Suzanne Collinsová - Vražedná pomsta

7. january 2012 at 22:16 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Hunger Games Catching Fire
PŘEKLAD: Zdík Dušek
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Dobrodružné / Fantasy / Horor
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Fragment (Praha; 2010)
- V ZAHRANIČÍ: Scholastic Press (2009)
VYDÁNÍ: první
SÉRIE: Hunger Games (2)
POČET STRAN: 335

HODNOCENÍ: 10/10

V několika recenzích jsem pochytila pár názorů ohledně toho, že první díl je asi nejlepší a další už ztrácí pár bodíků... A překvapivě s tím tentokrát nesouhlasím. Těžko říct, proč mě druhý díl zaujal více než ten první. Originální nápad je určitě patrnější v Aréně smrti a druhý díl navíc ztrácí na kvalitě tím zaláskovaným trojůhelníkem. Ale vážně... četli jste Smečku? :D Dle mého názoru jsou pocity Katniss popsané úžasně a při čtení mě ani jednou nenapadlo, že by její rozhodování bylo na hlavu. Docela ji chápu...

Mnohem víc mě bavilo, jak se politická situace postupně měnila a dokonce ani druhý návrat do Arény smrti mi nepřišel nesmyslný. Navíc mě překvapil osud několika postav a pár dalších smrtí mnohem víc než tomu bylo v prvním dílu. Tam jsem věděla, že nakonec všichni umřou, proto to nebylo takové překvapení... Děsivě bylo pouze to, že čekáte, jakým způsobem zemřou a v tomhle bodě mi takový Nezvratný osud přijde efektivnější.


Nabrolo to prostě trochu vážnějšího podtónu. Fakt nesnáším ty chvíle, kdy se Katniss musí před kamerama chovat jako nějaká zamilovaná slepice, proto jsem jenom uvítala, že ji autorka tentokrát dala prostor, aby ukázala, že je silná a samostatná.
Navíc se oproti prvnímu dílu stalo, že jsem v některých pasážích doslova dusila smích (, protože jsem se nemohla odrthnout a četla ji do čtyř do rána).

Druhý díl, co se týče napínavosti první díl jednoznačně převyšuje. U prvního dílu mě udržovala jenom naděje, že se stane něco neočekávaného, ale závěr byl lehce předvídatelný. Mnohem více by mě překvapilo, kdyby Katniss nebo Peeta zemřeli. V druhém díle se konečně otevřel konec, který jsem nemola nijak odvodit ani si tipovat, jak to nakonec skončí.
Uvidíme, jak dopadne ten poslední...

1. Proč sis přečetl/a zrovna tuhle knihu?
• Od přečtení prvního dílu uběhl měsíc a něco. Nedokázala jsem k té sérii vrátít. Po prvním dílu mě k tomu nic nepřimělo, navíc jsem měla spoustu knížek z knihovny, které bylo potřeba přečíst. Ale protože jsem chtěla za rok 2011 dát stovku přečtených knih, řekla jsem si, že pokračování Hunger games slousknu rychleji než takového Evžena Oněgina... a nelitovala jsem.

2. Stručný děj nebo anotace, ale i heslovitý obsah.
• Katniss po skončení Hladových her stala symbolem vzdoru proti všemocnému Kapitolu. Navíc se blíží tzv. Čtvrtohry a prezident Snow připraví nečekané překvapení...

3. Nejoblíbenější postava (zdůvodni).
• V tomhle díle se mi líbil Cinna a jelikož jsem zjistila, kdo koho bude hrát ve filmovém zpracování, tentorkát mi byl sympatický i Peeta. Hurikán naopak klesl a nejen kvůli herci, který ho hraje, ale i kvůli jeho charakteru, který mi nebyl blízko.

4. Nejméně oblíbená postava (zdůvodni).
• Popravdě už se mi slívá dohromady děj z druhého a třetího dílu, nemůžu si přesně vzpomenout, která postava se mi ve druhém díle zamlouvala a pak už ne... :D

5. Nejlepší hláška a scéna. Nebo nejsmutnější událost. Vypiš!
• Nejvíc mě dostala Katniss, když se dozvěděla, co budou zač letošní Čtvrtohry. Takovou reakci bych u ní nečekala...

6. Nejpřekvapivější zvrat. Něco, co vás fakt dostalo. Nemusí to souviset jen s dějem.
• Nepředpokládala jsem, že se znovu vrátí do Arény a už vůbec jsem nečekala takový zvrat, který se tam udál... konec byl víc než překvapující.

7. Má kniha filmovou adaptaci, pokud ano, uveď. Pokud jsi film viděl/a, ohodnoť.
• Doufám, že filmové zpracování dopadne dobře a že se časem možná dostane i na zfilmování druhého dílu...
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama