Haruki Murakami - Na jih od hranic, na západ od slunce

7. february 2012 at 14:31 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Kokkjo no minami, taijó no niši
PŘEKLAD: Tomáš Jurkovič
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Romance / Literatura světová / Japonsko
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Odeon (Praha; 2008)
- V ZAHRANIČÍ: Kodansha (Tokio; 2001)
VYDÁNÍ: druhé
POČET STRAN: 176

HODNOCENÍ:
Vůbec nevím, co s tím...

DOBA ČTENÍ: 06. 02. - 07. 02. (2 dny)
REAKCE PO DOČTENÍ: Hmm...

ANOTACE
Komorní milostný příběh, v němž hraje roli tajemství a osudovost, příběh ztrácení a nalézání, návratů k téže ženě, dilema muže, který má vše, o čem dřív mohl jen snít, a přesto tápe v domnění, že skutečnost je jiná, než jak se jemu či nám jeví… Milostný trojúhelník, v jehož středu sledujeme nejprve chlapce jménem Hadžime, trpícího tím, že je jedináček, později dospělého muže, který si vzal dívku ze zámožné rodiny a má s ní dvě děti, Hadžimeho, jenž znovu potkává svou lásku z dětství, tajemnou Šimamoto. Potkává i ztrácí, nalézá, aby ztratil. V neskutečné, mystické noci, která děj graduje až k šílenství, možná vytušíme odpověď na otázku, co se událo: s námi či s postavou knihy? Dílo nejvýznamnějšího japonského spisovatele současnosti, v němž autor až obsesivně "operuje" se svými nejvnitřnějšími, palčivými tématy.

(Zdroj: databazeknih.cz)

Když jsem začala číst, měla jsem pocit něčeho známého. Pátrala jsem v paměti a přemýšlela, čím to je.
Pak jsem knihu přirovnávala k Nokturně od Ishigura (jediný další japonský autor, kterého jsem četla) a dokonce i ke Garpovi od Irvinga, protože se mi to zdálo podobné. Ale nakonec jsem došla k závěru, že je tam Coelho...

Proč? Zdá se to divné. Hodně divné, když porovnáme oba autory i jejich styl a příběhy. Přesto mě poselství téhle knihy doslova spojilo se Záhirem.
Struktura příběhu je docela stejná - muž, která řeší problémy se ženou. Ale to, co tuhle strukturu obklopuje je úplně jiné kafé a přitom z toho všeho vyplyne stejný závěr.
Haruki Murakami do toho ještě vkládá prostředí Japonska, jeho kulturu. Ale Coelho v Záhirovi jde jenom o duševní ponaučení.

Je docela zvláštní, že jsem od Murakamiho sáhla jako první po knihách, kde je romantická zápletka. Přitom bych si nejspíš raději přečetla jeho fantasy a sci-fi tvorbu. Ale jsem teď na to mnohem víc zvědavá, protože si tenhle styl nedokážu spojit s něčím takovým.

Nakonec jsem dala čtyři hvězdičky, protože na to, abych tu knihu milovala, je moc realistická a surová. Opět nejde o nějakou vadu, ale spíš o pocity, které ve mě ta kniha vyvolává. Člověk se u ní nerozplývá nad nějakým řízkem s úžasnými svaly a magickými schopnostmi, ani u toho nejde prožívat nějaké napětí, dobrodružství... Je to příběh o životě, o světě, o historii, o lidech...
A poslední dobou začínám mít takové příběhy ráda, i když to není úplně můj šálek čaje.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA
Shimamoto pro mě představovala postavu, o které jsem si myslela, že ji znám. Alespoň z pohledu Hadžima mi stačilo to, co o ní věděl on, ale přitom nešlo o žádné důležité informace. Celou dobu o ní nevíte nic, jen, že byla jedináče, jak vypadá a že měla dítě, které zemřelo. Víc nic.
Přesto jsem si ji oblíbila, máme spolu něco společného, něco zase naopak zcela odlišného.

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Tady se nevyskutje žádné zlo, vůči kterému by měl být člověk nenávistný nebo nepřejícný. Tohle je realita - tady nejde někoho nenávidět. Každý člověk má svoje důvody ke svým činům (tomu se snažím věřit) a tudíž není na nás, abychom je odsuzovali.
Možná bych mírnou nelibost projevila u Hadžimova tchána, ale k tomu už je člověk prostě determinován (naturalismus).
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Kory Kory | Web | 14. march 2016 at 21:04 | React

Nelíbilo se mi to. Už je to dlouho a nevybavuju si přesně o co tam jde, ale bylo to hrozně nesmyslný (vy smyslu "bezútěšný, život nemá žádnej smysl, ach jo") a depresivní. Tedka jsem od něj četla povídky Po otřesech a román Norské dřevo, a to je super. Taky trochu depresivní, ale zároven to má atmosféru a je to vtipný.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama