Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ

20. february 2012 at 19:32 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Le Petit Prince
PŘEKLAD: Zdeňka Stavinohová
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Literatura francouzská / Moderní pohádka
NAKLADATELSTVÍ
- (U NÁS): Albatros (Praha; 2005)
- (V ZAHRANIČÍ): ? (1943)
VVYDÁNÍ: ?
POČET STRAN: 94
DATUM ČETBY: 14. 2. - 15. 2 (2 dndy)

HODNOCENÍ:

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Francouzsky Le petit prince, vydaný v roce 1943 je nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoineho de Saint-Exupéryho. Jde současně o jeden z nejslavnějších pohádkových příběhů moderní světové literatury. V knize je mnoho metafor a přirovnání, lze zde najít myšlenky, které autor konkrétněji vyjádřil v Zemi lidí. Kniha vypráví příběh pilota (samotného Exupéryho), který ztroskotá na Sahaře a tam se setkává s Malým princem, jenž sem přišel z daleké planetky.


(Zdroj: databazeknih.cz)

JAK SE TI KNIHA PO JAZYKOVÉ STRÁNCE ČETLA?
Jelikož je to taková pohádka nepohádka pro děti, jazykově se to dá zvládnout bez potíží. Horší už je správně pochopit význam některých vět, které v sobě nesou filozofické zamyšlení nad světem a nad lidmi.

BYL OBSAH PŘÍBĚHU ZAJÍMAVÝ?
Popravdě jsem Malého prince začala číst dvakrát a nikdy ho nedočetla. Možná to bylo tím, že to bylo na internetu a neměla jsem v rukou knížku. Teď jsem s tím vůbec žádný problém neměla.
Jedna část příběhu zajímavá není a druhá ano a přitom se obě dvě sféry těsně prolínají. Samotná zápletka zní nudně - pilot havaruje na Sahaře, objeví se princ, pilot kreslí beránka a pak princ cestuje... Nezní do nijak zajímavě. Dítě by u toho asi hravě usnulo.
Jde právě o tu druhou stanu příběhu, která v sobě skrývá alegorii na lidské vlastnosti. Autor se zamýšlí nad jednáním lidí a z princova (dětského) pohledu se to snaží pochopit.
Pravdou je, že jsme knihu rozebírali ve francouzštině (ale česky), takže jsem seznámena se všemi hlavními myšlenkami, ale nevím, jestli bych byla natolik schopná je tam najít sama.

JAKÁ JE DLE TVÉHO NÁZORU HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA?
Nemůžu se rozkecávat o všech, je jich tam mnohem víc, než se zdá a možná ani teď nejsou všechny. Hlavními postavami jsou děti a dospělí, dva různé světy, které se navzájem nechápou. Pak jsou tu samotní lidé - lampáři, vědci, historii, kteří obývají svět bez nějaké většího smyslu a taktéž představují dospěláky. Liška, růže a had jsou alegorií na lásku, přátelství a smrt... s každou novou navštívenou planetou bylo myšlenek víc a víc...

CO SE TI NA KNIZE LÍBILO NEJVÍCE?
Nejvíc jsem ocenila krátkost a jednoduchost. Ty základní myšlenky by tam měl objevit opravdu každý a přitom to není žádná béčková kniha, ale opravdový literární poklad, ve kterém je ukryto spousta zlata.

EXISTUJE FILMOVÉ ZPRÁCOVÁNÍ? JAK MOC SE OD KNIHY LIŠÍ?
Existuje muzikálové zpracování, viděla jsem pouze kousek, ale hodně se mi to líbilo. Příběh je identický s knihou, až na některé drobnosti - princ například nenavštíví všechny planety, ale jinak to doporučuji. :)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 miss. bloody Scars miss. bloody Scars | Web | 20. february 2012 at 19:50 | React

Jako jedna z mála knížek k zamyšlení, se mi Malý princ neskutečně líbil. Četla jsem ho už tříkrát od svých 12 let v rozmezí tří let, a s každým dalším rokem, s touhle knížkou v ruce, byl úplně odlišný. Je až k  neuvěření jak se můj pohled na Malého prince za těch šest let změnil, od obyčejné pohádky ke kouzelnému příběhu o nepochopení, lásce a přátelství. Tu knížku zbožňuju, a neomrzí mě jí číst :)

2 Naira Naira | Web | 21. february 2012 at 11:20 | React

Jj, malý princ, to je klasika :)

3 Ewil Ewil | Web | 21. february 2012 at 12:50 | React

Miluju tu knížku :) je to zároveň pohádka pro děti, psychologické a filozofické zamyšlení. Je nežná, bez násilí, krve a urvaných končetin.

4 Kimberly B. Kimberly B. | Email | Web | 21. february 2012 at 17:28 | React

Malý princ je prostě Malý princ... Je to taková krásná, kouzelná klasika pro děti, pro dospělé. Nebo pro dospělé, kteří byli dětmi, jak Exupery sám napsal.
Je to vážně okouzlující knížka, která může jen pro hloupého nebo nechápavého znamenat "odpad".

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama