nevypadá dobře. Pro případ kritické situace mají upíři pojištěnou i policii a v jejích řadách svého bližního. Ve městě přesto hrozí vypuknout válka mezi umírněnými upíry a těmi druhými. A upírka Tina stojí v předních řadách nevyhnutelného konfliktu.


Česká fantasy se hodně liší od toho světového YA žánru, který je mezi námi teens tak oblíbený. Ne každý ho má rád a ne každý čte českou tvrobu už jenom z principu.
Petra Neomillnerová má svůj styl. I když je tohle moje prvotina od ní, troufám si tvrdit, že ostatní knihy nejsou zas tak odlištné. Popisuje prostředí s jakousi surovostí a tak realisticky, že se v tom prvky nějakého nadpřirozena hravě ztratí.
Není to příběh pro malé, ale pro ty, kteří už něco zažily a chtějí si odpočinout u zajímavé knížky.
K sérii Tiny Salo bych přidala šítek - česká Mercedes Thompson 18+.
Někomu mohou vadit erotické scény, ale mě se to překvapivě tentokrát nedotklo, protože to k tomu všemu jaksi patří. Svět upírů prostě není pohádka a to se mi na tom líbí, protože to tak má být.
Lidé se upírů musí bát.

Tina už zažila hodně věcí, středověk hold nebyl procházka růžovým sadem a nesmrtelnost tomu taky nepomáhá. Navíc není tak úplně "našincem". Ve skutečnost vlastně nezemřela, dokáže chodit ven během dne, slunce jí nevadí a co víc, chutná ji upíří krev, což není normální. Zdá se, že její Otec je pořádné zvíře.
Nějakou dobu v Praze žila celkem mírumilovným životem. To se ale začíná komplikovat. Někdo vytváří mladé a aby jejich existence zůstala utajena, musí se s tím něco udělat.
K problémům se přičtou ještě boje o vůdcovství a rivalství mezi Prahou a Berlínem. Někdo pozval nemilosrdného zabijáka Kaye, aby se tu o to postaral a Timotej nedá jinak, než se ubytuje u Tiny doma. Vytvoří novou detektivní dvojku nebo se navzájem pozabíjí?

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA
Opět tahle kniha patří k takovým, kde si těžko někoho oblíbíte natolik, že si budete jeho plakáty věšet na zeď, nebo si vyrobíte domáci rituální oltář a budete ho uctívat.
Tina je fajn, Kay je kunda, ale bála bych se ho. Timotej se mi nezdá, něco tají... A zbytek už docela na pováženou.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
U nejméně oblíbené postavy bych se možná i chvíli zastavila, ale stejně ani tady vůbec nevím. Mohla by to být Boža, Zdena nebo Gothel?? Ani tady nemám chuť vytvářet woo-doo panenky a svoje neoblíbence likvidovat...
Prostě je to zase neutrální...
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 sayury sayury | Web | 29. january 2012 at 12:35 | React

Hm...nevím proč, ale české fantasy se vyhýbám jak čert kříži, ale pamatuju si, jak jsem byla na přednášce Petry N. při příležitosti veletrhu knihy a vypadalo to fakt zajímavě... kdo ví, o co všechno přicházím (:

2 moira moira | Web | 25. march 2012 at 20:01 | React

že si píšeš jen tak rádoby recenze a neopovažuješ se porovnávat s Abyss nebo Syki? Hrubě se podceňuješ, tahle recenze se mi moc líbila!! :))

Není příliš dlouhá, ale napsala jsi, co jsi chtěla, vystihla to důležité a víc toho snad ani být nemusí, hm? Povedená recdnze. ;))

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama