Suzanne Collinsová - Síla vzdoru

8. january 2012 at 13:39 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Hunger Games Mockingjay
PŘEKLAD: Zdík Dušek
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Dobrodružné / Fantasy / Horor
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Fragment (Praha; 2011)
- V ZAHRANIČÍ: Scholastic Press (2010)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Hunger Games (3)
POČET STRAN: 342

HODNOCENÍ:
Dala jsem pouze čtyři jablíčka, jelikož se mi mnohem víc líbil druhý díl. Pokud bych to měla srovna. Už jsem nejspíš náročnější čtenář, ale kdybych měla hodnotit celou trilogii dohromady, tak jich dám pět. :)

DOBA ČTENÍ: 2 dny
REAKCE PO DOČTENÍ: Ani v nejmenším jsem nečekala takový konec.

ANOTACE
Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být.
Proti všem očekáváním, přežila Katniss hlasové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo povstání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss. A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezepčí není vůbec nikdo...
Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká...


Třetí díl toho v trilogiích slibuje hodně. Čeká zde to utajované rozuzlení problému. Ve druhém i prvním dílu jsem se spíše soustředila na vztahy. Porovnávala jsem Peetu a Hurikána a fandila Hurikánovi. Ve druhém a třetím díle se postupně odkrývala Hurikánova osobnost a v tom třetím už mi bylo jasné, s kým nakonec Katniss skončí, i když jsem o tom v některých chvílích nebyla úplně přesvědčená. Odhadovala jsem, že se nakonec vykašle na oba.
Ze začátku to bylo docela nudné, přišlo mi, že se Katniss pořád po něčem zotavuje. Půlka knihy byla jen o situaci ve Třináctém kraji a o tom, jak se Katniss zase stává něčí loutkou. Myslela jsem, že bude mít nějakou samostatnější úlohu, povede vlastní bandu zbouřenců... ale asi by to bylo hodně laciné.
Konec mě opravdu dostal. Všechno proběhlo tragicky a zároveň docela šťastně, ale zanechá to ve vás silné pocity.

Dovolím si autorku přirovnat k takovému Orwellovi 21. století pro mladé. Rozhodně se to dá nazvat novodobou antiutopií, ve které je jakési varování toho, kam naše společnost možná směřuje.
Možná, že se díky téhle knize odhodlá těch několik nečtenářů i k přečtení třeba Farmy zvířat nebo 1984.

Přichází Boggs, aby mě odvedl do sekce letecké divize. Když před námi zastavuje výtah, přibíhá rozrušený Finnick. "Katniss, oni mě nenechají jet! Říkal jsem jim, že jsem v pořádku, ale nechtějí mě ani pustit do vznášedla!"
Přejíždím ho očima - bose nohy v papučích, nemocniční košile, rozcuchané vlasy, zpola zauzlovaný provaz mezi prsty i nepřítomný pohled - a vím, že všechny mé přímluvy by byly zbytečné. Ani já sama neovažuji za dobrý nápad, abychom ho brali s sebou. A tak se pleskám dlaní do čela a říkám: "Jé, já zapomněla. Měla jsem ti vyřídit, ať se přihlásíš u Dioda ve Speciální zbrojnici. Vyrobil ti nový trojzubec."
Při slově trojzubec se odněkud z hlubiny vynořuje starý Finnick. "Vážně? Co umí?"
"Nevím. Ale jestli je aspoň z poloviny tak dobrý jako můj luk se šípy, hned si ho zamiluješ," slibuji mu. "Budeš s ním napřed muset cvičit."
"Jasně. Samozřejmě. Tak to abych radší šel dolů," říká.
"Finnicku?" zastavuji ho ještě. "Nechceš si vzít kalhoty?"
Dívá se na svoje nahé nohy, jako kdyby si poprvé všiml, co má vlastně na sobě. Pak ze sebe strhává košili a zůstává jen ve spodním prádle. "Proč? Nemůžeš se snad takhle soustředit?" ptá se a zaujímá komicky vyzývavou pózu.
Musím se smát. Je to legrační a Boggs se navíc tváří, jako by mu to bylo mimořádně nepříjemné. Taky jsem šťastná, že Finnick zase trochu připomíná toho chlapíka, se kterým jsem se setkala před Čtvrtohrami.
"Jsem jenom člověk, Odaire."

Přibíhá Fulvia Cardewová a podrážděně vzdychá nad mou nenalíčenou tváří. "Tolik práce, a zbytečně. Já ti to nevyčítám, Katniss. Jenže hrozně málo lidí se rodí s televizní tváří. Jako on." Chytá Hurikána, který si právě povídá s Plutarchem, a otáčí ho k nám. "No není krásný?"
Hurikán asi opravdu vypadá v uniformě dobře. Fulviina otázka nás oba vzhledem k naší minulosti uvádí do rozpaků. Snažím se vymyslet nějakou duchaplnou odpověď, ale předbíhá mě Boggs: "Nečekejte, že si z toho sedneme na zadek. Právě jsme viděli Finnicka Odaira ve spodním prádle." Nejspíš začnu mít Boggse ráda.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA
V celé trilogii mě nejvíce oslovil Cinna. Neskutečně ho obdivuju, byla jsem úplně paf z Katnissiných šatů, ale nejvíc z jeho odvahy. Ale dalším takovým člověkem, které jsem si postupem času oblíbila byl Finnick. Hlavně pro jeho lásku a smutnému osudu.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Myslím, že nejsem sama, komu Coinová lezla krkem. Byla jsem docela ráda, když to Katniss vyřešila takovým způsobem. Prezident Snow byl možná parchant, ale měl taky pravdu, přesto nepatří mezi ty, které bych nazvala sympatickými.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Naira Naira | Web | 18. january 2012 at 17:45 | React

Asi budu za barbara, ale už se těším na film :P Holt, teď dávám přednost jen frankofonní literatuře nejlépe té povinné.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama