Paul Hoffman - Levá ruka boží

14. february 2012 at 21:17 | Destel |  Knihy
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Lef hand of God
PŘEKLAD: Pavel Medek
LITERÁRNÍ DRUH: Epika / Beletrie
ŽÁNR: Sci-fi a Fantasy / Romány / Náboženství / Boj
NAKLADATELSTVÍ:
- U NÁS: Knižní klub (Praha; 2010)
- V ZAHRANIČÍ: Michael Joseph (2009)
VYDÁNÍ: první
POČET STRAN: 414
HODNOCENÍ:
Předčilo to všechna má očekávání

DOBA ČTENÍ: 10. 02. - 12. 02. (3 dny)
REAKCE PO DOČTENÍ: Dejte mi někdo kámen!

ANOTACE
Cale je jedním z tisíců chlapců, kterých se zmocnili fanatičtí a krutí vykupitelé a v naprosté izolaci je připravují na válku proti rouhačským antagonistům.

S neobyčejně zmužilým, ale zároveň velmi uzavřeným čtrnáctiletým hochem má podle všeho zvláštní plány jeden z nejvlivnějších vykupitelů - lord vojevůdce Bosco. Jednoho večera Cale náhodou spatří lorda dohlížitele Picarba, jak pitvá ještě živou dívku, a šokován jeho bestiálním počínáním jej zabije a zachrání jinou dívku jménem Riba.

(Zdroj: databazeknih.cz)

Paul Hoffman je pro mě doposud neznámý autor. Ovšem pokud shledám pokračování stejně dobrým jako Levou ruku boží, určitě si ho pohlídám, protože ho začínám mít ráda.
Možná, že to čtení pro masovou většinou, ale rozhodně si mezi pár jedinci najde svoje fanoušky. Já se dobrovolně hlásím.
Náboženská tématika se v dnešních sci-fi a fantasy knihách objevuje stále častěji a není se čemu divit. Kde jinde brát nápady než v tom, co jsem skutečně jakýmsi pozůstatkem magie a čehosi záhadného i v reálném životě?
Levá ruka boží sice není dílem, které by přesně vystihovalo mou představu o takové knize. Ale trochu se to tomu blíží.
Děj se mi zdá docela těžkým a nezáživným pro mladší čtenáře. Podle mě autor získá čtenáře v trochu starších řadách, ale to neznamená, že to není kniha vhodná pro ty menší (cca 13 let). Rozhodně bych ráda vyzkoušela, jak by na mě v těch letech působila, což ale nemůžu...
Původně jsem čekala něco úplně jiného. Možná už jsem tak ovlivněná YA literaturou, že mě trochu drsnější příběh trochu překvapí. Opravdu jsem si myslela, že jde o fantasy s nějakým andělem v rukou Božích, jak si to jde vyřídit s těmi zlými chudáky, kteří mu přijdou do cesty. Šmitec a konec.
Rozhodně jsem se při čtení bavila. Hned od začátku mě to chytlo a musím říct, že je to docela doba, co mě kniha tahle zaujala a přitom to není nic úžasného. Velmi příjemně se to čte.
Rozhodně na tom mají podíl i postavy, z kterých je opravdu nadšená. Nejenom, že konečně můžu slintat nad někým dokonalým, ale najde se tam i pár takových, které postrádají nějaké dokonalé schopnosti, ale najdou si cestu, jak vás přesvědčí, že jsou jedinečné.

Zvěsti, které ke mě dolétly skrz databáziknih a goodreads, říkají, že další díl je docela zklamání. Takže mám trochu strach, co si pro nás autor přichystal. Ovšem na druhou stranu jsem ještě zvědavější...

NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVA
Cala jsem si zamilovala, je to po dlouhé době první knižní hrdina, který si našel cestičku do mojí pomyslené hrdinské top ten. Možná pár dní strávím tím, že budu mlátit hlavou do zdi a možná se taky stanu Levou rukou boží. :D
Velmi ráda jsem měla i Váhavého Henriho a Kleista.
Taky IdrisPukke se ukázala jako velmi zajímavá postava a zajímalo by mě toho víc z jeho minulost. Rozhodně čekám, že autor v druhém dílu něco z toho vytáhne, jinak mě hluboce zklame.
Taky mi přišel zajímavý Daniel Cadbury, který se tam sice jen trochu mihnul, ale opět doufám, že bude mít nějakou důležitější roli v pokračování. Nájemné zabijáky já ráda. :)

NEJMÉNĚ OBLÍBENÁ POSTAVA
Tentokrát se jich pár našlo, i když nejde o žádný smrtelný hřích. Prostě mi nebyly zrovna moc sympatické Riba a Arbell Labutí šíje. Taky mě pár postav naštvalo a to především Conn Materazzi, Solomon Solomon nebo Simon Materazzi, ovšem zrovna tito tři se pohybují někde na hraně, kdy je mám docela ráda.
Tohle není svět ženských hrdinek, a když už, tak bych ráda nějakou, která by měla s Calem něco společného a našla v něm spřízněnou duši (a naopak samozřejmě).

Bosco je taková neutrální postava, protože zatím netuším, ke které straně patří. Je hodný nebo zlý? Možná to nemá v hlavě v pořádku... Opravdu mi přijde zajímavý, takže mě zajímá, jakým směrem se to bude vyvíjet dál.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Rodaw Rodaw | Web | 15. february 2012 at 12:53 | React

No mně to podle anotace přijde... takové celkem až moc vážné a ... nebo spíš fantasy? No zkrátka podle anotace bych si knihu asi nepořídila, ale když to tak chválíš, tak se na to v knihkupectví rozhodně podívám :-) Ovšem má to zajímavou a takovou strašidelnou obálku.

2 Destel Destel | Web | 15. february 2012 at 17:49 | React

[1]: Je to trochu temnější. Fantasy prvků tam taky není moc, Call je pouze zvláštní jednou drobnou věcí a od toho se odvíjí vše ostatní. Vykupitelší kněží, mučení, přšerné podmínky pro přežití.
Jak jsem se zmiňovala, není to něco, co zaujme každého. Kde koho to odradí. Ale mě se to opravdu líbilo. :)

3 Enny Enny | Web | 15. february 2012 at 21:25 | React

Po téhle knížce pokukuju celkem dlouho už. Pravda, hlavně kvůli té obálce. :D
Pfff. Jako by těch knížek v zásobě nebylo málo. :D
Jak to vyzní v té češtině? :)

4 Destel Destel | Web | 16. february 2012 at 19:10 | React

[3]: Vzhledem k tomu, že se mi do ruky nedostalo anglické zpracování, tak jsem s češtinou neměla žádný problém.
Jak už jsem říkala  v recenzi, četlo se dobře, musela jsem vědět, jak to dopadne.
Neřekla bych, že je to jednoduchý text, ale čteš ho, jako kdyby byl.

5 Enny Enny | Web | 16. february 2012 at 20:36 | React

[4]: Já to vyznění myslela spíš tak, že překladatelem je právě Medek. :-) Tak jestli se to liší od dnešních rychlo překladů, které jedou na kvantitu ale bohužel většinou ne na kvalitu. ;-)

6 Destel Destel | Web | 16. february 2012 at 21:22 | React

I kdybych to viděla v angličtině, rozhodně se nepovažuju za někoho, kdo by to mohl nějak kritizovat. Odpověď prostě bude pořád stejná... :D Nejlepší asi bude, abys to posoudila sama.

Zatím jsem se ani nedostala k tomu, abych překlad nějak mohla srovna s originálem, zase tolik aj knih jsem nepřečetla (zatím tři :D), takže nemůžu posoudit.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama