Claudia Gray - Akademie Evernight

25. february 2012 at 18:37 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Evernight
PŘEKLAD: Šárka Dvořáková
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Romance / Upíři
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Egmont (Praha; 2010)
- V ZAHRANIČÍ: HarperTeen (2009)
VYDÁNÍ: první
POČET STRAN: 319

HODNOCENÍ:
Nebyla to zas taková nuda, ale nedá se říct, že by se mi to líbilo.

DOBA ČTENÍ: 20. 02. - 24. 02. (5 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Bože ti upíři...

ANOTACE
Bianca chce utéct z domova. Rodiče ji odvezli z městečka, kde žila celý dosavadní život, a zapsali ji na akademii Evernight, strašidelnou internátní školu, kam chodí studenti, kteří jsou až příliš dokonalí: krásní, bohatí a bezohlední. Bianca ví, že mezi ně nezapadne.
Potom pozná Lucase. Je jiný než ostatní, neuznává snobská školní pravidla a dokáže se svým bezohledným spolužákům postavit. Přestože Lucas Biancu varuje sám před sebou, vzniká mezi nimi pouto, kterému ani jeden z nich nedokáže vzdorovat. Bianka by dala v sázku vše, jen aby mohla být s Lucasem, ale temná tajemství jsou nevyhnutelně předurčena k tomu, aby je od sebe odtrhla… a otřásla vším, v co Bianca až dosud věřila.

(Zdroj: databazeknih.cz)

Upíři a zase upíři. Z jejich oblibi se snaží spisovatelé vytřískat, co se dá. Ale přijít s něčím novým, neotřelým, to je nenapadne. Akademie Evernight je pro mě ubohou kopií zlých Bradavic a nahrážkou za Školu noci.
Hned na začátku mě naprosto vytočila hlavní hrdinka, která si stěžuje, jak se nedokáže s nikým spřátelit a zrovna první člověk, kterého pozná do této charakteristiky nepatří. Zvláštní, nezdá se vám?
A celou první polovinu neuslyšíte nic jiného, než jak Bianca nepatří ani tam, ani tam. Chuděru ji nikam nechtějí a přitom postupně zapadá mezi obě skupiny. Najde si přátele a najednou je středem pozornosti celé školy. Jednoduše nemám ráda takové ukňourané postavy, které se nakonec ukáží jako sebevědomé a naprosto nezávislé.

Navíc mi prostředí akademie nepřišlo ničím zajímavé. Opravdu jsou to takové temnější Bradavice. Takže jsem byla mírně znechucena. Pak ale přišel zlom, kdy mě překvapilo odhalení Biančinina narození. Ale z příběhu mi přišlo, že to bylo jakési náhlé vnuknutí a autorka se zničeho nic rozhodla, že z Biancy udělá upíra. Celý vztah Biancy a Lucase postrádal na začátku nějaké drama, což mě celkem překvapilo. Hned se dali dohromady, ale nakonec zažili pár krizí, když pravda vyšla najevo. Takže klasická romance...
Druhá polovina už byla zajímavější a čtení mě začalo docela bavit. Lucas se ukázal jako dost zajímavá postava, i když závěr mě od dalšího čtení dost odradil. Bylo tam pár nedomyšlených drobností.

I přes to, že jsem si to docela užila (čte se to v podstatě samo) je pro mě tahle kniha úplně zbytečná. Vůbec by se nic nestalo, kdybych na ni nenarazila. Nedalo mi to ani podnět k nějakému zamyšlení, ani jsem se nedokázala ztotožnit s postavami, nebo si nějakou oblíbit. Ten příběh je pro naprosto nedůležitý a hlavně nepotřebný.
V době, kdy existuje spousta mnohem lepších knih a upírech opravdu nechápu, kde by se našel někdo, kdo by si raději vybral tohle.
Pokud někdo takový je, tak se omlouvám. Ale to už mi přijde Škola noci jako lepší řešení, jak zabít volný čas a užít si nějakou lehkou YA literaturu.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA
Pokud mě někdo z postav aspoň trochu zaujal, byl to Balthazar. I když nechápu, co vidí zrovna na Biance... I když z toho, jak je popsána komunita upírů se mi ani nedivím...

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Zbytek postav už jsem fakt nemusela. Bianca i Lucas mi přišli takoví jednoduší, žádný zvláštní charakter. Prostě obyčejný pár, který si ve svých šestnácti a devatenácti letech myslí, že jejich láska je neumírající a riskují pro to všechno.
Obecně o takové lásce dost pochybuju.
Taky mi docela vadil Biančin otec Adrian... Neumím přesně popsat, co mi na něm vadilo, prostě jsem z něj cítila strašné nesympatie.
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama