Oscar Wilde - Jak je důležité míti Filipa

20. february 2012 at 20:21 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Importance of Being Earnest
PŘEKLAD: J. Z. Novák
LITERÁRNÍ DRUH: Drama
ŽÁNR: Literatura anglická / Komedie
NAKLADATELSTVÍ
- (U NÁS): Artur (Praha; 2008)
- (V ZAHRANIČÍ): ? (1943)
VVYDÁNÍ: třetí
POČET STRAN: 92
DATUM ČETBY: 16. 2 - 19. 2 (4 dny)

HODNOCENÍ:

Když jsem tuhle tenoučkou knížečku uviděla v knihovně mezi povinnou četbou, řekla jsem si, že to zkusím. Hlavním důvodem ovšem bylo, že měla docela důležitou roli v ději Babe in Boyland, takže jsem byla zvědavá, o čem to je?
Je to zatím ta neúžasnější komedie, co jsem četla, už od začátku mě to strašně chytlo a lituju, že to není delší.
Zamilovala jsem si všechny postavy, dokonce i ty, které se mi ze začátku zdály otravné.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Mít filipa a být Filip jsou naprosto odlišné věci, ale v téhle hře spolu tak nějak souvisí. Jack Worthing byl ustanoven poručníkem osmnáctileté Cecílie a aby jí šel správným příkladem, musí se chovat spořádaně. Jacka ale láká Londýn, tak si vymyslí Filipa - svého bratra, který v Londýně žije dost rušným životem a za kterým musí často jezdi a řešit jeho problémy. V Londýně se vydává za Filipa Worthinga, aby náhodou nebyl v podezření.
Všechno klape do té doby, než tohle zjistí jeho přítel Algernon Moncrieff. Ten pro to má speciální název - bunburismus podle jména osoby (pana Bunburyho), kterou si taktéž vymyslel, aby se mohl vyhnout nudným večeřím s tetou Augustou.
Jack je zamilován do Gvendolíny, Algernovy sestřenky. Když ji požádá o ruku, Gvendolína souhlasí, ale zmíní se, že ho miluje hlavně proto, že se jmenuje Filip.

Algernon navšítí Jackovu schovanku Cecílii a na první pohled se do ní zamiluje a požádá ji o ruku. Ovšem vydává se za Jackova bratra Filipa. Taktéž Cecílie se zmíní, že ji přitahuje hlavně to jméno Filip, načež se oba pánové chtějí mermomocí nechat pokřtít.
Jak to nakonec všechno dopadne?

JAK SE TI KNIHA PO JAZYKOVÉ STRÁNCE ČETLA?
Ve hře se nevyskytují žádná slova, která by vám nějak vrtala hlavou, nebo nad kterými byste se museli nějak zvlášť zamýšlet a pozastavovat, abyste pochopily přečtenou větu. Je to až neuvěřitelně lehké čtivo a přitom geniální...

BYL OBSAH PŘÍBĚHU ZAJÍMAVÝ?
Od prvního řádku mě to zaujalo a nepustilo do konce. Hrozně ráda bych si na tuhle hru zašla někdy do divadla, musí být zážitek to vidět. Asi bych se chlálama hned od začátku, kdy se na scéně objeví Lane.
Příběh je to neskutečně originální, než se pustila do čtení, přemýšlela jsem, o čem to tak může být. Tohle mě nenapadlo. Je to důkaz, že Wilde byl opravdu dandy a škoda, že nežije v dnešní době. Myslím, že ti, co ho znali se museli každou chvíli popadat za břicho smíchy.

JAKÁ JE DLE TVÉHO NÁZORU HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA?
I když jde o komedii, cítím v tom trochu kritiku londýnské společnosti. Alespoň na začátku mě trochu zarážel pohled Algernona na jeho sluhu Lanea a nižší vrstvy. A taky chování Gvendolína a Cecílie by se dalo považovat za skrytou kritiku chování dívek ve společnosti. Najde se tam spousta narážek, které mi tak trochu vrtají hlavou.
Ale myslím, že Wildovým záměrem bylo hlavně pobavit.
Jak to říká popisek pod názvem: "Je to lehkovážná komedie pro vážné lidi!"

CO SE TI NA KNIZE LÍBILO NEJVÍCE?
Myslím, že to byly hlavně jedinečné postavy. A vůbec ten děj. Považuji ho za originální a geniální. Té knize nejde nic vytknout.

EXISTUJE FILMOVÉ ZPRÁCOVÁNÍ? JAK MOC SE OD KNIHY LIŠÍ?
Nějaké zfilmované divadelní představení možná... Na googlu mi to vyhodila nějaké obrázky, tak předpokládám, že bude něco k sehnání. Musím to každopádně vidět... :)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Kimberly B. Kimberly B. | Email | Web | 22. february 2012 at 16:45 | React

Na Wildea se už nějakou tu dobu chystám. Navnadila si mě - těším se! :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama