Fullmetal Alchemist

25. february 2012 at 20:31 | Destel |  Anime - recenze
ALTERNATIVNÍ NÁZVY: Hagane no Renkinjutsushi (Japanese)
REŽISÉR: Seiji Mizushima
PŮVODNÍ TVŮRCE: Hiromu Arakawa
STUDIO: Aniplex & Bones
VYCHÁZEL: 4. 10. 2003 - 2. 10. 2004
ŽÁNR: Drama / Dobrodružné / Fantasy
TÉMA: Alchimie / Bojování / Armáda / Steampunk
POČET DÍLŮ: 51
HODNOCENÍ: 9/10

DĚJ / PŘÍBĚH
Potom, co Alfons a Edward Elricovi ztratí svou matku, rozhodnou se k zoufalému řešení. Chtějí ji za pomoci alchymie přivést zpátky k životu. Jenže platí, že všechno má svoji cenu, takže musí nabídnou něco na oplátku - tzv. rovnocenná výměna. Alfons přijde o své tělo a Ed zaplatí svou nohou. Aby svého bratra zachránil, připoutá rychle jeho duši ke starému brnění a tím přijde o pravou ruku.
Dojde jim, že oživit člověka není jen tak a že alchymie má i své temné stránky. Přesto se nevzdávají a rozhodnou se dostat zpět svá těla, která zdá se zmizela někam za tajemnou bránu...


Achymie je součástí našeho světa už odnepaměti. Dokonce má velkou účast i v historii našeho státu za vlády Rudolfa II. A není to poprvé, kdy se na scéně fantasy tvorby objevili golemové nebo tzv. homunculové.
Považuji tohle anime za geniální svých originálním nápadem a zpracováním.

První polovina příběhu se dá považovat za příběh pro děti, ale po asi čtyřicátém dílu už musí být všem jasné, že tohle není žádná pohádka, která by měla chodit na Animaxu (zvlášť pokud má tak hrozný dabing). Podle mě není možné, aby děti pochopily, o co v tom příběhu jde. Já sama jsem ztratila zájem se na to dívat, když mi bylo asi třináct, protože jsem čekala bojovou shonen mangu plnou dobrodružství a ono se ukázalo, že v sobě nese mnohem víc.
Kámen mudrců představoval ohromnou moc, ale alchymista ho dokáže vytvořit jen díky obětování několika životů. Na vše platí rovnocenná výměna. Navíc je tu poukázáno na problém válek a jejich důsledků a jakýsi návod na to, jak se zachovat k lidem, kteří nám nepřímo ublížili. Winry řeší, jestli má Roye nenávidět nebo ne, ale nakonec zjišťuje, že je to dobrý člověk.
Taky je tu na Edovi a jeho otci trochu odkryt problém rodiny.

Taky pokud vezmu ohled, v kterém roce bylo anime vytvořeno, je animace na velmi slušné úrovni, hlavně v porovnání s některými jinými kousky.
Není možné, aby se FMA někomu nelíbilo. :)

OPENING:
#1: "Melissa" by Porno Graffitti (eps 2-13)
#2: "Ready Steady Go" by L'Arc-en-Ciel (eps 14-25)
#3: "Undo" by Cool Joke (eps 26-41)
#4: "Rewrite" by ASIAN KUNG-FU GENERATION (eps 42-51)
Mám ráda, když je opening součástí příběhu. Aby jednoduše stačilo slyšet tu písničky a hned si vybavit spojistost právě s tím nebo oním anime. Tady mě tahle dokázal navnadit pouze první opening. Ale ani Undo nebo Rewrite není vůbec špatné.
ENDING: Ty jsem tentokrát úplně vynechala, takže se omlouvám. Neslyšela jsem ani jeden. :D

PROČ JSEM SE ROZHODLA PODÍVAT NA TOHLE ANIME?
Už jsem se něj kdysi začala dívat, ale zasekla jsem se někde u čtyřicátého dílu (když zrovnu přijeli na ostrov, kde museli měsíc přežít). Ale nedávno jsem na YT viděla úžasné anime z Brotherhood, tak jsem se rozhodla podívat na to znovu. Nevidět FMA mi přijde jako neumět počítat do pěti. Mohla bych se rovnou podívat na Brotherhood, ale na to jsem až moc velký puntičkář... všechno pěkně popořádku. :)

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA?
V tomhle anime je jich hodně. Roy Mustang nebo Edward... Ale ze všeho nejvíc jsem si oblíbila Maese Hughese. Hlavně tím, co se mu stalo. Je to neskutečný borec.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA?
Nebylo jich moc, většinou ani žádné postavy, které bych neměla ráda nemám, protože je k jejich činům většinou něco dovede. Ale taky jsem opravdu nesnesla Shou Tuckera. Už od začátku mi vzhledově připadal jako úchylák. Na druhou stranu byla jeho postava ukazatelem toho, co s člověkem udělá alchymie. Byl takovým Dorianovým obrazem té dobré alchymie. Navíc se do toho vložila válka a boj o kamen mudrců...

NEJLEPŠÍ SEIJUU
Na hlasu postavách FMA se podílelo hned několik známých dabérů. Co mě ale překvapilo nejvíc - obě hlavní postavy (Eda a Ala) mluví ženy. U Ala bych se tomu ani tak nedivila, ale u Edwarda?... Není to pro mě nic nového, koneckonců vím, kdo mluví Naruto. Přesto jsem to nečekala.
Nebyl tu ale žádný hlas, kterého bych si vyloženě všimla a dokázala ho přiřadit k nějaké postavě z jiného anime, přestože jich tam bylo hned několik. Ozvala se tam Temari, Hitsugaya nebo Kuchiki B.

Edward Elric je hlavní postavou příběhu. Má výbušnou povahu, hlavně, když nabude myslného dojmu, že se mluví o jeho výšce. Jeho komplex je docela zábavný, zvlášť, když musí neustále vysvětlovat, že Alfons je mladší než on. :) Přesto se mi tady líbí jaký mají spolu vztah. Ed má ala ze všech na světě nejradši, to jde vidět. Ale ani oni se nevyhnout hádkám, jak už to mezi sourozenci bývá.
Nejvíc mě ale dostal Ed úplně na konci. Být o něco málo větší, žrala bych ho. :D Promiň Ede...
Alfons Elrik je Edův mladší bráška, ač to tak nevypadá. Má mírnou povahu (narozdíl od bratra) a snaží se všemožně krotit. Hlavně pokud se chystá udělat něco špatného. Al má strašně dobré srdce a je většinou dost nesmělý. Když se naštve, je to ale taky docela třída. Hlavně pokud rozdává rány. Myslím, že jsem si dokonce pobrečela tehdy, když pochyboval, zda je vůbec ještě naživu. Nechtěla bych si prožít to, co on.

Roy Mustang je další mužská postava, který mě dostává do kolen a očividně nejsem sama. Ale nejraději mám ty chvíle, kdy se Havok snaží marně najít holku a když už se mu to povede, stačí aby Roy párkrát zamrkal a Havok je na druhé koleji. :D Jo, je to tak trochu grázl.Riza Hawkeye je asi jediná žena v armádě. Nemám zrovna moc oblíbených ženských postav, hlavně proto, že většinou hledím po těch mužských. Ale Riza je mi hrozně sympatická. Navíc jde vidět, že jede po Royovi a konec mě nesmírně potěšil, protože jsem jí to přála. Sice je pravda, že v tomhle ohledu pracuje hlavně moje fantazie, vypadalo to, že něco bude. :) Ale nechtěla bych být pes...


Maes Hughes je nesmírný komik. Jeho telefonáty nebo neustálé chlubení jeho dcerkou mě pokaždé rozesmály. Navíc bylo vidět, že je to opravdu otcovský typ a o Edwarda a Ala se rád stará. Už napořád to bude jedna z mých nejobíbenějších postav vůbec. Rozhodně jsem kvůli němu neuronila jen jednu slzu ale hned několik.


Winry Rockbell je neskutečný blázen do automailů. Já tu holku nechápu, protože je pro mě všechno, co se týká techniky naprosto nepochopitelné (říká ten, kdo bude maturovat z informatiky). Ale přesto ji pro to obdivuju._ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Zdroje:
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=2960
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fullmetal_Alchemist

Obrázky:
http://tenshi-mitsuki-yuu.blogerka.cz/obrazky/tenshi-mitsuki-yuu.blogerka.cz/14d69e21c2-72880843-o2.jpg
http://fc09.deviantart.net/fs71/f/2010/055/8/8/Fullmetal_Alchemist_Poster_by_gossymer.jpg
http://fc04.deviantart.net/fs10/i/2006/092/1/2/Full_metal_alchemist_Ed___Win_by_Tite_Abi.jpg
http://images2.fanpop.com/image/photos/9900000/FullMetal-Alchemist-Military2-full-metal-alchemist-9978967-1024-768.jpg
http://proceduraldialogue.files.wordpress.com/2010/11/maes_hughes.jpg
 

1 person judged this article.

Comments

1 miss. bloody Scars miss. bloody Scars | Web | 26. february 2012 at 12:16 | React

Já mám tuhle starší verzi možná ještě o něco radši než Brotherhood, který ten začátek pojal trochu parodicky, což mi moc nesedělo. Já jsem například čekala od tohohle anime úplně něco jiného, a proto mě dost odrovnal už tuším že druhý díl s chymérou. Každopádně tohle anime jsem si neskutečně zamilovala a hned potom co jsem dokoukala tohle, začla jsem s Brotherhoodem :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama