Claymore

4. february 2012 at 20:07 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Клеймор (Russian)
REŽISÉR: Hiroyuki Tanaka
STUDIO: Madhouse
ROK VÝROBY: 3. 4. 2007 - 25. 9. 2007
ŽÁNR: Dobrodružné / Akční / Sci-fi / Fantasy
TÉMA: Supersíla / Monstra / Krvavé scény / Rozvíjení síly
POČET DÍLŮ: 26

HODNOCENÍ: 8/10

DĚJ / PŘÍBĚH
Ve světě podobném středověku jsou součástí společnosti i Youma - monstra, která požírají lidské maso a opravdu si libují nad vnitřnostmi. V okamžiku, kdy někoho snědí, dokáží převzít lidské vlastnosti a zvyky toho člověka, takže je velmi těžké je rozpoznat. Lidé jsou proti nim bezradní.
Claymore je název pro keltské meče, ale v tomhle anime se tak nazývají stříbrooké čarodějnice, které proti Youma bojují. Aby byly schopné proti Youma bojovat, přijmou do svého těla maso a krev Youmy, proto se jich lidé mnohdy bojí více než samotných monster, přestože jejich jediným cílem je lidi chránit.
Ale co organizace, která Claymore zaměstnává, lidem zatajuje je fakt, že ty nejhorší stvůry vzniknou právě z Claymore, když překročí svoji hranici a nedokáží se vrátit zpět ke své lidskosti - stanou ze z nich tzv. Probuzené.


Clare se stane Claymore, aby pomstila smrt Teresy - jedné z nejmocnějších Claymore. Ale pustí se do toho hned od začátku originálním způsobem. Od ostatních Claymore se značně liší, protože přijala do svého těla maso a krev jiné Claymore namísto Youmy. Má nejnižší číslo, tudíž je nejslabší.
Opravdu se jí podaří porazit Priscillu - jednu ze tří nejsilnějších Probuzených?

MŮJ DOJEM
Claymore jsem už jednou viděla, teď jsem se na něj koukala podruhé, protože jsem si z něj nic nepamatovala. Řekla bych, že to bylo určitě čtyři roky. :D
Vím, že tenkrát se mi to hodně líbilo. Teď už jsem trochu skeptičtější. V první řadě mě trochu zklamala grafika, protože to místy působilo jako nějaká laciná počítačová hra, hlavně chůze docela pokulhávala.
Hodně se mi líbilo prostředí a nápad. Dnes už exituje hodně anime nebo mang, ve kterých figurují nějaké monstra. Prostředí středověku a fantasy prvky ve mě občas vyvolávaly pocit nějaké klasické hrdinské ságy. Máme hrdinu, který jde porazit příšeru.
Ohledně hlavní hrdinky... Máme tu typický narutovský charakter, který má co se týče síly, nějakou zvláštnost. Díky ní je mu jedno, jak silný je soupeř, protože vždycky dokáže sezílit natolik, aby ho porazil. A řekněme, že už to za čas leze krkem, takže by bylo fajn, kdyby byl konec prostě jiný.
Přijde mi, že si tvůrci nechali otevřená vrátka pro další pokračování, které ale nepřišlo, přitom manga má více dílů (nevím, nečetla jsem).
Ohledně postav se mi líbila ta retrospektivní část, kdy poznáváme Clare za mlada. Prvních deset dílů bych označila za hodně dobré. Dál už jsem se trochu nudila a konec se mi vůbec nelíbil.
Je přece jenom trochu divné, když proti třem Probuzeným mají Claymore co dělat, a když se jich objeví skoro třicet a ještě na úplně jiné úrovni, hravě je složí...
Přestože to má své chyby, pořád je to anime, které mě dost bavilo. Navíc je to taková moje melancholická srdcovka.

OPENING: "Raison D'être" by Nightmare
Opening jsem přeskakovala, ale není špatný. Nepatří ale k těm, který by odrážel samotný příběh. Když si pustím opening z Naruta, hned se mi vybaví některé scény a pocity, které jsem u toho prožívala. Tohle je pouze písnička na začátku příběhu.
ENDING:
"Danzai no Hana~Guilty Sky" by Riyu Kosaka
AMV: Odkaz nebo Odkaz

PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Claymore jsem viděla kdysi dávno a už jsem si z toho skoro nic nepamatovala. Navíc mě kámoška poslední dobou přemlouvala, abych začala překládat mangu (což se mi nechce) a tak jsem si řekla, že se na to kouknu znovu.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA
Už během sledování jsem nad tím přemýšlela a došla jsem k závěru, že to nejspíš bude Teresa. Bylo mi strašně líto, jak to skončilo a měla jsem ji ráda. Byla takovým vzorem všech Claymore... a navíc jedna z těch, na které jsem se dokázala dívat. Být silný, ale být schopný ukázat taky slabost, to dělá člověka ještě silnějším...
Taky jsem si oblívila Jeane, na konci jsem brečela, stejně jako v té retrospektivní části, kdy se vysvětloval vztah Teresy a Clare...
Možná i Ophelia mě docela překvapila. A na stejnou úroveň Ophelie bych ještě přidala Undine...

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Tady se podařilo zápornou postavu stotožnit i s tou neoblíbenou. Priscilla mi byla nesympatická už od začátku, byla labilní a nesnášela jsem to její čelo... :D
Raki mi taky docela lezl krkem, ale ještě se pohyboval v mezích přípustnosti, takže to s ním není tak horké.

NEJLEPŠÍ SEIJUU
V tomhle anime mě hlasy ani tak moc nezaujaly. Někde na začátku se mi zdálo, že jednu Claymore mluví seijuu Naruta, ale nejsem si jistá. Ale jak jsem se dívala, sešlo se tu hodně známý seijuu. Rubel - Clařin dozorce (nebo, co vůbec byl), namluvil Sanjiho v One Piece, což jsem vůbec nepoznala.
Budu se muset na hlasy soustředit víc. :)

Clare je hlavní postavou. Poznáváme ji jako malou, kdy navázala vztah s Teserou a od toho se odvíjí veškeré její další snažení. Přidá se k organizaci a jejím jediným cílem je pomsta. A historie se opakuje, protože se k ní na cestě přidá Raki - kluk, který přišel o rodinu kvůli Youma a vidí Clare jako jeho zachránkyni.
Clare má hodnost 47, což je mezi Clamore nejnižší číslo - tedy je neslabší. Je to ale tím, že její síla je hodně nestálá, co to ovšem znamená, to nevím. Možná, že se k hranici dokáže přiblíž mnohem víc než ostatní Claymore?

"Přízračná" Miria je Claymore s číslem 6 a jakousi vedoucí skupinky Claymore, které jsou napůl probuzené. O ní toho moc nevím, jen že pátrá pro pravých cílech organizace a je silná. Tak trochu mi přijde jako takový přerod Irene.
Helen a Deneve jsou přítelkyněmi. Každá má svůj důvod, proč se přidala k organizaci. Není toho o nich moc řečeno. Helen je možná hodně ukecaná a jako jediná z Claymore se stále dokáže usmívat a být co nejvíc člověkem. Deneve je obranný typ, hodně rychle se dokáže regenerovat a má takovou flegmatickou povahu. Dá se říct, že Helen krotí, aby nejednala zbrkle. Tedy naprosto odlišné povahy, které se navzájem doplňují.

Jeane je poslední přírůstek do skupiny poloprobuzených. Clare ji zachrání a Jeane nedá jinak, než že jí ten život musí splatit, což skutečně udělala. Konec mě hodně překvapil a Jeane jsem si prostě musela oblíbit.
Irene se později v příběhu znovu objevila a musím ji obdivovat. To, co pro Clare udělala bylo překvapivé, něco, co jsem vůbec nečekala a nechápala.


_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Zdroje:
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/

Obrázky:
http://i2.listal.com/image/291641/600full-claymore-poster.jpg
http://i2.listal.com/image/291636/600full-claymore-poster.jpg
http://beneaththetangles.files.wordpress.com/2010/09/claymore_teresa.png
http://images.wikia.com/claymore/images/a/a3/Jean-North_Battle.jpg
http://wallpapers.animexa.ru/claymore/1600x1200/1514.jpg
http://fanatic.nanashi-inc.net/deneve/deneve-bio.jpg
http://fc00.deviantart.net/fs36/i/2008/288/9/f/Clare___Claymore_by_Hime_sOph.png
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama