Libba Brayová - Měsíční oko

28. february 2012 at 16:42 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: A Great and Terrible Beauty
PŘEKLAD: Eva Klimentová
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Romance / Mysterie / Steampunk
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Mladá Fronta (Praha; 2011)
- V ZAHRANIČÍ: Random House (New York; 2003)
VYDÁNÍ: první
POČET STRAN: 392

HODNOCENÍ:

DOBA ČTENÍ: 29.1 - 25. 02. (28 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Hurá...

ANOTACE
CO TĚ DĚSÍ? Z čeho ti naskakuje husí kůže a potí se ti ruce, z čeho se ti dech svírá v hrudi jako dravec lapený v kleci? Je to ze tmy? Nebo z něčeho mnohem děsivějšího, z netvora hluboko v tvém nitru, kterého jsi doposud spatřila jen v záblescích? Z temnoty uvnitř? Když budeš naslouchat, povím ti příběh...

Víktoriánská Anglie. Dívčí internát skytývající temná tajemství. A šestnáctiletá Gemma, která v sobě objevila zvláštní schopnosti. Dokáže se přemisťovat do jiného světa. Co ji tam čeká a jak se svým darem naloží?


Tahle kniha na mě působí takovým průměrným dojmem, přestože si myslím, že by ze svého příběhu dokázala vytřískat mnohem víc, protože je to mnohem lepší než některé jiné kousky...
Ale hned na začátku jsem byla silně ovlivněna obálkou. Vypadá sice zajímavě, ale nedává vůbec žádnou informaci o tom, co od knihy můžeme čekat. Já osobně bych raději volila opravdu nějakou ponurou tmavou barvu, alespoň by to pak souhlasilo s anotací, která snad měla navodit nějaký hororový příběh. Zelené listí v kombinaci s oranžovo žlutým orzdobným rámečkem mi v tomhle případě vůbec nesedlo.

Děj mě taky ze začátku vůbec nezaujal, což způsobilo to, že jsem ji stále odkládala a raději začínala číst jiné. Pak jsem zdá se překročila jakousi hranici a začalo mě to bavit. Rozhodně jde o originální nápad, který mě mezi tím smetím o opírech příjemně osvěžil. Jen jsem byla trochu zklamána konce, který mohl přece jenom skončit trochu míň otevřeně.
Taky mě mrzí, že vztah Gemmy a Kartika nikam nedospěl. Mám pocit, že jde pouze o jednodílnou knihu, přesto to ve mě na konci vyvolalo dojem, jako by mělo následovat pokračování...?

Gemmu jako postavu jsem si hodně oblíbila, protože si na nic nehrála a opravdu jsem z ní měla pocit normální holky, která si dokáže poradit.
Občas jsem se musela pozastavit nad tím, že ženy to v minulosti neměli lehké pokud chtěli dělat něco, co by je bavilo nebo měli rády.
Charaktery Pippy, Gemmy, Ann a Felicity byly opravdu různé, každá pocházela z jiného prostředí a jejich situace byla odlišná, přesto dokázaly nalézt přátelství...

Přesto bylo v knize i hodně nedokonalostí. Rozuzlení nastane až v závěru a mezitím je pouze jakási výplň... Ten konec pro mě nastal až hodně brzy a co je ještě horší. Na konci se vytvořilo spoustu dalších otázek a neznámých, na které jaksi už nezbyla realizace. Stále jsem čekala, že se Gemma svěří slečně Moorové a ona bude tím členem Řádu, který Gemmě ukáže cestu, alespoň tak to její matka chtěla a naznačovala, takže mě strašně štvalo, že se to tak vůbec nestalo a všechno se to vyřešilo bez jakékoliv jiné pomoci.

Je to tak půl na půl.

OBLÍBENÁ POSTAVA
Jak už jsem říkala, opravdu jsem si oblíbila Gemmu a slečnu Moorovou jakožto nezávislé ženy, které se dokáží probojovat i v tehdy čistě mužském světě.
Trochu jsem si ke konci olbíbila i Pippu a Felicity. Nějaké sympatie jsem sdílela i s Ann...

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Tak trochu mi vadil Kartik. Hlavně jeho jméno se mi k němu vůbec nehodilo a strašně mi vadí, že neměl v příběhu více prostoru. Určitě by to pak bylo ještě zajímavější.
A i když tam ta postava nebyla zrovna "přítomna", nemohla jsem vystát Sáru...
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 myanmar myanmar | Web | 3. march 2012 at 14:11 | React

Bod 1) Máš krásnej design! :)
Bod 2) Ta knížka vypadá zajímavě - mám ráda prostředí viktoriánské Anglie. Ta obálka mě upřímně nijak zvlášť neoslovila, ale uvidíme :)

2 Leyla Leyla | 8. march 2012 at 21:39 | React

Taky jsempřečetla,ale nijak nadšená jsem z ní tež nebyla.. nápad fajný, provedení a dokončení.. zklamání...

3 Bonbónek Bonbónek | Web | 10. march 2012 at 13:02 | React

Zrovna tuhle knížku mám rozečtenou a jsem u části kdy se Gemma představovala milostný románek s Kartikem. Na mě ta knížka působí dobře, takový čtení do hnusnýho počasí, když se doma nudíte. Ikdyž děj by mohl být opravdu zajímavý, jsem už v půlce knížky a furt se tam dějí jenom půlnoční vycházky do jeskyně, už chci pokročení s tím Řádem! :D
Mimochodem tato knížka má další dvě pokračování, není jednodílná.

4 annejude annejude | Web | 10. march 2012 at 17:43 | React

Stejně jako Myanmar výše mám slabost pro viktoriánskou Anglii, takže už jen tím je kniha zajímavá.

Výrazná obálka v tomhle případě moc nenaláká a celkově na mě působí děsně nepřirozeně a dívka mrtvolně:D Procházím kolem knihy v knihovně snad pokaždé, tak snad se jednou odhodlám.

Jinak mám dojem, že kniha pochází ze série, pokud se nepletu:)

5 Destel Destel | Web | 10. march 2012 at 17:52 | React

[3]: To jsem právě netušila a nechtělo se mi tuhle informaci nikde sháněn. :) Tím pádem je na tom u mě trochu líp. I když bych byla radši, kdyby to autorka nějak stmelila do jednoho dílu. Mě osobně přijde trochu zbytečné něco takového rozepisovat na tři knihy... Ale možná si je přečtu. Moc se ně ale netřepu...

[4]: Myslím, že důvod proč jsem ji četla tak dlouho byla právě obálka. Oranžová a zelené k sobě jdou dohromady, ale v tomhle případě to vypadá jako nějaký laciný čtení. Už jenom to vyvolá na knihu jakýsi názor a možná být jiná obálka, tvářila bych se na ten příběh zase o trochu jinak.

6 Bonbónek Bonbónek | Web | 12. march 2012 at 10:50 | React

[5]: Jo, asi tak. :) Bylo to napsaný tam vzadu v knížce, kde píšou o autorce. Taky mě to zatim nějak moc nebere. Až na ně narazim, tak si to přečtu, ale nějak po tom netoužím, mám zatim na seznamu zajímavější knihy.:)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama