George Orwell - Farma zvířat

14. march 2012 at 16:04 | Destel |  Cestou necestou s povinnou četbou
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Animal Farm
PŘEKLAD: Gabriel Gössel
LITERÁRNÍ DRUH: Beletrie / Próza
ŽÁNR: Literatura anglická / Antiutopie
NAKLADATELSTVÍ
- (U NÁS): Aurora (Praha; 2004)
- (V ZAHRANIČÍ): Penguin Books (Londýn; 1979)
VVYDÁNÍ: první
POČET STRAN: 148
DATUM ČETBY: 26. 2 - 6. 3. (10 dní)

HODNOCENÍ:

Farmu zvířat jsem si tentokrát přečetla podruhé, jelikož jsem si nepamatovala podrobnosti z předchozí četby a zrovna tohle dílo bych znát měla.
I když si myslím, že je to geniální dílo a Orwella považuji za velmi dobrého spisovatele, přesto jsem dala knize čtyři hvězdičky (jablíčka), protože mě zase tak nenadchlo a nijak Farmu zvířat nežeru. Její poselství a genialitu uznávám, přesto je to jedna z knih povinné četby, kterou si do knihovny pořídím až budu mít jiná dílka. :)

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.
(zdroj: www.databazeknih.cz)


JAK SE TI KNIHA PO JAZYKOVÉ STRÁNCE ČETLA?
Nevyskytují se tam žádna stará slova nebo výrazy, kterým bych nerozuměla. Vlastně je to hodně jednoduše napsaný velmi složitý příběh.

BYL OBSAH PŘÍBĚHU ZAJÍMAVÝ?
Vzhledem k tomu, že Orwell tuhle knihu napsal ještě před tím, než došlo k rozšíření komunismu, tak nejde než nad tím stát s otevřenou pusou, jak ten člověk dokázal už tehdy odhadnout vývoj událostí.
A právě proto, že jsme někteří tu dobu nezažili, měli bychom znát přinejmenším aspoň tuhle knihu...

JAKÁ JE DLE TVÉHO NÁZORU HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA?
Můj názor jde tentokrát stranou, protože hlavní myšlenka této knihy musí být každému jasná. Navíc v tom vidím ten stálý kruhový vývoj událostí. Minulost se bude stále opakovat a možná za několik let až lidé zapomenou, co to bylo, přijde někdo jiný jen z trochu jiným názvem a zase to půjde všechno dokola...

CO SE TI NA KNIZE LÍBILO NEJVÍCE?
Přišlo mi geniální udělat z takového tématu alegorii. I když jsem se ze začátku dívala na zvířata jako hlavní postavy docela skepticky, nakonec to splnilo svůj účel a nevyznělo by to tak, jak má.

EXISTUJE FILMOVÉ ZPRÁCOVÁNÍ? JAK MOC SE OD KNIHY LIŠÍ?
Mám od kamráda stáhlé nějaké animované zpracování, ale mám ho jen v angličtině, ještě jsem si nestáhla titulky, takže jsem ho stále neviděla. :D Snažila jsem se to sledovat jen anglicky, ale přestalo mě to bavit.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Ellis Ellis | Email | Web | 16. march 2012 at 22:08 | React

to je super kniha, četla sem jí a moc se mi líbila

můžeš mi pld hláskout tady?
http://miley-blog.blog.cz/1203/2-kolo-sonb
díky a oplatím, Ellis

2 sayury sayury | Web | 19. march 2012 at 21:28 | React

haha, dneska jsem farmu dočetla - geniální, prostě geniální!

3 geniálna kniha geniálna kniha | Web | 9. november 2013 at 11:47 | React

súplne geniálna kniha

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama