Daniel Defoe - Robinson Crusoe

11. march 2012 at 18:32 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
PŘEVYPRÁVĚL: František Novotný
LITERÁRNÍ DRUH: Beletrie
ŽÁNR: Dobrodružný román
NAKLADATELSTVÍ
- (U NÁS): Albatros (Praha; 2005)
VVYDÁNÍ: první
POČET STRAN: 204
DATUM ČETBY: 15. 2 - 11. 3 (26 dní)

HODNOCENÍ:

Na Robinsonovi jsem si dávala záležet, protože si ji píšu na maturitu a tak jsem si z každé kapitoly dělala výpisek... Není to kniha, kterou byste přečetli za den. Ale jakmile ji dočtete, bude ji chtít číst znovu bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat. :)
Jsem strašně ráda, že ji mám doma a docela se stydím, že jsem ji neotevřela už dřív...

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Příběh Robinsona Crusoa je určitě každému znám. Jeho dějová linie je vcelku jednoduchá. Jde o námořníka, který ztroskotá na ostrově. Ztráví tam něco přes 28 let.
A spousta lidí si myslí, že to je všechno. Já si to teda myslela...
To, co je mnohem důležitější je změna, která se s Robinsonem děje, když zjistí, že se na svět najednou dívá z úplně jiného pohledu.
Navíc jsem se právě dodívala na Černobílý svět, kde se řeší utlačování černých služebných, takže jsem se do toho vžila jednou tolik..."Zaskočila mě vlastní myšlenka. Velmi podivná myšlenka. Napadlo mě totiž, ž se vlastně nechystám k žádnému bohulibému činu, ale k mohonásobné vraždě. Jakým právem chci soudit a trestat smrtí někoho, jehož i Bůh ponechává na pokoji? Proč bych se měl mísit do divošských válek a sporů, když mi divoši nic neudělali? Pro ně to, co dělají, přece není žádným zločinem, ale nedílnou součástí jejich způsobu života. Tak jako je nedílnou součástí naší společnosti, která se pokládá za civilizovanou a bohabojnou, nákup jiných lidských bytostí a jejich prodej do otroctví.

Oč jsem vlastně lepší já, který jsem v Guinejském zálivu obchodoval s otroky, než tito lidojedi? Co kdyby se někdo jiný, jemuž se naopak otroctví oškliví, chystal ze zálohy zastřelit mě?!


JAK SE TI KNIHA PO JAZYKOVÉ STRÁNCE ČETLA?
Četla se velmi příjemně, i když ze začátku jsem se trochu lekla odborných námořnických výrazů a velkého počtu jmen. Vzhledem k tomu, že bych si je měla pamatovat se mi to moc nelíbí. Ale nakonec jsem tam našla ty důležité postavy, které je třeba si pamatovat, abych chápala další vývoj v příběhu.

BYL OBSAH PŘÍBĚHU ZAJÍMAVÝ?
Pro mě velmi. Vždycky mě strašně bavily příběhy z mořských plaveb. Jednou jsem dokonce přečetla dvě knihy právě o tomhle. Vždycky to na mě dýchá exotikou a dobrodružstvím z objevování nových zemí.
Ale v tomhle příběhu nešlo jenom o dobrodružštví.

JAKÁ JE DLE TVÉHO NÁZORU HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA?
Jde tu hlavně o člověka, který v sobě najde odpovědi na to, jak funguje svět a jaké role v něm lidé mají. A co je nejdůležitější. Zjistí, že lidé jsou všichni stejní.

CO SE TI NA KNIZE LÍBILO NEJVÍCE?
Vše. Chápu, že na tom má podíl hlavně František Novotný, protože starší překlad by pro mě byl nejspíš nesrozumitelný. Jak samotný příběh, tak myšlenky v něm obsažené jsou neskutečně pravdivé. Opravdu jsem tou knihou nadšená a bez výčitek si ji píšu do seznamu knih, které budu odevzdávat k maturitě.

EXISTUJE FILMOVÉ ZPRÁCOVÁNÍ? JAK MOC SE OD KNIHY LIŠÍ?
Film se jmenuje Trosečník s Tomem Hanksem v hlavní roli. Kdysi jsem ho dokonce viděla, ale skoro nic si z něj nepamatuji, takže se na něj určitě podívám znovu. :)
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama