Maria V. Snyder - Poison study (EN)

19. february 2012 at 11:35 | Destel |  Knihy
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Romance / Magie
NAKLADATELSTVÍ:
- V ZAHRANIČÍ: Mira Books (2007)
VYDÁNÍ: druhé
SÉRIE: Study #1
POČET STRAN: 409 (e-book 274)

HODNOCENÍ:
Nejúžasnější pairing všech dob

DOBA ČTENÍ: 12. 02. - 19. 02. (8 dní)
REAKCE PO DOČTENÍ: Já chci Valeka!!!

ANOTACE
Místo toho, aby byla popravena pro vraždu se Yeleně nabízí mimořádné omilstnění. Bude jíst ta nejlepší jídla, mít pokoj v paláci a riskovat smrt, pokud bude chtít někdo zabít Velitele Ixie.

A tak se Yelena rozhodne stát se ochutnavačem. Ale šéf bezpečnosti, nenechávajíc nic náhodě, tajně podá Yeleně jed - Motýlí prach - a jedině díky protilátce, kterou dosává, se vyhne bolestivé smrti.

Jak se Yelena snaží vyřešit tenhle problém, na povrch vycházejí další. Rebelové se snaží zmocnit Ixie a Yelena objevuje svou magickou moc, kterou nedokáže kontrolovat. Její život je zase v ohrožení a musí si zvolit. Jenže tentokrát nejsou možnosti tak jasné...

(Zdroj: goodreads.com)

Maria V. Snyder je mezi YA fanoušky celkem známá spisovatelka. Bohužel není do češtiny zatím přeložna žádná její kniha, což je velká škoda.
Slyšela jsem na ni pět chválu, tak mě zajímalo, co je na tom pravdy.
Přiznám se, že ze začátku jsem trochu plavala v ději, protože se objevilo několik neznámých slovíček, které mi přišli důležité k pochopení některých detailů, ale opět to nebylo nijak závratné. Ten důležitý základ člověk i s mojí angličtou pochopí... :D

Už samotná anotace mě hodně zaujala, protože mě zajímalo, jak může být postava ochutnavače něčím zajímavá. Příběh se dostal do úplně jiných sfér, než jsem zvyklá. Ale přesně takový směr fantasy miluju. Magie je v takové podobě nejpřitažlivější a když se k tomu přidá i fyzická zdatnost, není možnost, aby si hlavní postavy nikdo neoblíbil.
Z Yeleny a Valeka se stal pár číslo jedna. Už od začátku jsem měla tušení, že to k tomu bude směřovat, ale autorka to dokázala zamotat tak, že jste si říkali: "Ale možná to bude jinak..." Valek má pro mě příchuť Severuse Snape nebo pana Darcyho. Je to prostě chlap, který má charisma a charakter. Yeleně to trvalo prostě strašně dlouho... já bych se na něj vrhla hned. :D

"But for a rat to like the cat? That scenario end only one way. With one dead rat."

Opravdu byla zábava sledovat, jak se z nechuti stala láska a poslední stránky jsem se topila v sentimentalismu a řehnila se jako blázen.
Zápletka byla sice jednoduchá, ale všechna ta omáčka kolem dokola z toho udělala knihu se svou vlastní atmosférou, která vás naprosto dostane.
Nebyla to jenom romance, některé Yeleniny zážitky byly příšerné a nechtěla bych být v její kůži. Zajímalo by mě, jak to mohla všechno vydržet a přitom pokračovat dál.

"Absolutely not. To thinks he felt tha same toward me would be disastrous."

Druhou knihu otevřu určitě co nejdříve, jsem zvědavá, co se ještě stane. Jestli Yelena nakonec najde svou rodinu a stane se ještě větší borkou než teď, až dokáže ovládat svou magii...??

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA
Tohle je víc než jasné. Miluju Valeka!! Stala se z něho jedna z nejoblíbenějších postav. Yelena taky, ale v její neprospěch hraje to, že je žena, takže má smůlu! :D Přesto je to hrdinka, se kterou bych se ráda ztotožnila, ale považuju to za nemožné, protože mě nepotkalo to, co ji. Přesto jsem vždycky snila o tom, že dokáže používat magii a nechám se vytrénovat ve smrtonosného bojovníka. Nese sny většiny lidí, kteří tráví čas na fantasy knihami.
Dalšími postavami, které stojí za zmínku jsou Janco a Ari. Tyhle dva kluky mám taky hodně ráda.
O Irys zatím nic moc nevím, ale ukázala se hodna důvěry, takže předpokládejme, že bude fajn...

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Už od začátku jsem neměla ráda Randa - kuchaře a celkově mi další služebnictvo moc nesedlo. O Brazellovi a jeho synovi se snad ani zmiňovat nemusím, ti rozhodně patří sem.
Ze začátku jsem ani moc nemusela Ambrose (Commander / Velitel), ale jeho rozhodování je pochopitelné. Ovšem nepochopila jsem tu část s mužem a ženou...
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Siwa Siwa | Web | 30. july 2012 at 11:23 | React

Vypadá to moc zajímavě. Přemýšlím, jestli to risknout, protože má angličtina je na tak nízké úrovni, že se bojím, aby mi kniha ještě nesnížila sebevědomí. Na druhou stranu nechci čekat, až/jestli to u nás někdy přeloží, protože bych na to jistojistě zapomněla a tento příběh by mi zůstal skryt až do konce života... Hm, ale láká to opravdu hodně. :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama